Görüntü
Estetik Diş Hekimliğinde Ortodonti Tedavisi
estetik görünüm

Ortodonti tedavisinin estetik diş hekimliğinin diğer tedavi yöntemleri ile karşılaştırılması

   Ortodonti tedavisi, dişlerdeki konum bozukluklarını ve çene kemiklerinin birbirleri ile ilişlikisini dişlerin üzerine yapıştırılan diş telleri aracılığıyla düzelten bir tedavidir. Ortodonti tedavisi dişlerin konumlarını düzelttiği için diğer bütün estetik diş hekimliği uygulamalarından ayrılır. Çünkü bütün estetik diş hekimliği uygulamaları dişlerin görünüşünü düzeltmeye yönelik bir tedavi sağlarken ortodonti tedavisi hem dişlerin görünüşünü düzeltmekte hemde konumlarını düzeltmektedir. Zaten dişlerin görünüşünü düzelme işlemini dişlerin konumlarını düzelterek yapar.

  Bu sebeple dişlerin konumları ile ilgili problemlerin çözülmesi gerektiğinde yada başka problemlerle beraber dişlerin konumlarının da düzeltileceği durumlarda da başka bir tedavi ile kombine olarak uygulanır. Yalnız dişlerin renkleriyle yada şekilleri ile ilgili bir problem varsa ortodonti tedavisi uygulanmamalıdır. Çünkü ortodonti tedavisinden önce dişlerin rengi ve şekli nasılsa tedavi sonrasında da ayndır. Çünkü ortodonti tedavisi dişlerin rengini ve şeklini değiştirmez. 

 Estetik diş hekimliği uygulamaları bazı bonding uygulamaları haricinde dişte aşındırma yapılarak uygulanır. Yani dişe geri dönüşümsüz olarak zarar verir ( dişlere zarar verdiği için uygulanmamalıdır demiyoruz eğer ihtiyaçsa uygulanmalıdır, çünkü bahsettiğimiz estetik diş hekimliği uygulamalarının sonucu mükemmeldir). Ortodonti tedavisi ise dişin doğal yapısında hiçbir bozulma yapmaz. Tedaviden önce dişler nasılsa tedaviden sonrada öyledir. Tedaviden sonra sanki dişlerinize hiçbir şey yapılmamış gibi olur. Bu durum ortodonti tedavisinin en büyük avantajıdır. 
   Dişlerde hem konum hemde renk yada şekil problemi olduğunda kısa süreli ortodonti tedavisi ile dişlerdeki konum problemi çözülebilir, sonrada diğer estetik diş hekimliği uygulamaları ile de renk ve şekil problemi tedavi edilir. Bu yöntemle mükemmel sonuçlar elde edilir. 
   Sonuç olarak estetik diş hekimliği uygulamalarının birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları vardır . Önemli olan doğru uygulamayı doğru vakada doğru uygulayabilmektir. Bu sebeple estetik diş hekiminizin bütün bu bahsettiğimiz tedavi yöntemlerini bilip hepsini değerlendirebilecek vizyona sahip olması gerekir.


Share: