Görüntü
Şeffaf Diş Teli
şeffaf diş teli modelleri

Şeffaf Diş Teli

Diş teli tedavisi dişlerdeki çapraşıklıkları, eğrilikleri, ayrıklıkları, yani dişlerdeki konum bozukluklarını belirli bir süreç içerisinde düzelten bir tedavidir. Temel olarak dişlerde ortodontik harekete sebep olacak bir kuvvet oluşturan sistemlerle uygulanan bir tedavidir. Bundan yaklaşık 30 yıl önce diş teli tedavisi dişlerin üzerine yapıştırılan ve kare formunda olan, braket dediğimiz metallerle yapılıyordu. Bu metal braketler her ne kadar dişleri istenilen düzeyde düzeltse de estetik açıdan kötü görünmesi kullanım alanını daraltıyor, özellikle dış görünüşün önemli olduğu konumda olan insanlar diş teli tedavisi göremiyordu. Bu sebeple araştırmacılar metal braketlerle aynı sonucu doğuracak ve estetik açıdan daha az belirgin sistemler araştırmaya başladı. Ve şeffaf diş teli kavramı gündeme geldi.

Görünmez Diş Teli Çeşitleri

Görünmez Diş Teli

Günümüzde şeffaf diş teli denildiğinde kastedilen genellikle şeffaf plak uygulamaları olsa da aslında 3 çeşit görünmez diş teli vardır. Şeffaf diş teli olarakta isimlendirilen ve metal diş tellerine göre daha estetik olduğu için tercih edilen bu 3 sistemin belli olmayanından az belli olanına doğru sıralaması aşağıda saydığımız gibidir.

• Lingual ortodonti
• Şeffaf plak
• Şeffaf braket

Şeffaf Diş Teli Çeşitleri Arasındaki Farklar

Şeffaf diş teli çeşitleri kullanılan malzeme tedavi süreci, tedavi konforu gibi birçok konuda birbirinden farklılık gösterirler. Bu farklılıkları her konu başlıklarının altında ayrı ayrı ele alacağız.

Lingual Ortodonti

Lingual Ortodonti

Lingual ortodonti; diş telinin dişlerin dış tarafına değil de, dile bakan iç tarafına yapıştırılmasıyla yapılan ortodonti tedavisidir. Diş teli, dişlerin iç tarafında olduğu için dışarıdan bakıldığında hiçbir şey görünmez. Bu durum lingual ortodontinin en büyük avantajıdır. Bununla birlikte lingual ortodontinin 3 tane büyük dezavantajı vardır.
Bunlardan birincisi; dilde ciddi anlamda rahatız edici yaralar oluşturması ve yaşam konforunu düşürmesidir.
İkincisi; tedavi süresini uzatmasıdır. Örneğin normal diş telleri ile bir senede bitecek vaka, lingual ortodonti ile 1,5 yılda biter.
Üçüncüsü ise normal diş tellinden yaklaşık 3 kat pahalı olmasıdır.
Lingual ortodonti ilk çıktığı yıllarda büyük ilgi görmesine rağmen zaman geçtikçe pek kullanışlı bir sistem olmadığı anlaşılmış ve özellikle son zamanlarda lingual ortodonti bütün bu dezavantajları ile piyasada tercih edilmemeye başlamıştır. Şeffaf plak tedavisinin uygulanmaya başlamasından sonra ise lingual ortodontinin görünmezlik avantajını şeffaf plak tedavilerinin de sunmasıyla lingual ortodonti en büyük avantajını da yitirmiştir.

