Görüntü
Ortodontide Braket Kullanımı
Ortodontide Braket Kullanımı

Alpdent olarak sizlere braket nedir? Diş teli nedir? Diş teli fiyatları nasıl belirlenir? Soruları çerçevesinde ortodonti sürecini ifade etmekteyiz. 

 

Braket Nedir?

Braketler, ağız ve diş sağlığını korumak için oluşturulan, dişlerin üzerine konumlanan küçük yapılar olarak adlandırılır. Tellerin birbiri ile bağlanmasına yardımcı olmaktadır. 

 

Hangi Braketler Tercih Edilir?

Braket çeşitlerinden en fazla tercih edilenleri metal olanlardandır. Metal teller süreç içerisinde bazı hastalarca değişime uğrayarak revize edilmesi istenmiştir. Şeffaf teller geliştirilerek süreç içerisinde tercihi artmaya başlandı. Estetik görünüme kavuşmak isteyen hastalarımız şeffaf tellere yönelerek sürecini iletletebilmektedir.

 

Braketlerim Hasar Görür Mü?

Braketlerin düzenli bakımının yapılmasında pek çok etmen ön plandadır. Bu etmenlerin dikkat edilmesi ile süreç istenen düzeyde ilerlerken ek problem durumlarının ortaya konması durumunda;

  • Kırılma veya yerinden oynama
  • Ark telinin koparak zarar görmesi
  • Ağız içi yaraları
  • Lastiklerin çıkması gibi durumlar gözlenebilmektedir. Bu durumlar diş teli fiyatları üzerinde de etki sahibi olmaktadır. Diş teli fiyatları ortaya konan ek müdahale yöntemlerinden etkilenerek şekillenmektedir.

 

Neden Ek Sorunlar Gözlenir?

Doktorunuz ile ortodonti sürecinde kurduğunuz etkileşim süreç içerisinde oldukça önem taşımaktadır. Bireysel olarak düzenlenen durumları aksatmak ek sorunların olmasına neden olabilmektedir. Temizliğe ve bakıma önem vermemek, rutin kontrolleri aksatmak gibi etmenler ağız ve diş sağlığına zarar vermekte, bu da ek problemlerin olmasına neden olabilmektedir.

  • Yaralar
  • Apseler
  • İltihaplar
  • Çürükler
  • Diş taşları bu sorunlara örnek olarak gösterilebilmektedir. Bu sorunların tedavisinin yapılarak, iyileştirme çalışmalarına dikkat ederek düzenlemelerin sağlanması gereklidir. Bu etmenlerin varlığı diş teli fiyatları üzerinde de etkili olarak diş teli fiyatları düzenlemelerine neden olduğu gözlemlenmektedir.

 

Diş Teli Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Diş teli fiyatları belirlenirken pek çok kriter esas alınmaktadır. Diş kliniği, uygulayacak olan uzman ve kullanılacak ek malzemeler süreçte ön plana çıkılmaktadır. Süreci ilerletmek istediğiniz uzmanlar ile birlikte işbirliği yapılarak fiyatlar üzerinde durulmalıdır. 

 

Fiyatlar her hastanın bireysel olarak değerlendirilmesi, muayene sonuçlarının ortaya konulması ile şekillenmektedir. Bu etmenlerde hastanın gerekli olan süreç bilgisi ortaya konulmaktadır. 

 

Alpdent olarak sizlerin sürecinizi etkili bir şekilde değerlendirmenize ve gerekli tedavi yöntemleri belirlemenize katkı sağlamaktayız. Süreç hakkında sizi kaygılandıran tüm durumlar hakkında da uygun cevaplandırmaları sağlamaya yardımcı olmaktayız.


Share: