Görüntü
Diş Teli Tedavisi Nasıl Uygulanır?
Diş Teli Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ortodonti tedavisi olarak bilinen diş teli tedavisi ile sağlıklı ve estetik görünüme sahip olabilirsiniz. Diş teli tedavisi ortodontist tarafından yapılmaktadır. Ortodontistler; ağız ve diş sağlığının özel bir alanı olan diş teli tedavisi ile ilgilenen, bu alanda uzmanlaşan bireylere verilen addır. Diş teli tedavisine ortodonti tedavisi adı da verilmektedir. Ortodonti tedavisi sayesinde her bireyin sağlıklı gülüşlere sahip olması mümkündür. Diş teli tedavisi nasıl yapılır? Diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde etkili olan etmenler nelerdir? Hangi faktörler diş teli fiyatları 2024 yılı artışlarına neden olabilir? gibi sorular sorulmakta ve bu düzen merak edilmektedir. Ayrıntılı bilgilendirmeler için yazımızı okumaya devam ediniz.

 

Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş teli tedavisi uygulamalarında öncelikle braket adı verilen materyallerin seçimi ön plana çıkarılır. Braketler, küçük kare yapılardır ve dişlerin üzerine konumlanarak dişlerin sağlıklı bir şekilde kendilerine ait konumlara doğru ilerlemesine katkı vermektedir. Dişlerin üzerine yapışan ve hareketine destek olan braketlerin pek çok türü mevcuttur. Bu türler diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerine etki etmektedir. Metal, şeffaf ve lingual türler olarak bilinen braket türleri ile istediğiniz tedavi sürecini gerçekleştirmenizde büyük avantajlara sahip olmaktadır.

Diş Telinin Amacı Nedir?

Diş teli tedavisinin temel amacı dişleri kendilerine ait olan konumlar doğrultusunda hafif basit basınç uygulayabilmektir. Bu basınç dişlere zarar vermez ve hareketli yapıda olan dişlerin gelişimine destek olmaktadır. Diş teli tedavisinde bazı durumlarda elastik ipler de kulanılmaktadır. Alt ve üst çene arasındaki uyumu sağlamak için diş teli tedavisinde elastik kullanılmaktır. 

Sağlıklı bir ağız yapısının sağlanması için gerekli olan noktalar; temizlik, bakım ve takip süreçleridir. Doktorunuza düzenli aralıklarda muayene için başvurmalısınız.

Diş Teli Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde muayene bulguları önemli bir yer tutmaktadır. Diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirmeleri her bireyin sorunları ele alınarak değerlendirilmektedir. Bu sorunlara ek olarak alanında uzman bir ekibin olması, muayanenin yapıldığı klinik yapısı, ekonomik sorunlar da diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerine etki etmektedir. Bu sorunların ele alınması ile bireysel ödeme düzenekleri oluşturulmaktadır. Diş teli tedavisinde diş teli fiyatları 2024 ödeme olanaklarını değerlendirmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.