Şeffaf Plak

Şeffaf Plak

Şeffaf plak tedavisi; yukarıda saydığımız şeffaf diş teli sistemleri içerisinde en az belli olanı ve en konforlusudur. İnvisalign sistem, cleanaligner, asoaligner, digiorto gibi ticari isimleri vardır. En büyük avantajı takılıp çıkarılabiliyor olmasıdır. Normal diş teli tedavisinde yemek yerken yiyecekler dişlerinizin arasına kaçar ve temizlik problemdir. Şeffaf plak tedavisinde ise plaklarınızı çıkartıp ağzınızda hiçbir şey yokken rahat rahat yemeğinizi yiyebilirsiniz. Ayrıca diş teli tedavisinde diş tellerinin kötü görünümünden dolayı hastalarımız düğüne yada özel davetlere katılırken rahatsızlık duyarlar. Şeffaf plak tedavisinde ise plaklarınızı çıkardığınızda sanki hiç tedavi görmüyormuş gibi normal bir görünüme sahip olursunuz. Gerçi plaklarınızı çıkarmasanız dahi şeffaf oldukları için zaten fark edilmezler.
Yine normal diş teli tedavisinde özellikle alışma döneminde diş telleri yanaklarda dudaklarda tahrişler yapabiliyorken şeffaf plaklara alışmakta çok kolaydır.
Şeffaf plak tedavisinin dezavantajları ise; her bozukluğu düzeltememesidir, kullanım alanı sınırlıdır. Sizin dişlerinizde kullanabilip kullanılamayacağına doktorunuz karar vermelidir. Diğer dezavantajı; dişleri düzeltme hızı ve başarısı hastalarımızın plaklarını günlük takma miktarlarına bağlıdır. Şeffaf plak tedavisinde en sık karşılaşılan sorun budur. Plakların günde en az 20 saat kullanılması gerekir ki dişleri istenilen düzeyde düzeltebilsin. Normal diş telleri dişlere yapışık olduğu için böyle bir durum yoktur. Diş tellerinin takıldığı günden itibaren dişlerde düzelme başlar, hastamızın takmaması söz konusu değildir. Şeffaf plaklar ise hastalarımız tarafından takılıp çıkarılabilen sistemler oldukları için tedavi hastalarımızın gayreti ile doğru orantılı olarak ilerler.

Şeffaf Plak Teli Dişleri Düzeltir mi?

Dişlerdeki konum bozukluğunun düzeltilmesi için dişlere hareket verecek ortodontik kuvvetin oluşturulması gerekir. Bu kuvvet oluşturulduktan sonra dişler düzelmeye başlar. Bu kuvvetin hangi sistem tarafından oluşturulduğunun bir önemi yoktur. Bu mantıkla şeffaf plak tedavisinin normal diş telinden hiçbir farkı yoktur.

Şeffaf Plak Nasıl Hazırlanır?

Önce hastamızdan fotoğraf, röntgen ve dişlerinin ölçüsü alınır. Bu veriler ışığında tedavi planlaması yapılır ve alınan ölçüler şeffaf plakların hazırlanması için laboratuvara gönderilir.
Laboratuvarda diş ölçüleri optik okuyucularla okunarak bilgisayar ortamına aktarılır. Ve yine bilgisayar ortamında dişler biraz düzeltilir ve yeni bir ölçü elde edilir. Elde edilen yeni ölçünün üzerine birinci şeffaf plak basılır. Sonra dişler biraz daha düzeltilerek yeni bir ölçü elde edilir ve yeni bir plak daha basılır. Bu işlem dişler tamamen düzelene kadar devam eder ve dişlerin başlangıçtaki bozukluğunun durumuna göre 10-20 arasında şeffaf plak elde edilir.

Şeffaf Plak Nasıl Kullanılır?

Şeffaf Plak Nasıl Kullanılır

Şeffaf plaklar takılıp çıkarılabilen özellikte olup yemek haricinde takılmalıdır. Genellikle 2 haftada bir yeni plağa geçilerek tedaviye devam edilir. Yalnız bazı plaklar 1 hafta kadar bazıları ise 3 hafta kadar kullanılabilir. Bu sebeple bir sonraki plağınıza ne zaman geçeceğinize doktorunuz karar vermelidir.

Peki Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Şeffaf plak tedavisinin ne kadar süreceği; • Dişlerdeki bozukluğun miktarına
• Şeffaf plakların gün içerisinde ne kadar takıldığına bağlık olarak değişir.

Şeffaf Braket

Şeffaf Braket

Bu sistemde dişlerin üzerine yapıştırılan braketler metal değil şeffaftır. Şeffaf braketler metal diş tellerine göre çok daha az belli olur. Şeffaf diş telleri arasında en çok kullanılan yöntem şeffaf braketlerdir. Piyasada şeffaf braket olarak kullanılabilecek 3 çeşit braket vardır. Bunlar; sert plastik braketler, seramik braketler, safir braketlerdir.
Sert plastik braketler şeffaf braketlerin içinde en ucuzudur. Genellikle çin malıdır. Esneklik özelliğinin olması istenilen diş hareketlerinin tam anlamıyla yapılmasına engel olur. Genellikle çok ucuza diş teli tedavisi yapan kliniklerde tedavi maliyetini düşürmek amacıyla kullanılır. Seramik braketler ve safir braketler birbirlerine yakın özellikte olup istenilen sonucu etkili bir biçimde verirler.

Şeffaf Braket

Seramik veya safir braketlerin 2 önemli dezavantajı vardır.
Bunlardan birincisi; diş yüzeyine metal braketler kadar iyi yapışmamasıdır. Bu sebeple metal braketlere göre daha kolay kırılırlar, dikkatli kullanılmalıdır. Tellerine özen gösterecek bilince sahip olmayan yaş grubundaki hastalarımızda kullanılmamasını öneririz.
İkinci dezavantajı ise; ağız hijyenin yetersiz olduğu durumlarda etrafında diş taşı ve tartar birikerek diş teli ve braketlerin arasındaki sürtünme kuvvetini artırır. Bu durum da, tedavi süresini uzatır. Yani kısacası ağız hijyeni yetersiz hastalarda tedavi süresini gereksiz yere uzatmamak için şeffaf braketlerin kullanımı önerilmez. Bununla birlikte ağız hijyeni iyi olan ve diş tellerini özenli kullanan hastalarda metal braketler ile şeffaf braketler arasında herhangi bir fark yoktur.

ŞEFFAF PLAK MI ? GÖRÜNMEZ DİŞ TELİ Mİ , HANGİSİ ETKİLİ , VİDEO DA İZLEYİN 


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.10 Yorum
...
Merve Turgut · 07 Ağu 2019

Merhabalar benim de bir sorum olacaktı Benim dişlerimde cok caplık yok sadece al dişlerim cok az bir şekilde yamuk onun haricinde sorunum üst damagım alt damagıma göre önde bu nasıl düzeltilir ne kadar sürer ve ücret ne kadar olur

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhabalar, çenenizin öndelik problemini çözebilmemiz için alt üst çift çene tel tedavisi görmeniz gerekmekte. Tedaviniz 15-18 ay arasında sürer, ücreti ise 4500-6500 tl arasında değişir. Net fiyat ve tedavi seçeneklerine sizlerle birlikte karar vermek için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0532 582 40 50 -0 212 219 09 08) alınız.

...
Şehri Aykaç · 27 Tem 2019

Merhabalar benim üst çene de ki laterallerim doğuştan yok o 2 dişin yerini doldurmak için diğer dişlerim de zamanla birbirinden ayrılmaya başladı şu anda üst ön dişlerim baya ayrık birbirinden bu durumda ne yapılabilir.

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhabalar, diş teli tedavisi ile dişleriniz olması gereken konuma getirildikten sonra eksik dişlerinizin yerine implant yapılması gerekir. Tedaviniz yaklaşık 15 ay kadar sürer, ücreti ise 4500-6500 tl arasında değişir. Net fiyat ve tedavi seçeneklerine sizlerle birlikte karar vermek için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0532 582 40 50 -0 212 219 09 08) alınız.

...
ikra erol · 18 Tem 2019

üst sağ köpek dişim üstten çıkıyor, altında herhangi bir diş yok. şeffaf plak uygulanabilir mi? tek çene için fiyat nedir?

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhabalar, bu tarz vakalar için şeffaf plak uygulaması uygun değildir. diş teli tedavisi görmeniz gerekir. Net fiyat ve tedavi seçeneklerine sizlerle birlikte karar vermek için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0532 582 40 50 -0 212 219 09 08) alınız.

...
zeynep ölmez · 28 Haz 2019

sadece üst dişler için ne olur di,ş teli fiyatı

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhabalar, tek çene tedavi ücreti 3500-4500 tl arasında değişmekte. Net fiyat ve tedavi seçeneklerine sizlerle birlikte karar vermek için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0532 582 40 50 -0 212 219 09 08) alınız.

...
Esma Y · 27 Haz 2019

Merhaba, üst çenemde ki kesici dişlerim öndeler ve Lingual Ortodonti uygulatmak istiyorum sadece üst çeneme. Fiyatını ve ne kadar süre taşıyacağım hakkında bilgi alabilir miyim?

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhabalar, lingual tedavi her vakada uygulanamıyor. öncelikle muayene edilip uygun olup olmadığına bakılması gerekir. normal diş teline göre daha pahalı ve uzun süren bir tedavi yöntemidir. ücreti 6000-12000 tl arasında değişiyor. Net fiyat ve tedavi seçeneklerine sizlerle birlikte karar vermek için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0532 582 40 50 -0 212 219 09 08) alınız.

...
Ahmet Fırtına · 20 May 2019

Merhabalar , üst çenemde sadece kanin dişimle molar dişim arasında gözle görülür bi boşluk var kanin dişim biraz kesici dişimin üstüne çıkmış durumda tedavi sürem ve fiyatı hakkında bilgi alabilirmym

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhaba benzer vakalr için alt ve üst çeneninde uyumunu düzeltmek adına çift çene tedavi öneriyoruz. Tedavi maliyeti ise 5.000-6.000 tl aralığında uygulanıyor.

...
banu kara · 17 May 2019

diş telleri çıktıktan sonra alt ve üst dişler için arka kısıma tel yapıştırılıyor. ayrıca şeffaf damaklık veriiliyor. bu damaklık sadece üst için mi alt ve üst için mi veriliyor ?

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhabalar budurum klinikten kliniğe değişsede bizim kliniğimizde her 2 çeneyede uygulanıyor

...
şerife karaca · 15 Nis 2019

Merhaba ebnim üst çenemdeki dişlerimde çarpıklık var boyutları da eşit değil ne kadar sürer tedavisi ve fiyatı ne olur?

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhaba benzer vakalar 8-10 ay süren diş teli tedavisi ile düzeltilebiliyor, kliniğimizde tek çene diş teli fiyatları 2.500-3.500 tl aralığında uygulanıyor. Net fiyat ve tedavi seçeneklerine sizlerle birlikte karar vermek için için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0532 582 40 50 -0 212 219 09 08) alınız.

...
Sakir ozturk · 10 Nis 2019

Merhabalar,lingual ortodonti ücreti ne kadar?Sadece üst çene 2 çarpık diş için?

64x64
Dt Emre Aldoğan·

MEehaba lingual ortodontide istisnalar haricinde tek çene tedavi uygulanmıyor. Çift çene linguas ortodonti fiyatları ise 8.000-12.000 tl aralığında değişiyor. Net fiyat ve tedavi seçeneklerine sizlerle birlikte karar vermek için için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0532 582 40 50 -0 212 219 09 08) alınız.

...
deniz kocabas · 15 Mar 2019

benim ön 2 disim ileride ve yanındaki disde geride alt dilseirmde biraz yamukluk var ama sadece üst dislerime seffaf plak takabilir miyim ve ücreti ne kadar tahminen

64x64
Dt Emre Aldoğan·

merhabalar , şeffaf plak etkinliği tartışılır olsa da , alt ve üst çene fiyatı şeffaf plak maliyetinin fazla olmasından dolayı 7000tl civarıdır. Net değerlendirme ve diş teli fiyatı için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0212 219 09 08) alınız.

Daha Fazla Yorum İçİn Tıklayınız.