Görüntü
Ortodonti tedavisinden sonra dişler bozulur mu
tedavi sonrası dişteli

 Ortodonti hastalarımızın dişlerinin tedavi sonrası tekrar bozulacağı endişesi fazlaca olduğu için bu makalemizde ortodonti sonrası bozulmadan bahsedeceğiz.

 

 Ortodonti dişlerdeki çapraşıklığı, ayrıklığı, konum bozukluğunu düzelten bir tedavidir. Dişlerin tekrar bozulma ihtimalide dişlerin tedavi başlangıcındaki durumuna bağlıdır. Örneğin ayrık dişler ortodonti ile tedavi edildiğinde dişlerin tedavi sonrası tekrar ayrılma ihtimali çok fazladır. Bununla birlikte ön bölgedeki çapraz kapanış gibi vakalarında geri dönme ihtimali çok azdır. Sonuç olarak dişlerin bozulma ihtimali az yada çok her zaman vardır. Ortodonti tedavisinden sonra dişlerin bozulmasını engellemek gerekir.dişlerin bozulmasını engelleyen ve sabit tutan tedaviye "retainer tedavisi" yada "pekiştirme" tedavisi denir. Ortodonti tedavisi iki aşamadan oluşur. Bunlardan birincisi dişlerin yerini değiştiren aktif bir tedavi iken ikincisi  dişlerin yeni konumunu koruyan pasif bir tedavidir. Pasif tedavinin adıdır pekiştirme tedavisi. Dolayısıyla diş telleri çıkan hastalarımızın ortodonti tedavisinin bittiğini düşünmesi yanılgıdır. Sadece aktif tedavi bitmiştir çünki.
   Kliniğimizde diş telleri çıkarılan hastalarımıza önümüzdeki 1 yıl boyunca 2 ayda bir, akabindeki 3 yıl boyuncada 6 ayda bir randevu verilir. Ve pasif tedavi boyunca dişlerdeki bozulma takip edilir. Eğer hastamız pekiştirme tedavisinin randevularını aksatmazsa bu dönemdeki bozulmalar (olsa dahi) tekrar tel takmadan kliniğimizce düzeltilebilir.
    Pekiştirme tedavi her klinikte farklı uygulanmaktadır. Çok eskiden hawley plağı denilen bir damaklıkla yapılıyordu. Hawley plağının kullanımının zor olması ve dişleri tamamlamıyla sabitleyememesi sebebiyle artık kullanılmamaktadır.
Günümüzde pekiştirme tedavisinde kullanılan yöntemler; lingual retainer ve şeffaf plaktır. Lingual retainer; ön 6 kesici dişin dile bakan tarafına diş dolgusu malzemeleriyle yapıştırılan ve dışarıdan görünmeyen ince tellerdir. Lingual retainer kullanıldığında en az 5 yıl çıkartılmaması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü rahatsızlık vermediği gibi ağız hijyeninde bozmazlar ve dişlerinizin bozulmasına etkili bir biçimde engel olurlar. 
 Pekiştirme tedavisinde diğer yöntemde şeffaf plaktır. Şeffaf plak takılıp çıkarılabilen apareylerdir. Şeffaf plağın dezavantajı tek başına kullanıldığında devamlı takıp çıkarmak zorunda olduğunuz bir apereyle birkaç yıl geçirmeniz gerekir. Tembellik edip takmadığınızda ise dişlerinizi koruyan hiçbir şey yoktur.Bu sebeple kliniğimizde alt çeneye ve üst çeneye  lingual retainer yapıştırıldıktan sonra şeffaf plak hazırlanmaktadır. Böylece şeffaf plağınızı takamadığınız dönemde lingual retainer dişlerinizin bozulmasına engel olur.

Share: