Görüntü
Diş Teli Kullanımında Bunlara Dikkat Edin
Diş Teli Kullanımında Bunlara Dikkat Edin

Diş teli tedavisi sürecinde dikkat edilecek pek çok nokta mevcuttur. Bu durumların analizlerinin yapılması sağlıklı bir tedavi süreci için işlevsel olmaktadır. Gerekli durumların bilinmesi bireylerin tedaviye daha çok adapte olması ve bu adaptasyonun da sağlıklı bir şekilde ilerletilmesini bizlere göstermektedir. Diş teli nedir? Diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri nasıl ele alınır? sorularını cevaplayarak yazımıza başlayalım.

 

Diş Teli Nedir?

Diş teli, braket adı verilen küçük kare yapıların tedavi sürecine katkılarını esas alan bir yöntemdir. Braket adı verilen küçük kare yapılar dişlerin istenen yöne hareketini kolaylaştırır. Braketlerin temizlenmesi ve bakımı da oldukça kolaydır. Braketlerin temizlenmesi sağlıklı bir tedavi sürecinin altın anahtarı olmaktadır. Diş teli tedavilerinde braketlerin temizlenmesi ile sağlıklı ağız yapısı oluşturulur. Bu durumda süreç sorunsuz ilerler. Braket türleri ve temizlenmesi önemli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Braket Seçimi Nasıl Yapılır?

Braketler bireylerin tercih ettikleri türde olarak sürece dahil edilmektedir. Braket türleri; metal, şeffaf veya lingual türde olabilmektedir. Son gelişmelerde damon braketler de tercih edilebilmektedir. Bireyler estetik kaygıları ve son gelişmeler ile şeffaf braketleri tedavi süreçlerinde daha çok tercih etme eğilimindedirler. Ancak metal türler de ilk çıktığından beri tercih edilmektedir. Braket türleri diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde öne çıkan bir durumdur.

 

Braketler Nasıl Temizlenir?

Braket temizliği süreç için oldukça önemli ve gerekli olan bir durumdur. Braket temizliği, braketlerin kenar kısımlarının temizlenmesi ile sağlanmaktadır. Besin birikmelerinin olması ve yeterli temizliğin olamaması braket çevresinde kahverengi lekelerin olmasına neden olur. Bu durum dişe de zarar vererek renk değişmelerinin olmasına sebebiyet vermektedir. Ek sorunların olması süreci uzatmakta diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerine de etki etmektedir. Gerekli materyal seçimleri ve müdahale planlarının sağlanması diş teli fiyatları 2024 yılı değişimlerinde önemli bir yere sahiptir. Siz de ayrıntılı bilgi almak, muayene olarak ağız ve diş yapınızı değerlendirmek için İstanbul’da yer alan diş teli kliniğimiz olan Alpdent’i ziyaret edebilir, alanında uzman ekibimizle tanışabilirsiniz. Gerekli bilgilendirme akışları ile sizlere gerekli destek süreçlerini sunmaktayız.


 

Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.