Görüntü
Tek Çene Tedavisi Nedir?
Tek Çene Tedavisi Nedir?

Tek çene tedavisi bazı bireylerin süreç içerisinde tercih edebileceği durumdur. Her birey için uygun olmamakla beraber incelikle değerlendirilmesi gerekmektedir. Doktor muayene süreçleri ile çözüme kavuşan çene problemleri nelerdir? Her birey için tek çene tedavisi uygun mudur? Diş teli nasıl kullanılır? Diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri ile nasıl belirlenmelidir? hakkında ayrıntılı bilgilendirme için yazımızı okumaya devam ediniz.

 

Diş Tedavisi Nedir?

Ortodonti ile diş tedavisi ile dişlerin uygun konumlarına getirilir. Estetik bir görüntünün yanına ek olarak sağlıklı bir temizlenme süreci de getirmektedir. Bireyler hem alt hem üst çeneye ortodonti tedavisi isterken bazıları da tek çeneye ortodonti tedavisi isteyebilmektedir. Düzgün dişlerin olması ve sağlıklı bir ağız yapısına kavuşulması adına tek çene diş tedavisi her zaman uygun olmamaktadır. Alt ve üst arası uygun diş konumlanma durumları mevcut olmadığında çiğneme problemleri olabilmektedir. Bu sebeple uygun bir değerlendirme muayene süreçlerinin olması gerekmektedir.

 

Tek Çene Tedavisi Yaptırmalı Mıyım?

Tek çene tedavisinin yerine çift çene tedavilerinin yapılması ile dişler alt ve üst dengesi ile ilerlemektedir. Böylece sağlıklı bir ağız yapısı kurulmaya çalışılmış olunmaktadır. Çift çene ile ilerleyen tedavi sürecinde alt ve üst dengesi kurulmuş olunmaktadır. Bu sayede ağız kapanması kolaylıkla sağlanır. Sıralı dişleriniz daha kolay temizlenmiş olur, lekelenmeler azalır hatta oluşumunun da önüne geçilmiş olunur. 

Yalnızca üst dişe tel tedavisi uygularsanız tek çene tedavisi ile sadece üst dişlerinize katkı verirsiniz. Bütünsellik kazanmak adına çift çene tedavisinin uygulanması önemlidir. Eski yerlerine dişlerin dönmemesi adına hem alt hem de üst dişlerin tam uyum içerisinde olması önemlidir. 

 

Diş Teli Fiyatları Nasıl Düzenlenir?

Diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde tek veya çift çene tedavisi önemlidir. Tek çene tedavisi diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde daha uygun fiyatları ile ele alınabilir. Genel olarak diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri seçilen doktor ve kliniğin yapısı ile ilişkili haldedir. Alpdent olarak sizlere uygun diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri sunmaktayız.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.