Görüntü
Diş Teli Tedavilerinde Şeffaf Plaklar
Diş Teli Tedavilerinde Şeffaf Plaklar

Diş teli tedavisinde şeffaf plaklar önemli bir yer tutmaktadır. Alanında uzman kadromuz ile Alpdent olarak sizlere gerekli tedavi planları sunmaktayız. Tedavi süreçlerinde gerekli adım planlamaları sağlamaktayız. Bu planlamalar sizlerin gerekli tedavi süreçlerini kurmanız adına gereklidir.

 

Diş teli tedavisinde şeffaf plak kullanmak gerekli midir? diye düşünen pek çok birey bu tedaviye başvururken düşünmektedirler. Şeffaf plaklar gerekli tedavi sürecinde önemli bir adım atmaktadırlar. Plak kullanımı dişlerin kendilerine ait olan konumlarında sabitlenmesi için gereklidir.

 

Diş Teli Tedavisi Nedir?

Diş teli tedavisinde gerekli konumlandırma sorunlarına çözüm bulunarak çene kapanma sorunların çözüm getirilmektedir. Dişlerin alt ve üst çenelerde sağlıklı konumlandırmalarının sağlanması gerekir. Bu konumlara doğru hareket eden dişlerin yapılarını korumak, yerlerini sağlamlaştırmak için şeffaf plaklar tercih edilebilmektedir. Süreç içerisinde gerekli tedavilerin sağlanmasında son adım olarak plaklar kullanılarak kalıcılık sağlanmaktadır.

Braket kullanımı diş teli tedavisinde önemlidir. Braket türleri diş teli tedavi süreçlerinde farklılık göstermektedir. Her birey kendi sürecinde doktor onayı ve muayene bulgularına göre tercih edilebilmektedir. 

Braket kullanan bireyler hangi braket türünü tercih etmeliyim sorusunu çokça sormaktadır. Her braket türünün kendine ait özellikleri mevcuttur. En çok tercih alanında olan türler; metal, şeffaf ve lingual türler olarak değerlendirilir. Lingual teller kullanmalı mıyım diye düşünen bireyler için kısa bir bilgilendirme sağlamaktayız. Lingual teller bireylerin görünmez yapılarından ötürü tercihi yüksek olan türleridir. Lingual teller dişlerin arkalarına konumlandırılmakta ve böylece direkt gözlemlenmemektedir. Bu durum yetişkinler için önem arz etmektedir. Bu estetik görünümünün getirdiği avantaj yanında rahatsız edici bazı dezavantajları bulunmaktadır. Lingual diş teli türlerinin istenmeyen özelliklerinden bir tanesi de diş telinin dile değmesi ve burada yaralanmalara neden olabilmesidir. 

 

Diş Teli Tedavisi Fiyatları Nedir?

Diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri bireyler için önem arz etmektedir. Diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri bireylere göre ödeme koşulları ile değerlendirilmektedir. Tedavi sürecinin getirdiği planlama doğrultusunda diş teli fiyatları 2024 ödeme düzenlemeleri kurulur. Diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde en büyük faktör bireyin tedavi sürecine getirdiği problem durumu olmaktadır.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.