Görüntü
Şeffaf Diş Telini Kim Kullanır?
Şeffaf Diş Telini Kim Kullanır?

Diş teli tedavisi günümüzde oldukça tercihi yüksek bir tedavi türüdür. Bu tedavi türünde amaç sağlıklı estetik görüntüleri ortaya koymaktır. Diş teli tedavisinde bireylerin dikkat ettiği durumların belirlenmesi sağlıklı bir süreç analizi için önemlidir. Pek çok birey bu durumlara dikkat ettiğinde istediği ağız yapısına kavuşmaktadır. Alanında uzman ortodontistiniz size gerekli bilgi akışını vermekte, sürecinize destek olmaktadır. Diş teli tedavisi sürecinde bilmeniz gereken önemli noktaların başında hangi diş teli türünü kullanmanız gerektiği olduğudur. Diş teli türlerinin belirlenmesi pek çok avantajı da beraberin getirmektedir. Diş teli fiyatları da diş teli türlerine göre çeşitlenmektedir. Metal diş tellerinin avantajları ve dezavantajları nelerdir? sorusu bireylerce sorulmakta ve süreç hakkında düzenleme sağlanmaktadır.

 

Diş Teli Türleri Nelerdir?

Diş teli tedavisi bireylerin estetik bir ağız yapısına sahip olması için oldukça önemlidir. Bu tedavi sürecinde gerekli bilgilerin ele alınarak düzenlenmesi oldukça kıymetlidir. Gerekli bilgiler ortodontist tarafından sizlere sunulmakta ve uyum sağlamanız da beklenmektedir. Pek çok durum kapsamlı bir şekilde ele alınarak süreç boyunca düzenlenir. Diş teli tedavisinde braket seçimi oldukça önemlidir. Hangi braket türünü kullanacağınız hem bakım hem de diş teli fiyatlarıaçısından önemli bir yere sahiptir. Braket türleri; metal, şeffaf, lingual, damon tipli olabilir. Bu türlerin değerlendirilmesi hem bireyin hem de uzmanın katkılarıyla sağlanır. Hangi tip braketi seçeceğiniz beklentilerimizle de ilişkilidir. Örneğin görünümü oldukça az bir diş telini seçmek isterseniz şeffaf diş teli veya dişlerin arka kısmında yer alan lingual türlü diş tellerini tercih edebilirsiniz. Böylece estetik olarak kaygılarınız azalacaktır. Diş teli türleri diş telim bakımını da oldukça etkiler. Diş teli fiyatları üzerindeki etkiler de bu bağlamda şekillenmektedir.

 

Diş Teli Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemelerinde etkili olan bazı faktörler mevcuttur. Diş teli fiyatları 2024 yıl değerlendirmelerinde diş telinin türü başta olmak üzere kullanılan ekipmanın maliyeti, ortodontistin alanında uzmanlığı, Uygulama yapılan klinik, bireyin getirdiği sorunlar etkili olmaktadır. Siz de bireysel muayene süreçlerini değerlendirmek için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.