Görüntü
Diş Teli Tedavisine Başlamak İçin En Doğru Yaş
dişteli yaşı

Diş teli tedavisi halk arasında çocuklu yaşlarda uygulanan bir tedavi olarak algınır.Diş teli ile 2 çeşit düzeltme yapılır. Bunlardan birincisi çene kemiklerinin pozisyonunu düzeltme, ikincisi dişlerdeki çapraşıklığı düzeltmedir. İkincisi ise dişlerdeki çapraşıklığın ayrıklığın yada konum bozukluğunun düzeltilmesidir. İkinci durumda çene kemiklerinin birbirleri ile ilişkilerinde problem yoktur ve bu tedavi için yaş sınırı yoktur. Diş teli tedavisi için kliniğimize gelen hastalarımızın %90 ı ikinci gruba girmektedir. Çene kemiklerindeki bozukluğun ise diş teli tedavisi ile düzeltilebilmesi için hastamızın ergenlik döneminin hemen öncesinde yada başlangıcında tedavisine başlanması gerekir. Çünkü ergenlik başlangıcında büyüme atılımı olur. Maksat bu büyüme atılımından faydalanarak çenelerin büyüme yönünü ve miktarını yönlendirmektir. Örneğin alt çenesi üst çeneye göre geride olan bir hastanın tedavisinde alt çenenin ileri yöne doğru büyümesi hızlandırılır veya üst çenenin ileriye doğru büyümesi yavaşlatılır. Böylece her iki çeneninde birbirine yaklaşması sağlanır.Bu dönem geçtikten sonra çene kemiklerinin konumlarının düzeltilmesi diş teli ile değil cerrahi olarak yapılır ki bu işlemede ortognatik cerrahi denir. 

Bununla birlikte çene kemiklerinin pozisyonunda bir problem yoksa ve sadece dişlerde çapraşıklık varsa bu vakaların tedavi yaşı yoktur. Kliniğimizde 45 yaşında bile diş teli tedavisi uyguladığımız hastalarımız vardır. Kısaca dişlerden kaynaklanan ortodontik  probleminiz varsa geç kaldım diye üzülmeyin!

 Diş teli tedavisi ana dişlere uygulanan bir tedavidir. Dolayısıyla tedaviye başlamadan önce daimi ana dişlerin çıkmış olması gerekir. Çocuklarda Süt dişleri 7 yaşında daimi dişlerle yer değiştirmeye başlar ve 11-12 yaşına kadar devam eder. Bu 7-12 yaş arasındaki döneme karışık dişlenme dönemi denir. İstisnalar haricinde bu yaş aralığında diş teli tedavisine başlanmaz ve karışık dişlenme döneminin bitmesi beklenir. Yalnız üt dişleri düşse dahi daimi ana dişlerin çıkacağı boşluk yeterli değilse ve diş çıkamayacaksa, diş teli tedavisine başlamak için 12 yaşının doldurulması beklenmez ve tedaviye başlanır. Daimi dişlerin çıkacağı boşluklar hazırlanır ve dişlerin değişmesi ağızda tel varken beklenir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.Etiketler: DIS TELI COCUK ORTODONTI DIS TELINDE YAS DIS TELI TEDAVISI ORTODONTI TEDAVISI