Görüntü
Metal Diş Tellerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
Metal Diş Tellerinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Diş teli tedavisi bireylerin sağlıklı gülüşler kazanması için pek çok seçeneği bizlere sunan bir tedavi yöntemi olmaktadır. Alanında uzman ortodontistler tarafından yönlendirme sağlanan diş teli tedavisinde amaç bireylerin sağlıklı ve estetik ağız yapısını geliştirmesine katkı sağlamak olmaktadır. Pek çok birey bu tedavi yöntemi ile istediği ağız yapısına kavuşabilmektedir. Diş teli tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler de değerlendirilerek süreç istediğiniz düzeyde sistemli bir şekilde ilerleme göstermektedir. Ayrıntılı bilgilendirmeler ve diş teli fiyatları hakkında bilgi almak için okumaya devam ediniz.

Diş Teli Tedavisi Nedir?

Diş teli tedavisi alanında uzman ortodontistlerin yönettiği, dişlerin kendilerine ait olan konumlara adım adım yönelerek düzenleme sağlandığı bir tedavi şeklidir. Metal, şeffaf veya lingual türlerin varlığı ile gün geçtikçe daha çok çeşitlenen diş teli tedavisi bireylerin sağlıklı süreç analizlerini sağlaması için oldukça önemli noktaları taşımaktadır. Diş teli tedavisinde tercih edilen diş teli türleri diş teli fiyatları konusunu da etkilemektedir. Diş teli fiyatları diş teli türleri başta olmak üzere pek çok durum üzerinden değerlendirilmektedir. Bireyin muayene sürecinde elde ettiği bulgular diş teli tedavisinde önemli bir öneme sahiptir. Çift veya tek çene bir tedavinin uygulanacağına ek olarak bireyin getirdiği bir problem durumunun varlığı da mevcut ise bu durum diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirmelerinde oldukça etkili olmaktadır. Alanında uzman ortodontistiniz sizi bu durum bağlamında bilgilendirecektir.

 

Diş Teli Kullanmanın Avantajı Var Mıdır?

Diş teli sadece estetik bir görünüm sağlamakla kalmaz ek olarak sağlıklı bir ağız yapısının kurulmasına da teşvik eder. Metal diş tellerini örnek vermek gerekirse diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirmelerinde daha uygun bir fiyat aralığına sahiptir. Ek olarak bu uygun fiyata göre oldukça iyi bir performans sergileyerek sizlerin ağız yapınızın istediğiniz şekilde gelişim göstermesine destek vermektedir. Diğer tedavi yöntemlerinden ucuz olması ve istediğiniz sonuca size ulaştırması metal diş tellerinin önemli bir avantajı olmaktadır. Metal diş teli kullanımı yaygın mıdır? sorusu da bu şekilde ele alınarak incelenebilmektedir.

Diş teli değerlendirme süreçleri hakkında bilgi sahibi olarak ücretsiz muayene hizmetimizden yararlanmak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.