Görüntü
Ortodonti tedavisi tek çeneye uygulanabilir mi
ortodonti tekçene tedavisi

  Ortodonti tedavisi dişlerdeki çapraşıklığı ve konum bozukluğunu 3 boyutlu olarak düzelten bir tedavidir.
Ortodonti tedavisinin en büyük avantajı hastamıza güzel bür gülüş kazandırmasıdır. Fakat tek faydası bu değildir tabiki. Dişlerdeki sıkışıklığı düzelttiği için daha kolay temizlenebilir hale getirir. Dişleriniz daha kolay temizlenebilir hale geldiğinde dişlerinizde tartar ve leke oluşma miktarı oldukça azalır. Ağız hijyeniniz düzeldiği için ağız kokusu şikayetinden kurtulursunuz. Dişlerinizi daha kolay ve etkili temizlenebilir hale getirdiği için diş çürüğü oluşma riski azalır. Aşağıdaki fotoğrafta çapraşık dişler ile düzgün dişlerin arasındaki temizlik farkını ve temizleme kolaylığını görebilirsiniz.
 
  Ortodonti tedavisinin bu yazımıza konu olan etkisi ise alt ve üst dişlerin birbirleri ile ilişkisini değiştirmesi ve düzeltmesidir. Örneğin ortodonti tedavisi sadece üst çeneye yada sadece alt çeneye uygulandığında dişlerin görünümü düzelir ve güzelleşir yalnız diğer çenede diş teli olmadığı için alt ve üst dişlerin ilişkisi düzelemez. Ortodonti tedavisinden beklenen, dişlerinizin güzel görünmesi olduğu kadar tedaviden sonra dişlerinizi rahat kullanabiliyor olmanızdır. Bu sebeple kapanış probleminin olduğu vakalarda tek çene tel tedavisi yapmak doğru değildir. Ortodonti tedavisi yapılan hastalarımızın da % 90 nında kapanış problemi vardır. 
  Alt ve üst dişlerde çapraşıklık varken dişler bozukta olsa uzun yıllar kullanıma bağlı olarak dişler hatalıda olsa kapanıştadır. Tek çene ortodonti tedavisi bu kapanışı bozacaktır. Böyle bir durumda arka grup dişler oynatılmadan tedavi yapılmalıdır ki var olan kapanış bozulmasın.
 Ortodonti tedavisinde 2 ikinci önemli nokta tedavinin kalıcılığıdır. Ortodonti tedavisi bittikten sonra dişler eski yerlerini unutmazlar ve eski yerlerine gitmek isterler. Buna engel olmak için çift çene tedavide alt ve üst dişler arasında anahtar kilit uyumu gibi bir uyum oluşturulur. Bu uyum doğal retansiyondur ve diş telleri çıkarıldıktan sonra dişlerin bozulmasına engel olur. Bu doğal retansyonun oluşturulabilmesi için ortodonti tedavisinin çift çeneye uygulanması gerekir.Yukarıdaki videoda diş tellerinizin alt ve üst dişlerininiz arasında uyumu nasıl sağladığını izleyebilirsiniz. Tedavi öncesinde doğal retansiyon oluşturacak düzeyde güzel bir kapanış varsa arka bölgelerdeki dişleri oynatmadan önlerdeki yamukluklar düzeltilerek tek çene tedavisi yapılabilir.

Share: