Görüntü
Ortodonti Tedavisinin Kısa Sürede Bitmesi İçin Neler Yapılabilir
dis-teli-fiyatlari

  Ortodonti tedavisi dişlerdeki konum bozukluğunu düzelten uzun soluklu bir tedavidir. Zaman zaman dişlerinizde ağrı yapması, yanaklarınızda ve dudaklarınızda yara yapması, yemek yerken aralarının yiyecekle dolması ve temizliğinin zor olması ortodonti tedavisi sürecini zorlaştırır. Bu sebeplerle bütün ortodonti hastalarımız diş tellerinden biran önce kurtulmak isterler. Peki tel tedavisi süresini kısaltabilecek uygulamalar, yapılabilecekler var mıdır? Bu yazımızla sizinle diş tellerinizden en kısa zamanda kurtulabilmeniz için yapabileceklerinizi paylaşacağız.

1) Seans aralıkları

 
  Ortodonti kontrolleri bazı kliniklerde ayda bir iken bazı kliniklerde 15 günde birdir. Ortodonti kontrollerinin 15 günde bir olması toplam tedavi süresini kısaltır.
 

2) Diş fırçalama alışkanlığı

 
  Diş teli tedavisi süresinde dişler yeterince fırçalanmadığında braketlerin üzerinde diş taşı oluşur. Oluşan bu diş taşları sürtünme kuvveti oluşturur ve ark teli braketler üzerinde kayarak hareket edemez. Buda tedavi süresini uzatır.
 

3) Yeme içme kurallarına uyulması

 
  Diş teli tedavisinde kullanılan braketler dişlere çok kuvvetli yapıştırıcılarla yapıştırılırlar. Yalnız bazı şeyleri yemeniz braketlerinizin kırılmasına sebep olur. Yokuş yukarı itilen bir top bırakıldığında nasıl hızla aşağı düşüyorsa, braketi kırılan dişte aynı hızla bozuk konumuna geri döner ve bu diş tekrar düzeltmek zaman alır. Bu durum tedavi süresini uzatan önemli bir faktördür
 

4) Ortodontik elastiklerin önerilen miktarlarda kullanılması

 Ortodonti tedavisinde tedavi süresinin uzamasının en önemli sebebi ortodontik elastiklerin istenildiği gibi takılmamasıdır.
 Ortodonti tedavisinin ilk aşaması dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltmek iken ikinci aşaması alt ve üst dişlerin birbirleri ile güzel bir ilişki kurmasını sağlamaktır. Bu ikinci evre ortodontik lastikler ile sağlanır. Ortodontik lastiklerin günde en az 20 saat kullanılması gerekir. İlk taktığınızda ağzınız açılmıyormuş ve konuşmanızı engelleyecekmiş gibi hissedersiniz. Birkaç saat sonra bu his geçecektir. Nasıl diş telleriniz ilk takıldığında dişlerinize kuvvet uyguladığı için ağrı yaptıysa, ortodontik elastiklerde ilk taktığınızda dişlerinizde ağrı yapacaktır. Ağrı yapıyor diye lastiklerinizi çıkarmamanız gerekiyor. Dişleriniz lastiklerinizin oluşturduğu kuvvete alıştıkça ağrılarınızda geçecektir. Hatta lastiklerinizi çok iyi kullanırsanız dişleriniz lastiklerinizi çıkardığınızda ağrıyacaktır.
  Kliniğimizde 24 ay sonra tedavisini bitirmeyi düşündüğümüz bir hastamızın elastiklerini çok iyi takması sebebiyle tedavisini 15 ay sonra tamamlarken, tedavi süresini 18 ay olarak hesapladığımız bir hastamızın tedavisini lastiklerinini düzensiz taktığı için 30 ay sonra tamamladık. Lastik kullanımının olumlu olumsuz sonuçlarına bakıldığı zaman ciddi zaman farkı oluşturmaktadır.

Share: