Görüntü
Ortodontide Braket Kullanımı
Ortodontide Braket Kullanımı

Alpdent olarak sizlere braket nedir? Diş teli nedir? Diş teli fiyatları nasıl belirlenir? Soruları çerçevesinde ortodonti sürecini ifade etmekteyiz. 

 

Braket Nedir?

Braketler, ağız ve diş sağlığını korumak için oluşturulan, dişlerin üzerine konumlanan küçük yapılar olarak adlandırılır. Tellerin birbiri ile bağlanmasına yardımcı olmaktadır. 

 

Hangi Braketler Tercih Edilir?

Braket çeşitlerinden en fazla tercih edilenleri metal olanlardandır. Metal teller süreç içerisinde bazı hastalarca değişime uğrayarak revize edilmesi istenmiştir. Şeffaf teller geliştirilerek süreç içerisinde tercihi artmaya başlandı. Estetik görünüme kavuşmak isteyen hastalarımız şeffaf tellere yönelerek sürecini iletletebilmektedir.

 

Braketlerim Hasar Görür Mü?

Braketlerin düzenli bakımının yapılmasında pek çok etmen ön plandadır. Bu etmenlerin dikkat edilmesi ile süreç istenen düzeyde ilerlerken ek problem durumlarının ortaya konması durumunda;

  • Kırılma veya yerinden oynama
  • Ark telinin koparak zarar görmesi
  • Ağız içi yaraları
  • Lastiklerin çıkması gibi durumlar gözlenebilmektedir. Bu durumlar diş teli fiyatları üzerinde de etki sahibi olmaktadır. Diş teli fiyatları ortaya konan ek müdahale yöntemlerinden etkilenerek şekillenmektedir.

 

Neden Ek Sorunlar Gözlenir?

Doktorunuz ile ortodonti sürecinde kurduğunuz etkileşim süreç içerisinde oldukça önem taşımaktadır. Bireysel olarak düzenlenen durumları aksatmak ek sorunların olmasına neden olabilmektedir. Temizliğe ve bakıma önem vermemek, rutin kontrolleri aksatmak gibi etmenler ağız ve diş sağlığına zarar vermekte, bu da ek problemlerin olmasına neden olabilmektedir.

  • Yaralar
  • Apseler
  • İltihaplar
  • Çürükler
  • Diş taşları bu sorunlara örnek olarak gösterilebilmektedir. Bu sorunların tedavisinin yapılarak, iyileştirme çalışmalarına dikkat ederek düzenlemelerin sağlanması gereklidir. Bu etmenlerin varlığı diş teli fiyatları üzerinde de etkili olarak diş teli fiyatları düzenlemelerine neden olduğu gözlemlenmektedir.

 

Diş Teli Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Diş teli fiyatları belirlenirken pek çok kriter esas alınmaktadır. Diş kliniği, uygulayacak olan uzman ve kullanılacak ek malzemeler süreçte ön plana çıkılmaktadır. Süreci ilerletmek istediğiniz uzmanlar ile birlikte işbirliği yapılarak fiyatlar üzerinde durulmalıdır. 

 

Fiyatlar her hastanın bireysel olarak değerlendirilmesi, muayene sonuçlarının ortaya konulması ile şekillenmektedir. Bu etmenlerde hastanın gerekli olan süreç bilgisi ortaya konulmaktadır. 

 

Alpdent olarak sizlerin sürecinizi etkili bir şekilde değerlendirmenize ve gerekli tedavi yöntemleri belirlemenize katkı sağlamaktayız. Süreç hakkında sizi kaygılandıran tüm durumlar hakkında da uygun cevaplandırmaları sağlamaya yardımcı olmaktayız.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.