Görüntü
Diş Tellerinin Sahip Olduğu Avantajlar
dis-teli-fiyatlari

Günümüzün en gözde tedavi yöntemlerinden olan ortodontik tedavi süreci farklı bilgi karmaşalarından dolayı  kişilerde kafa karışıklığına sebebiyet verebilmektedir. Bu noktada avantajları ve süreç içerisinde kişiyi alışma döneminde zorluk yaşayacağı noktalara değinmek gerekebilmektedir.

Ortodonti tedavisi kişiye içten bir gülümseme sunmaktadır. Tedavi süreci aşamalarında amaçladığı dişlerde gözlenebilen konumlanma sorunlarını düzenlemek ve kalıcılığını sağlamak hedeflernir. Bu durumun üzerinden gelinmesi hem fizyolojik hem de psikolojik faktörleri de kapsayarak kişiye pek çok kazanım sağlamış olmaktadır. Psikolojik yönden bireylerde meydana gelebilmesi muhtemel olan içe çekilme, özgüven eksikliği gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Gülüşünü gizlemeye özen gösteren bireylerde kaçınma durumları oldukça sık olarak raslanırken bu durumun çözüme kavuşması da kişinin daha iyi hissetmesini sağlayacaktır. Bireylerde gözlenen konum bozukluğu problemleri erken çocuk dönemlerden itibaren ortaya çıkmış olabilmektedir. Küçük çocuklarda gelişim dönemlerinin daha hızlı ilerlemesi sebebiyle kullanılan pek çok ürün daha çabuk etki yaparak istenen düzeye ulaşmada artı değer alır. Dişlerimizin sürekli hareket halinde olması konumların istenen düzeye gelebilmesinde söz sahibidir. Süt dişlerinin beklenen dönemden erken dökülmesi sebebiyle orada bir boşluk oluşumu gözlenecektir. Meydana gelmiş olan boşluğa diğer dişlerin kayması ve asıl dişin çıkacak yerinin kaybolması durumunda konum sorunları ortaya çıkmış olmaktadır. Eğer dişler dökülmeden ya da beklenenden çok geç sürede dökülme durumunda ise konum sorunları meydana gelebilmektedir. Estetistiksel ve sağlık alanında pek çok sorunların tmeelini oluşturmaktadır.Muayene sürecinde kişilerin bireysel olarak tedavi planlarının oluşturulması sağlanmalıdır. Pek çok tel türü mevcuttur. Tel türleri birbirinden farklılık gösteren yapılardandır. Türleri ele alarak incelersek metal, şeffaf ve görünmez teller bunlardan başlıcalarıdır. Bunların yanı sıra şeffaf plaklar da süreç içerisinde tercih edilebilmektedir.  Metal teller ilk çıkan ve tercihi olan tel türlerindendir. Sağlam bir yapıya sahiptir. Görünüm bakımından çocuklarda daha fazla gözlemleme imkanı mevcuttur. Şeffaf teller ise metal diş teline göre estetistiksel anlamda daha olumlu değerlendirilmektedir. Bu sebeple daha fazla tercih edilen ortodontik tedavi yöntemlerinden birisi olma yolunda ilerlemektedir. Metal braketlere göre daha az ağızda belli olduğundan ötürü daha çok tercih edilmektedir. Şeffaf braketler olarak da adlandırılabilir. Metal braketlere oranla daha hassas bir yapıdadırlar.

Görünmez lingual teller de bir diğer braket çeşididir. Dişlerin içte kalan kısımlarına yapıştırıldığından ötürü estetik anlamda daha olumludurlar. Sadece burada öenmle üzerinde durulması gereken süreç için önem taşıyacak olan bir husus mevcuttur. İç kesimlere yapıştırılması dil sürekli bu noktalara değmesine neden olur. bu sebeple de yaralanmalar meydana gelebilmektedir. Bu noktaya önem veren kişiler süreç içerisinde lingual diş telini kullanmaktan kaçınma gösterebilirler. Şeffaf plaklar da telsiz ortodonti olarak adlandırılabilir. Estetik anlamda beğenilirliği yüksek olmakla beraber,  diş telinin takılıp çıkartılması son derece kolay ve kullanışlı yapıda olmasından dolayı tercih edilir. Ağız yapımıza uygun plaklar doktorumuzca önerilmektedir ve bu plaklar kişiye özel tasarlanmaktadır. Dişler bu süreç boyunca yavaş yavaş kendilerine ait olan konumlara doğru hareket etmektedir. Plakların gözle görünmesi az olduğu için yetişkinlerce kullanımı ve tercihi yüksektir. Diş teli fiyatları 2019 yılında daha artış gösterse de ödeme kolaylığı vardır.

Muayene aşamalarında teller kontrol edilir. Doktorunuz ile gerekli paylaşımları yapmaktan çekinmeyin, süreci beraber yürüttüğünüzü unutmayın. Doktorunuz artık sürecin sonlarına gelmeye yakın sabitleme aparatları tavsiye edecektir. Bu apartların amacı istenen, gerçekte ait olan konuma gelen dişlerin sabitlenmesidir. Hareket halinde olan dişleirn konumlarının korunması gerekmektedir. Aksi halde eski konumlarına geri dönme durumu söz konusu olabilmektedir.

