Görüntü
Diş Teli Tedavisinde Önem Verilecek Noktalar
dis-teli-fiyatlari

Ortodonti; uygun konumda bulunmayan dişlerin, uygun olmayan çene yapılarının sonucunda meydana gelen sorun durumlarını belirleyen, bu sorunlar üzerinde durarak oluşacak diğer sorunları önleyerek tedavi etmeye çalışan bir alandır. Bu alan içinde yzmanlığını ve gelişimini sağlayarak,  uğraş veren, çeşitli eğitim ve kurslarca gelişim ve değişim sağlayan bireyler de ortodontist ünvanını elde edebilmektedirler.

 

Pek çok kişi  farklı nedenlerce tedavi sürecine katılmaktadır. Bunların çoğunluğu da çene sorunları nedeniyel tedavi olmak durumundadır. Bu etmen çoğu zaman genetik sebepelere bağlı olarak da oluşum gösterebilmektedir. Böyle bir etmenle karşı karşıya oldunduğu zaman kişinin yaş ve muayene bulgularına göre tedavi aşamalarını planlamak önemlidir. Hastanın yaşı bazı müdahale yöntemlerini gerçekleştirmek adına önemli bir yere sahiptir. Peki diş teli nasıl takılır ve neden takılır?

Çocukluk döneminde karşılaşılan bazı hatalı alışkanlıklar bireylerin ortodonti sürecine başvurmasında önemli bir etkiye sahiptir bu alışkanlıklar; emzik veya  biberon kullanma, parmak emme, tırnak yeme, vb gibi daha pek çok zararlı etkilere sahip olabilicek alışkanlıkları da kapsamaktadır. Basit yapılı aparatlar kullanarak bu dönemki sorunlar daha kısa sürede çözüm bulunarak aşılmaktadır.

Bazı bireylerin çene kemiklerin boyu ve diş boyutlarının ara kısımlarında ciddi farklılıklar görülebilir. Eğer çene kemikleri büyük ve hastanın dişleri daha küçük yapıya sahipse bu durumda ayrık dişlerin olduğunu görebiliriz.Diş teli fiyatları 2019 verilerine etki eden noktalar nelerdir?

Tedavide bilinmesi gereken önemli bilgilerden birisi ise tedavi için belirli bir yaş aralığının olmadığıdır. Hangi tedavinin yapılacağında yaş aralığı önem taşımaktadır. Yani hastanın yaş faktörüne göre tedavi sürecinde nelerin yapılabileceği değişikliklere uğrayabilir. Bu durumda  ağız yapısının iyi incelenerek temizlenmesi gerekmektedir. Son zamanlarda yetişkinlerin tedavi aşamalarına başvuru oranlarında artmalar görülmektedir. Burada gelişim ve değişim gösteren teknolojik araçların süreç içerisindeki önemi büyüktür.

Şeffaf braketler görüntüsel kaygıları azaltmada etkili bir yöntem olmuştur. Bunun yanı sıra lingual ortodontik tedavi ve şeffaf plakların da üretimi yetişkin hastalar için yeni tercih olanaklarının ortaya çıkmasına katkı vermektedir.

Lingual diş teli tedavisi ağız içinde direkt gözükmeyen bir yöntem olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle tercih oranı oldukça fazla olsa da bazı zorluklara da sahiptir ve bu durumlardan da bahsetmek önemlidir. Hastanın dili içteki tellere değebilir ve değdiğinde zamanla dilde yaralanmalar yaparak sürecin akasamasına, bireylerin canının acıtmasına neden olabilir. Bu gibi durumlar önceden bireye tek tek anlatılmalı ve uygun plan çerçevesinde gerçekleştirmeler sağlanmalıdır. Plaklar ise kişilerin belli zaman süresince takılara pekiştirme yapması için gereken aygıtlardandır. Hastalara 20 saat plaklarını takmaları gerektiği önerilir. Tedavi sürecindeki bireylerin istediği zaman çıkarıp takabildiği bir yöntem olması nedeniyle temizlik etmeni de daha kolayca tamamlancaktır. Özellikle süreç devam ederken  kişiler bu yöntemlerin neler beklediğini ve ciddiyetini iyi benimseyerek doktorun dediklerine dikkat ederek ilerlemelidirler. Dikkat edilmediğinde ek sorunlar çıkar ve diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları bu sorunlardan etkilenmektedir. Diş teli fiyatları 2019da daha kolay ödeme imkanlarına kavuşmuştur. Diş teli nasıl takılır sorusundan ziyade hangi ürünlerin kullanılması gerekmektedir ona bakalım;

İlk seanstan itibaren muayene süreci  ve bilgilendirme aşamaları başlatılır. Diş teli takımındaki ilk zamanlar kişiler ağızlarında bir ağırlık, ağrı hissini yaşadıklarını söylerler. Tellere uyum sağlanana kadar bu durumun görülmesi olasıdır.Yanaklara değen diş teli bazı kişilerde yaralanmaların görülmesine neden olabilir. Oluşan problemlerin bir hafta içinde biterek düzene girebilmesi beklenir. Çok olası durumlarda braket veya telin kopması etmenleri ile de karşılaşılma sağlanabilir. Bu durumlarda eğer hasar büyük değilse doktor küçük bir müdahale yaparak ortadaki sorunu çözümlemeye çalışmaktadır.  Sorunların ortaya çıkmaması adına doktorun muayeneyi ve tel takma işlemini çok uzman bir şekilde ilerletmesi gerekir.

 

Diş teli uygulanmasından hemen ardından dişlerde bir ağırlık hissi oluşabilir, yanaklar daha gergin, hafif ağrı olabilir. Bu durum normaldir ve süreç içerisinde geçecektir. Braketler direkt dişler üzerinde konumlanır, alt kısımlarında çürük gelişimine sebebiyet vermezler. Fakat braketlerin kenar kısımlarını dzügün bir biçimde temizlemek gerekmektedir. Çünkü bu kısımlarda daha fazla bakteri ve mikropların artışı gözlenir. Doktorunuzun süreç içerisinde kullanmanızı istediği aparatlar ile istenilen sıklıkta bakım işlemlerinin gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır. Diş telleri takılıyken dişler kesinlikle temizlenmelidir. Bu durumda teller fırçalarken kopar çıkar gibi korkuların oluştuğu görülür fakat bu durum doğru değilidr. Ayrıntılı ve özenli bir temizleme süreci gerekir . Bunun sağlanması için süreç için gerekli olan özel olarak kullanılan fırçalar tercih edilir. İstenen ürünlerin tercih edilmesi diş teli fiyatlarını da etkiler. Diş teli fiyatları 2019 yılındaki ürün değişmelerinden etkilenmekte ve değişim göstermektedir.

 

Tedavi aşamalarında kişilerin bu zaman zarfı boyunca bazı etmenlere diğerlerine göre daha özen göstermeleri beklenir. Örneğin braket ve tel yapısını üst düzeyde tumak için kabuklu ve sert besinlerin direkt ısırılarak tüketilmesi engellenmeli, keserek yemenin daha avantajlı olduğu ifade edilmelidir. Çekirdeği olan meyve ve sebzeleri tüketirken çekirdeğini çıkartarak çok önemlidir. Aksi takdirde braket ve teller hasar alabilir. Diş minesine verilen zararlardan dolayı asitli içeceklerden de kaçınılmaldıır.

 

Tedavi için talepte bulunan kişinin yaşına, problem durumunun özelliklerine, kulllanılan tekniklere ve yöntemlere bağlı olarak değişik müdahale yöntemleri ortaya konur. Hastanın sürece ilgili olması da süreç içerisinde gidişatı düzenlemede önemli bir yere sahiptir. Eğer ağız bakımınıza gereken özen ve düzeni  gösteriyorsanız, muayenelere sık sık geliyorsanız, doktorunuzu dinliyorsanız, sigara alkol kullanmıyor, sert besinlerden uzak duruyor, gerekli ekipmanları yerinde ve uygun kullanıyorsanız tedavi süreciniz olmulu bir seyir içerisinde deavm ediyor demektir. Bu durumları gözetmek istenen sonuca hızlı ve sağlıklı bir biçimde gitmeyi amaçlar. Genel olarak tedavi süresi 1,5 yıl olarak ortaya konabilir. Uygunsuz olan pek çok faktörlerin ortama konulması diş teli fiyatları, ortodonti fiyatlarında artışların olmasına neden olabilir.

 

Dişlerin yaşamımızın her döneminde hareket halinde olması tellerin işlevlerinin yerine getirilmesinde önemlidir. Ancak konumlarının değiştiği aslında uygun konumuna geldiği dişlerin sabit olarak burada kalması gerekmektedir. Bulunduğu konumun kenar kısımlarında kemik desteğinin oluşması süreç için önemli bir etki taşımaktadır. Bu durumlardan ötürü teller çıkarıldıktan hemen sonra tekrar eski haline dönme riskini ortadan kaldırmak amacıyla pekiştirme işlemlerinin yaptırılması süreç içerisinde önem taşır.

 

Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları süreçte tercih edilecek olan malzemelerde önemlidir. Her ürün diş teli fiyatları, ortodonti fiyatlarına etki etmektedir. Hepsi birbirine bağlı olarak gelişir. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teline bakıldığında fiyatı yüksek fakat uygulanacak kişilerce de tercihi fazladır. Genellikle yetişkin bireyler şeffaf diş teli veya görünmez diş telini daha tercih etme niteliğindeler. Diş teli fiyatları 2019 yılı değerlerleirne göre artış gösterse de ödeme olanakları daha kolaylaştırıcı niteliktedir. Bu durum şeffaf diş teli veya görünmez diş teli tercih edecek kişiler için ayrı bir önem taşımaktadır.  Diş teli nasıl takılırdan daha önde gelen soru hangi tür teli tercih etmeliyimdir. Çünkü bu durum diş teli fiyatları, ortodonti fiyatlarını belirlemektedir. Diş teli fiyatları 2019 yılında oluşan ürünlerin maliyetlerinden belirlenmektedir.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.