Görüntü
Ortodontinin estetik diş hekimliğindeki yeri
Ortodonti fiyatları

 Ortodonti belirli bir süreç içerisinde hastasına hem daha rahat ve konforlu kullanabildiği dişler, hemde daha güzel bir gülüş kazandıran bir tedavidir. Sonuç daha estetik bir görünüm olunca estetik diş hekimliği uygulamalarında sayılması gerekir.

 Ortodonti tedavisi, estetik diş hekimliği uygulamaları içerisinde belkide dişe zara vermeden doğal sınırlar içerisinde dişlerdeki konum problemlerini düzelterek daha güzel bir görünüm kazandıran bir tedavidir. Çünkü ortodonti tedavisinde dişin üzerinde yapısal olarak hiçbir değişiklik yapılmaz, bütün tedavi doğal sınırlar içerisindedir.
  Peki ortodonti tedavisi ne gibi estetik problemlerin tedavisinde kullanılır?
  Ortodonti tedavisidişlerdeki konum bozukluklarını düzelten bir tedavidir. Ortodonti tedavisi dişlerin renginde, şeklinde ve formunda bir değişiklik yapmaz. Hal böyle olunca renk şekil ve form bozukluklarının düzeltilmesinin istendiği vakalarda ya ortodonti tedavisi hiç uygulanmamalı yada ortodonti tedavisi ile birlikte başka bir tedavinin kombine olarak uygulanmalıdır. Her iki tedavinin de kombine olarak kullanıldığı vakalar, hem dişlerde konum bozukluğu probleminin hemde  renk, şekil yada form probleminin birlikte seyrettiği vakalardır.
  Çene darlığını olduğu durumlarda, gülümseme anında dişler ile yanaklar arasında karanlık alanlar oluşur. Bu durum estetik diş hekimliğinde istenmeyen bir durumdur. Dişlerin dış hatlarının dudakları ve yanakları takip etmesi istenir. Böyle bir vakada istenilen estetik tasarımın yapılması için üst çene genişletmesi yapılması gerekir.
  Gülümseme anında diş etlerinin göründüğü vakalara gummy smile vakası denir. Gummy smile estetik diş hekimliğinde istenmeyen bir durumdur ve 2 çeşit tedavisi vardır. Bunlardan birincisi; diş etlerinin kesilerek yukarı kaldırılmasıdır. Diğer yöntem ise dişlerin diş etleri ile birlikte ortodonti tedavisi ile yukarı kaldırılmasıdır.
  Bütün bunlar ile birlikte ortodonti tedavisi ile dişleklik, alt çene ilerideliği, ters kapanış gibi estetik problemlerde tedavi edilir.
  Ortodonti tedavisinin diğer esetetik diş hekimliği uygulamalarından en önemli farkı uzun soluklu bir tedavi olmasıdır.

Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.Etiketler: ORTODONTI TEDAVISI ORTODONTI DIS TELI TEDAVISI DIS TELI