Görüntü
Adım Adım Ortodonti Tedavisi
dis-teli-fiyatlari

Ortodontik tedavi

Konumlanma sorunlarını ele alan tedavi süreci boyunca psikolojik bağlamda da kendi benliğimize katkı sağlamış olacaksınız. Tedavinin asıl amacı konumlanma sorunlarını çözmektedir. Konum bozukluklarının ortadan kaldırılması amacıyla hem fizyolojik hem de psikolojik düzenimiz bakımından katkı sağlayacak özelliklere sahip olması önemlidir. Psikolojik anlamda bireyler kendi içsel sorunlarına dönme, özgüvenlerini sağlayamama gibi durumlara maruz kalabilmektedirler. Bu durumun düzenlenmesi için her bağlamda daha sağlıklı yapıyı kurmak için tedavi aşamalarına hemen erkenden başlamak süreç için önemlidir. Erken sürecin ilerlemesi diş teli fiyatları 2019 etmenlerince şekillenerek fiyatların azalmasına olanak sağlar. Kişiler tedavi aşamalarında karara varmadan önce kendilerini kaygılı hissedebilirler. Bu duygunun sebebi süreç hakkında gerekli bilgilere sahip olamamaktan, görüntü sorunu yaşamaktan geçebilmektedir. Süreç aşamalarında dişlerde bazı sorunların meydana geldiği görülür. Bu etmenlerin çözümlenmesi sürecin aşamalarını daha etkili hale getirmektedir. Diş etinde gözlenebilme ihtimali olan kanamalar, köklerinde oluşan apseler, diş eti şişlikleri, çürüklerin meydana gelmesi, düşmüş veya yapılması gereken dolgu, diş etlerinde çıkan yaralar bu sorunlara örnek olarak gösterilebilmektedir.Bu sorunların neler olabildiği belli olduktan sonra sıra tedavi sürecinin iyice aşamalandırılmasına gelir. Kişiler diş teli seçeneklerinden hangisinin kendilerine uygun olduğunu ve hangilerini tercih edebileceğini kararlaştırır. Yapılması süreç için önemli olan gerekli olan tüm etmenler doktor ile işbirliği içerisinde hareket ederek ilerlemektedir. Diş teli fiyatları 2019 analizlerine göre fiyat etmenini belirlemede işbirliği yapmak süreç için oldukça önemlidir.Çok çeşitli türlerde teller mevcuttur. Bunlar; metal, şeffaf diş teli ve görünmez diş teli olarak adlandırılabilmektedir. Bu duruma ilave olarak şeffaf plaklar da süreç içerisinde bazı sorunların düzeltilmesinde tercih edilebilirler.Metal teller süreçte tercihi fazla olan türlerdendir. Görünüm açısından yetişkinlerce tercihi az olmakla beraber çocuklarda kullanımı yaygındır. Şeffaf teller metal diş teline göre estetik olarak daha uygun özellikler taşımaktadır. Daha az göründüğü için de görünüm açısından tatmin ediciliği yüksek kişilerce daha çok tercih edilme eğilimi gösterir. Şeffaf braketler olarak da isimlendirilebilmektedirler. Metal braketlere oranla daha hassas yapıda olmaları esastır. Lingual diş teli, dişlerin iç taraflarına yapıştırılan braket türü olarak adlandırılmaktadır. İç taraflara konumlanması görüntü anlamında katkı sağlarken, rahatsızlık verebilme ihtimali de dikkate alınarak incelenmelidir. Şeffaf plaklar da diş teli ortodonti olarak adlandırılmaktadır. Kişilere estetistiksel olarak uygun bir görünüm kazandırmaktadır. Takılıp çıkartılması etmeninden dolayı da kullanışlıdır.

İstenen konumlara gelen dişler sabitleme aparatları kullanarak pekiştirme işlemi kazanır. Pekiştireç olarak kullanılabilen bu aparatlar belli bir süre doktorun dediği tarihe kadar kullanılır. Tedavi süresince teller düzenli olarak muayene süreçlerinde kontrol edilerek sıkılır, bakımı düzenli bir biçimde yapılmalıdır. Muayene aşamalarında tellerin bakımı sağlanır ve sıkma işlemi de yapılır. Burada dikkat edilmesi önem arz edecek olan nokta sürecin hala devam ettiği, doktorun önerilerini ve dikkate değer bilgilerini atlamamak gerktiğidir. Bu durumda süreci ilerlten doktorun istek ve önerilerini dikkatle yerine getirmek önem arz etmektedir. Uzman doktor size süreç içerisinde ne kadar süre aparatları kullanmanız gerektiğini ifade edecek ve uyumu sağlayacaktır.

Diş temizliğinin süreç içerisinde önemi fazladır. Önemli olacak olan etmen ağız bakımına gereken özeni göstermektir. Gerektiği derecede etkili temizlik süreci yapılamayan dişlerin ara kısımlarında artıkların kalma ihtimali fazladır. Bu durumda çürümelerin ve ağız kokularının süreç içerisinde oluşmaları da beklenmektedir. Braketler de süreç içerisinde temizlik hususunda dikkat edilmesi önemli olan bir konumdadır. Braketler direkt dişlerin üst kısımlarında konumlandıklarından ötürü çürük oluşumu bu noktada meydana gelmeyecektir. Dikkat edilmesi gerekli olan etmen kenar kısımlarının mikropları toplama özelliği olabilmesidir. Bazen diş kenarlarında beyaz renkte yapılanmaların oluştuğunu görebilirsiniz. Bu işaret ağız temizliğinin etkili bir şekilde yapılmadığını dikkat edilmesi gerektiğini gösterir. Bazen bu beyaz renklerin git gide koyulaştığı da görülmektedir. Bu etmen de çürümelerin oluşacağının göstergesidir. Kişinin sürece harcayacağı çaba da süreci kolaylaştırmada önemli etki sahibidir. Süreç içinde uygulanan tüm müdahalelerde doktor desteği ile bireyler kendilerini bu aşamaların üstesinden gelebilmek için uğraşmalılardır. Her adımda ağız sağlığına gereken ilgi ve alakanın gösterilmesi son derece gereklidir. Eğer tedavi süresi içinde gerekli adımlar yerine getirilmesinde zorluklar meydana gelirse süreçte ilerleme yerine gerilemeler gözlenebilmektedir. İstemediğiniz pek çok duruma maruz kalma ihtimali söz konusudur.

Tedavi sürecinde gerekli harcamaların ne kadar olacağı da kişinin sorununa göre farklılaşmaktadır. Daha önceki dönemlerde bireyler ortodontik tedavi sürecine ilgilerinde artış bulunmuyordu. Bu az talep durumu karşısında kullanılan tüm ürünler de sürecin maliyetlerinde artış oluşmasına sebep olurken şuan fazlaca türler ve fazlaca alanında uzman kişiler mevcuttur. Günümüzdeki ödeme olanaklarına bakıldığında daha kolay seçeneklerin yapılandırılarak kolay ödeme imkanlarının gelişimi olduğunu fark edebilirsiniz. Uzman doktor ile sizin için en uygun olan tedavi etmenlerini de ele alarak kararlaştırmak gerekmektedir. Gerekli ödeme planını sizin yararınıza koruyarak oluşturmak süreç için önemli bir nitelik taşımaktadır. Hangi ürünlerin süreçte tercih ederek kullanması size daha çok katkı sağlayacaksa o ürünün kullanımını arttırarak gelişme sağlanmalıdır. Sağlığınıza katkı vererek ve gelişiminizi kısa sürede ilerletmenize katkı verecek olan ürün kullanımını sağlamanız ve tercih edebilmeniz tedavi aşamalarında büyük kazanç kazandırmaktadır. Aksi halde istenilen nihai noktaya ulaşmak sizin için oldukça zorlu olacak ve sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyecektir.

Diş teli nasıl takılır ve diş teli fiyatları, ortodonti fiyatlarındaki faktörler nelerdir gerekli noktalara dikkat ederek diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üzerindeki artışların nedenlerine, diş teli fiyatları 2019 yılı değerlendirmelerini etkileyen çeşitli etmenlere de yer verelim; Diş teli nasıl takılır diye düşünen bireyler süreç içerisinde kaygılanmalar ve korkular hissedebilir. Süreçten soğuma durumuyla karşı karşıya kalınabilir. Bu sebeple ayrıntılı ifade edilmesi gerekirse; braket olarak adlandırılan ve dişlerin üzerinde konumlanan telleri bir arada tutabilen kare yapıların, dişlere uygun olacak ürünler ile özenle yapıştırılması sonucunda teller uygulanmış olabilmektedir. Diş teli nasıl takılır sorusuna ek olarak hangi braket çeşidinin kullanabilirliğinin önemli olduğu konularında da uygun cevapları bulmak süreç içerisinde ilerlemek adına katkı sağlayacaktır.

Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli çok fazla tercih edilebilen türler arasında yer almaktadır. Diş teli fiyatları / ortodonti fiyatları bu tercih etmeniyle birlikte ele alınarak değerlendirilmelidir. Görünmez diş teli yetişkin bireylerce daha çok tercih edilebilirliği gözlenmektedir. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları da bu tercih durumlarıyla beraber artış göstermektedir. Doktorunuz ile diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) etkisindeki dengeyi etkili bir biçimde kurabilmeniz süreç açısından önemli sonuçlar elde edebilmenize katkı vermektedir. Bireyler fiyat konusunda uğraşlar sağlamalıdır. Diş teli fiyatları 2019 yılı faktörleri sonucunda meydana gelen fiyatları doktorunuz ile işbirliği içerisinde kurarak yapın. Şeffaf diş teli türlerini uygulamanız durumunda gerekli adımlar takip edilmelidir. Diş teli fiyatları 2019 yılında bu tedavi türlerindeki fiyat artışlarını dikkat ederek sürece ilerleyin. Tedavinin ne zaman yapılması gerektiği konusu durumunda kişisel olarak düzenlemeler ön plana çıkmaktadır. Yaş etmeni yalnızca hangi tedavi türünün daha gerekli olacağını belirlemede önemlidir. Önemli olan etmen gerekli adımları takip ederek, kararlı olabilmektir. Diş teli fiyatlarını etkili bir biçimde kurmak hastanın yararını gözetmek önemlidir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.