Görüntü
Lingual Braket Tercih Etmeli Miyim?
Lingual Braket Tercih Etmeli Miyim?

Lingual teller günümüzde yeni gözlemlenen ve oldukça popüler olan bir türdür. Özellikle yetişkin bireyler süreç içerisinde tellerin görünümünden kaygılanmaktadır. Bu kaygıları en aza indirmek için gerekli müdahale yaklaşımları geliştirilmiştir. Metal braketler ile başlayan tedavi süreçleri yerini şeffaf ve lingual braketlere bırakmıştır. Peki diş telinde lingual braketlerin önemi nedir?

 

Braket Nedir?

Dişlerin kendilerine ait olan konumlara hareketini sağlayan yapılara braket denilmektedir. Braketlerden lingual tür görünmez diş teli anlamına gelmektedir. Braket bakımı ve seçimi süreç için büyük önem taşımaktadırlar. Bu nedenle ayrıntılı olarak türlerin tanıtılması gerekmektedir.

 

Lingual Braket (Görünmeyen Diş Teli) Nedir?

Lingual türler dişlerin arka kısmında yer alan braketlerdendir. Dil ve damak tarafına yerleşilen braketler ile hafif hafif istenen konuma hareket sağlanması amaçlanmaktadır. 

 

Lingual Braket Artı ve Eksileri Nelerdir?

Görünmez braketler bireylerin estetik alanlarına katkılar getirmektedir. Diş teli kullananlar için dikkat edilecek önemli bir noktadır bu. Genellikle yetişkinler diş teli kullanımında zorlanmakta, görünümünü önemseyerek sürece başvurmayabilmektedirler. Erişkinlerde tel tedavisi lingual braketlerce de sürdürülmektedir. 

 

Diş teli fiyatları süreç içerisinde pek çok etmenden dolayı şekillenmektedirler. Diş teli fiyatları üzerinde braket türleri de yer almaktadır. Lingual braketlerin maliyeti yüksektir. Ek olarak ağız içerisinde, diş arkasına yani dil tarafına yerleştirilmesinden ötürü bir süre dilde yaralanmalara neden olabilmektedir.  Lingual türlerin kullanımında çürük oluşumunu iyi gözlemlemek gerekmektedir. Dişlerin etkili fırçalanması, gerekli aparatların kullanarak temizliğin sağlamlaştırılması gerekmektedir. 

Lingual braketlerin kendilerine ait türleri yer almaktadır. Bu türlerin seçimi de fiyatlar üzerinde etkili olmaktadır. Tüm artı ve eksilerin değerlendirilmesi ile seçimin yapılması önerilmektedir.

 

Diş Teli Fiyatları Çözümlemeleri

Diş teli fiyatları üzerinde ekonomik etmenler büyük rol oynamaktadır. Bunlardan biri döviz kurlarıdır. Birey özel sorunların tespiti ile diş teli fiyatlandırmaları sağlanmakta bu durumda uygun ödeme koşullarının da ele alınması gerekmektedir.

Diğer bir diş teli fiyatları üzerindeki etmenler ise; ortodontistin alanında uzmanlığı, uygulanan klinik olabilmektedir. Diş teli fiyatları üzerinde etkisi olan tüm durumların analizlerinin yapılması sağlıklı bir süreç değerlendirilmesi adına önerilmektedir.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.