İlk muayene aşamasından son aşamaya kadar her adımda bize yardım eden etmek temiz ve hijyen sahibi ağız ortamının korunmasıdır. Yeterince özenli temizlenmeyen diş telinin kenar ve ara kısımlarında besin artıkları kalabilmektedir. Bu durumda çürük oluşumları arttırıcı niteliktedir. Braketlerin alt kısımlarındaki yapışıklık çürük meydana getirmezken kenar kısımları bajeteri topladığı için çürümelere açıktır. Bu kısımların bu nedenlerden ötürü sık sık etkili ve düzenli bir biçimde bakımının yapılmasına özen göstermek gerekmektedir. Bazen braket kenarlarında beyaz renkte oluşumlar meydana gelebilmektedir. Bu etkili temizliğin yeterince yapılmadığının belirtisidir. Kişinin gösterdiği emek ile aldığı dönütler arasında ilişki fazladır. Diş teli fiyatları 2019’da da diğer yıllarda da maaliyeti yüksektir ancak temizliği ve özeni ile ömrü uzundur.

Fiyat unsuru süreci oldukça etkilemektedir.Bundan birkaç yıl öncesi bile bazı malzemelerin kolay bulunamayışındaki fiyata etkileri ve kişilerin yeterince süreci iyi kavrayamamaları, önyargıları sürece başlamada engel oluyordu. Şimdi ise hazırlanacak olan planlı ödeme seçenekleri kişilere kapıları açmasına yardmcı olmuştur. Tedavi maliyeti kullanılacak ürünün dayanıklılığı, üretim yeri gibi faktörlerce şekillenmektedir. Hasta ve doktor ilişkisinde bu kriter üzerinde durulması gerekmektedir. İki taraf da hangi yöntemin hangi maliyeti kapsadığını bilerek ilerlemeli ve böylece sorunların oluşmadan çözüme kavuşturulması sağlanmalıdır. Süreçte önemli olan hangi ürünün  sizi sağlığınıza daha kolay ve sağlıklı biçiçde ulaştıracağına karar vermektir. Gelişim ve değişimi sağlayacak ve değişmelerin olumlu yönde kısa sürede ilerlemesine katkı sağlayacak ürünleri kullanırsanız süreç içerisinde istenen duruma sorunsuz olarak gelmiş olacaksınız. Bu süreçte her iki tarafın özellikle tedavi gören bireyin emeği ve çabası kaçınılmazdır. Diş teli fiyatları 2019 yılındaki sonuçlarını şekillendiren etmenlerin başında kullanılacak ürünlerin maliyetleri gelmektedir. Her yaştan kişi için uygun tedavi müdahaleleri bulunmaktadır. Hani tedavi yöntemlerinin sağlanacağı, hangi doktorun hangi tedaviyi uygulayacağı, hangi maliyetleri kullanacağı ve hangi zaman dilimini kapsayacağını belirlemek süreç için önemlidir. Her tedavi yöntemi her birey için uygun olarak tasarlanmaz. Uygun yöntemin bulunması bireye göre olacaktır.

Diş teli nasıl takılır ve diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üzerindeki faktörler nelerdir bu noktalara dikkat ederek diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üstündeki artışların sebeplerine, diş teli fiyatları 2019 yılı düzenlemlerine göre oluşumlara da değinirsek; diş teli nasıl takılır sorusu da süreç başında ifade edilmesi bireyler için önem arz edilen bilgilerden bir tanesidir. Braket adı verilen ve dişlerin üst kısımlarına uygulanarak telleri birbirlerine tutturan kare yapıların dişinize özel olacak olan ürünler ile özenle uygulanması ile teller dişlere yerleştirilmiş. Diş teli nasıl takılır sorusununa ek olarak hangi braket türünün tercih edilmesi gerektiği sorusuna da uygun cevabı bulmak gerekir. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli tercihi fazla türlerin arasında bulunmaktadır. Diş teli fiyatları / ortodonti fiyatları bu tercih sonucunda ortaya çıkmaktadır. Görünmez diş teli veya şeffaf diş teli yetişkinlerce daha çok uygulanılması tercih edilen türler arasındadır. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları da bu tercihlerinde artışlar gözlenmektedir.

Diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) etmenindeki uyumu istenen düzeyde tutmanız süreç açısından uygun sonuçlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Kişiler fiyatların maliyetlerinin fazla olması nedeniye tedaviye başlamama veya erteleme etkeninde bulunabilirler. Diş teli fiyatları 2019 yılı etmenleri çerçevesinde oluşturulan fiyatları doktorunuz ile gerekli anlaşma düzenini kurmalısınız. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli tedavinizi tercih etmenizde fiyat önemli bir konuma sahiptir. Diş teli fiyatları 2019 yılında bu tedavi türlerindeki artışı olanaklı ödeme durumları ile dengelemeye çalışmak mümkündür.

 


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.