Görüntü
Korona Virüs Sürecinde Diş Ağrısı
Korona Virüs Sürecinde Diş Ağrısı

Covid 19 pandemisi hızla devam ederken diş teli tedavisine devam etmeli miyiz? Dişimiz ağrır ise ne yapmalıyız? 

 

Hijyen kuralları ve sosyal mesafe kuralına uymak süreç için oldukça önem taşımaktadır. Bu durumun yanı sıra bazı acil durumların atlanması diğer sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilmektedir. Alpdent olarak sizlere bu acil durumları açıklamakta, sürecinizi aksatmadan ilerletmeniz için sağlık ve hijyen çerçevesinde öneriler sunmaktayız. Aşağıda bireylerin en çok düşündükleri ve sürecini düzenleme ihtiyacı duydukları sorular yer almaktadır. Bunları beraber inceleyelim:

 

Diş Tedavime Devam Etmeli Miyim?

 

Diş tedavisi esnasında sosyal mesafe kuralları atlanmış olunmaktadır. Bu durumda maske ve önlük, eldiven dezenfeksiyonu ekstra önem kazanmaktadır. Sürecinizi sağlıklı bir şekilde ilerletmeniz adına bu durumları göz önüne alarak ilerlemelisiniz. Ancak herhangi bir olumsuz duruma davetiye çıkartmamak adına doktorunuzun onayı ile aciliyet gerektiren diş tedavilerine devam etmek önemlidir. 

 

Acil Durumlar Nelerdir?

 

  • Diş ağrıları acil durum kategorisinde yer almaktadır. Diş ağrıları, şişmeye neden olacak olan apseler, enfeksiyonlar, tel kırılmaları gibi durumlar dikkatle üzerinde durulması gereken ve sürecin ilerletilmesi gereken sorunlar olarak ele alınmaktadır. 
  • Dikişlerin alınması
  • Travmalar (diş kırıkları, dişin yerinden çıkması veya çene yüz düzeyinde meydana gelecek olan kırıklar)

 

Acil Durumlarda Tedavi Süreci Nasıl İlerler?

 

Diş teli tedavisi sırasında önceki uygulamaların ekstra önlem alınarak düzenlenmesi önem taşımaktadır. Maske kullanımının yanı sıra giyilen önlüklerin bilekleri kapatması önemli bir konudur. Ameliyat önlüğü tercih edilmelidir. Eldiven temizliğine dikkat etmek gereklidir 

 

Hastaların randevu saatleri arasında boşlukların olması ve havalandırma sağlanması gerekmektedir. Dezenfekte işlemleri gerçekleştirilmeden yeni hasta alınmamalıdır. Ayrıca kullanılan maske, eldiven ve önlüğün de hastalardan sonra değişimi sağlanmalıdır.

 

 

Ağız ve Diş Sağlığıma Nasıl Dikkat Etmeliyim? 

 

Ağız ve diş sağlığına gerekli katkıyı bireysel olarak sunmanız çok önemlidir. Günde iki kere dişlerinizi fırçalamanız, diş teli kullanıyor iseniz doktorunuzun onay verdiği özel temizleme aparatlarını kullanmanız önem taşımaktadır. Diş ipleri, gargalar süreç içerisinde uygun kullanım ile teşvik edilmektedir. Doktorunuzun hangi ürünü ne düzeyde kullanabileceğinizi size ifade etmesi önemlidir.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.