Görüntü
Korona Virüs Sürecinde Diş Ağrısı
Korona Virüs Sürecinde Diş Ağrısı

Covid 19 pandemisi hızla devam ederken diş teli tedavisine devam etmeli miyiz? Dişimiz ağrır ise ne yapmalıyız? 

 

Hijyen kuralları ve sosyal mesafe kuralına uymak süreç için oldukça önem taşımaktadır. Bu durumun yanı sıra bazı acil durumların atlanması diğer sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilmektedir. Alpdent olarak sizlere bu acil durumları açıklamakta, sürecinizi aksatmadan ilerletmeniz için sağlık ve hijyen çerçevesinde öneriler sunmaktayız. Aşağıda bireylerin en çok düşündükleri ve sürecini düzenleme ihtiyacı duydukları sorular yer almaktadır. Bunları beraber inceleyelim:

 

Diş Tedavime Devam Etmeli Miyim?

 

Diş tedavisi esnasında sosyal mesafe kuralları atlanmış olunmaktadır. Bu durumda maske ve önlük, eldiven dezenfeksiyonu ekstra önem kazanmaktadır. Sürecinizi sağlıklı bir şekilde ilerletmeniz adına bu durumları göz önüne alarak ilerlemelisiniz. Ancak herhangi bir olumsuz duruma davetiye çıkartmamak adına doktorunuzun onayı ile aciliyet gerektiren diş tedavilerine devam etmek önemlidir. 

 

Acil Durumlar Nelerdir?

 

  • Diş ağrıları acil durum kategorisinde yer almaktadır. Diş ağrıları, şişmeye neden olacak olan apseler, enfeksiyonlar, tel kırılmaları gibi durumlar dikkatle üzerinde durulması gereken ve sürecin ilerletilmesi gereken sorunlar olarak ele alınmaktadır. 
  • Dikişlerin alınması
  • Travmalar (diş kırıkları, dişin yerinden çıkması veya çene yüz düzeyinde meydana gelecek olan kırıklar)

 

Acil Durumlarda Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

 

Diş teli tedavisi sırasında önceki uygulamaların ekstra önlem alınarak düzenlenmesi önem taşımaktadır. Maske kullanımının yanı sıra giyilen önlüklerin bilekleri kapatması önemli bir konudur. Ameliyat önlüğü tercih edilmelidir. Eldiven temizliğine dikkat etmek gereklidir 

 

Hastaların randevu saatleri arasında boşlukların olması ve havalandırma sağlanması gerekmektedir. Dezenfekte işlemleri gerçekleştirilmeden yeni hasta alınmamalıdır. Ayrıca kullanılan maske, eldiven ve önlüğün de hastalardan sonra değişimi sağlanmalıdır.

 

 

Ağız ve Diş Sağlığıma Nasıl Dikkat Etmeliyim? 

 

Ağız ve diş sağlığına gerekli katkıyı bireysel olarak sunmanız çok önemlidir. Günde iki kere dişlerinizi fırçalamanız, diş teli kullanıyor iseniz doktorunuzun onay verdiği özel temizleme aparatlarını kullanmanız önem taşımaktadır. Diş ipleri, gargalar süreç içerisinde uygun kullanım ile teşvik edilmektedir. Doktorunuzun hangi ürünü ne düzeyde kullanabileceğinizi size ifade etmesi önemlidir.


Share: