Görüntü
Ağız ve Diş Sağlığında Diş Telinin Önemi
Ağız ve Diş Sağlığında Diş Telinin Önemi

Ağız ve diş sağlığını korumak bireylerin görev ve sorumluluğundadır. Pek çok birey günümüzde ağız ve diş sağlığı korumasına dikkat etmektedirler. Bireylerin bu bağlamda desteklenmesi ve bilgi alması kişisel sağlıklarını korumak adına önemlidir. 

Ağız ve diş sağlığı uygulamalarında dikkat edilmesi gereken önemli bir konu da diş teli tedavisidir. Günümüzde diş teli tedavisi oldukça yaygınlaşmaktadır. Bunun sebeplerinden bazıları diş teli tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmiş olmalarıdır. Ek olarak diş teli tedavisindeki gelişmelerin artışı da bireyleri bu bağlamda desteklemektedir. Diş teli bakım süreçleri hakkında bilgilendirmelerin varlığı bireylerin daha güvenilir bir şekilde bu sisteme dahil olmasına katkı sağlamaktadır. Pek çok birey farklı diş teli türlerini seçerek kendi sistemlerini oluşturabilir. Diş teli tedavisinde türler değiştikçe diş teli fiyatları da değişmektedir. Diş teli fiyatları düzenlemelerinde diş teli türlerinin önemi de büyüktür. Diş teli türleri ve incelemelerinde diş teli fiyatları konusu da dikkatle ele alınmaktadır.

 

 

Diş Teli Bakımı Nasıl Olur?

Diş teli bakım süreçlerinde dikkat edilecek noktaların bilinmesi gerekir. Öncelikle diş teli bakım süreçlerinde düzenli ve sistemli temizlik işlemlerinin sürdürülmesi gerekmektedir. Gerekli noktaların ele alınıp incelenmesi ile süreç istenen düzeyde ilerleme göstermektedir. Diş ve ağız sağlığında gerekli materyallerin seçimi alan uzmanları yardımı ile sağlanır. Bu durumda da uzman ortodontistinizin gerekli bilgileri size sunarak gelişiminizi desteklemesi gerekmektedir. Hangi diş teli türünü seçtiğiniz materyal seçimlerine de etki ettiği için çok önemlidir. Gerekli bakım sistemlerinin dikkatli bir şekilde sürdürülmesi gereklidir. 

Diş teli tedavisinin uygulanmasından sonra gerekli kontrollerin de sağlanması gerekmektedir. Diş teli tedavisinde rutin kontrollerin önemi oldukça büyüktür. Gerekli süreçlerin incelenmesi ile var olan sorunlar düzenlenir ve kontrol altına alınır. Sistem gidişatını görmek için diş teli tedavisinde kontrollerin varlığı, düzenli yapılması zorunludur.

Diş Teli Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemelerinde bireylerin bilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur. Diş teli fiyatları 2024 yılındaki değerlendirmelerde diş teli tedavisinin uygulanacağı klinik seçimi, ortodontist seçimi, kullanılacak diş teli türü ve seçilecek braket türleri önemli bir noktada yer almaktadır. Bu durumların dikkate alınması ile süreç düzenlenmektedir. Ayrıntılı bilgi için bizlerle iletişime geçebilir, ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz.

 

 


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.