Görüntü
Tek Çeneye Tel Takılır Mı?
Tek Çeneye Tel Takılır Mı?

Alpdent ile sağlıklı gülüşler sergilemeniz artık çok kolay. Alpdent sizlere alanında uzman kadrosu son tedavi süreçleri ve iyileşme olanaklarını sunmaktadır. 

 

Bireyler her yaşta diş konumlanmalarını düzenlemek adına tedavi arayışına girmektedirler. Bu tedavilerin başında ortodonti tedavisi gelmektedir. Ortodonti tedavisi ile bireylerin dişlerini uygun konumlara yönlendirmek amaçlanmaktadır. Süreç içerisinde bireylerin soracağı pek çok soru bulunmaktadır. Bu sorulardan bazıları; “diş teli nasıl takılır?”, “diş teli fiyatları nasıl belirlenir?”, “diş teli tek çeneye takılır mı?” Gibi sorular olabilmektedir. Bu soruların alan uzmanlarınca cevaplanması sizlerin gelişiminize ve süreçte ilerlemenize katkı sağlayacaktır.

 

Diş Teli Süreci Hakkında

Diş teli neden gereklidir ?” diye soran kişiler için hem biyolojik hem de sosyal  etmenler söz konusudur. Biyolojik olarak sağlıklı bir ağız yapısı kurmak hedeflenirken sosyal iletişimde önemli bir unsur olan dişlerin düzgün konumda olması bireylere özgüven kazandırmaktadır.

 

Diş Telinde Braketler

Braketler küçük kare yapılardır. Bu yapılar dişlerin uygun konumda olması ve bu konumlara ilerlemesini amaçlamaktadır. Süreç içerisinde braketlerin yavaş baskıları ile dişler kendilerine ait olan konumlara doğru ilerleme göstermektedir. 

 

Braket türleri bireylerin en çok karmaşa yaşadığı durumdur. Hangi braket türünü seçmeliyim diye düşünenlerin sayısı fazladır. Bu duruma açıklık getirmek gerekirse braket türleri bireysel istekler ve bireyin ihtiyaçları ile şekillenmektedir. 

-Metal braketler

-Lingual braketler

-Şeffaf braketler bu türlere örnek gösterilmektedir.

 

Diş Teli Nasıl Takılır?

Braketlerin tek tek dişlerin üzerine konumlandırılması ile teller takılmış olunmaktadır. Bu durumda önem arz eden durum uygun muayene sürecini gerçekleştirmektir. Bireyin ihtiyacını gözlemlemek ve süreci etkili yönetmek adına müdahale adımlarının planlanması gerekmektedir.

 

Müdahale sürecinde bazı bireyler tek çeneye tel takmak isteyebilirler. Bu durumda iyi bir gözlem ve plan oluşturmak gerekmektedir. Bazı durumlarda alt çeneye tel takılmadığına üst dişlerin düzenlenmesi çenede koordine sorunlarına neden olabilmektedir. İki tarafın incelenmesi ve gerekli durum analizi yapılması ile gerekli hastalara tek çene tel süreci yapılabilir.

 

Diş Teli Fiyatları Nasıl Değerlendirilir?

Diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemelerinde pek çok etmen ön plana çıkmaktadır. Diş teli fiyatları bireysel faktörlerce şekillenmektedir. Bireylerin muayene ölçüm sonuçlarına göre oluşacak ek müdahaleler, doktorun alanında uzmanlığı, uygulanacak olan kliniklerin çoğu diş teli fiyatları üzerinde etki sahibi olmaktadır.

 

Alpdent olarak alanında uzman kadromuz ile sizlere diş teli fiyatları üzerinde netleştirmeler yaparak ödeme olanaklarını düzenlemekteyiz.

 


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.