Görüntü
Ortodonti tedavisi ne kadar sürer
dişteli süresi

  Ortodonti tedavisi dişlerdeki çapraşıklığın ayrıklığın ve konum bozukluğunun diş teli takılarak düzeltilmesidir. Ortodonti tedavisinin süresini birçok faktör etkiler. Site ziyaretçilerimizin soruları üzerine bu  yazımızda ortodonti tedavisinin süresini etkileyen faktörleri sizlerle paylaşacağız.
1. Çapraşıklığın miktarı
  Sizde takdir edersinizki hafif düzeydeki çapraşıklık kısa sürede düzelirken, ileri düzeydeki çapraşıklığın düzelmesi daha uzun sürer. Bu ortodonti tedavisinin süresini belirlemede etkili olan primer etkendir.
2. Yaş 
  Çocuklu yaşlarda kemikler daha yumaşak ve esnektir. Buda kemiklere kolay şekil verilmesini sağlar. Bununla birlikte kemiklere adapte olan yumuşak dokular ileri yaşlardaki kadar kemik üzerinde etkili olmadığı için çocuklu yaşlarda yapılan tedavi daha kalıcıdır. Yaş ilerledikçe kemik sertleşir ve dişlerin içerisinde hareket etmesi zorlaşır. Örneğin çocuklu yaşlarda bir dişi hareket ettirmek için 1 birimlik kuvvet gerekiyorsa 30 yaşlarda aynı hareket için 2 birimlik kuvvet gerekecektir.
3.doktorunuzun yeteneği
  Doktorunuzun beceriside tedavi süresini etkiler. Örneğin orotdonti tedavisinin öğretildiği üniversitelerde öğrencilerin yaptığı ortodonti tedavisi 2-3 yıl sürüyorken, aynı vaka tecrübeli bir klinisyenin elinde 10-12 ayda bitebilmektedir. Demek istediğimiz uzun süredir devam eden tedaviniz varsa doktorunuzu sorgulamanız değil tabi. 
4. Sizin tedavinize uyumunuz
 Ortodonti tedaviniz boyunca süze düşen görevlerde vardır. Siz görevlerinizi yapmadığınız sürece dünyanın en iyi doktoruna da gitseniz tedavi süreniz çok uzun olacaktır. Ortodonti tedaviniz boyunca görevleriniz yeme içme kurallarına uymak ve böylece tellere zarar vermemek, düzenli diş fırçalama alışkanlığı ve doktorunuzun kullanmanızı istediği damaklık ortodontik elastik gibi aparatları gerektiği gibi kullanmaktır. Şimdi görevlerinizi  tedaviniz üzerine etkisini kısaca açıklayalalım. Kurallara uymayıp dişlerinizden birisinin üzerindeki braketi kırdığınızda o dişiniz hızla bozulur ve tekrar düzeltilmesi vakit alır ve tedavi sürenizi uzatır. Dişlerinizi yetersiz fırçaladığınızda diş tellerinin etrafında yiyecek artıkları ve yer yer diş taşları birikir. Bu birikintiler teller üzerindeki sürtünme kuvvetini artırdığı için teller birbirinin üzerinde eskisi gibi rahat kayamaz. Bu durumda tedavi sürenizin uzamasına sebep olur. Doktorunuz ortodontik elastik vermişse bunu günde en az 20 saat kullanmanız gerekir. Elastik takma süreniz azaldıkça tedavi süreniz uzayacaktır.

Share: