Görüntü
Diş Teli Tedavisi Tüm Detayları
Diş Teli Tedavisi Tüm Detayları

Diş teli tedavisi bireylerin kafalarında pek çok soru işaretini oluşturabilecek durumları içermektedir. Bu soruların cevaplandırılarak sürecin ilerletilmesi pek çok avantajı ve uyum sürecini beraberinde getirmektedir.

Diş teli tedavisi adımları incelendiğinde süreç içeirsinde gerekli durumların analizlerinin yapılması önemlidir. Bireysel muayeneler bizleri hangi adımların ilerletilerek süreç devamının sağlanacağına götürmektedir. Ortodonti nedir? Diş teli fiyatları 2024 durumları nasıl değerlendirilir? Gibi soruların cevaplanarak daha sağlıklı bir süreç geçirmeniz adına durumu özetleyelim:

Diş Sorunları Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığı bireylerin sosyal çevresinde en çok önem verdiği noktalardan olmaktadır. Bu durumda diş teline önyargıların değerlendirilerek süreç içerisinde gerekli durumları değerlendirmek, gerekliyse tedavi sürecine başvurmak gerekmektedir. Alanında uzman kadromuz olan Alpdent olarak sizlere süreç içinde gerekli durum analizlerini sunmaktayız.

Diş teli kullanımında bireylerin mevcut problem durumlarını dinlemek gerekir. Diş eti yapısı, çapraşıklıklar, çürümeler ele alınarak değerlendirilmelidir. 

Diş Teli Çeşitleri

Ortodonti tedavisinde metal ve şeffaf braketler ön planda iken son yıllarda damon ve lingual türler de yer almaya başlamıştır. Alanında uzman ekibimiz ile sizlere uygun olan tel türünü seçmenizde yardımcı olmaktayız. 

Diş teli braketlerin diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerine etkileri mevcuttur. Tedavi sürecinizde seçimleriniz ve gerekli müdahaleler ile planlanan diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerine göre ödeme fiyatlandırılması sağlanmaktadır. Diş teli fiyatları 2024 düzenlemeleri braket türlerine göre şekillenmektedir. 

Metal türler ilk çıkan ve bireylerin estetik anlamda şimdileri tercihinin azaldığı türlerdendir. Metal diş tellerinin görünüm sorunlarını tolere etmesi adına şeffaf türler meydana gelmiştir. Şeffaf türlerin maliyeti diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerin göre metal türlere göre daha yüksek olmaktadır. Şeffaf türlerin dayanıklılığı hakkında söylemler olsa da düzenli bakım yapılması ile süreç istenildiği şekilde ilerlemektedir.

Şeffaf türlerden sonra günümüzde yetişkinlerin de tercih alanına giren  lingual türler ortaya çıkmıştır. Lingual türler, dişlerin arka kısımlarında yer alır ve dile bakan kısmında yer almaktadır. Braketler dişlerin arkasına yapıştırıldığından ötürü estetik anlamda en istenen sonucu vermektedir. Diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerine göre de yüksek maliyetli türler arasındadır.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.