Görüntü
Ortodonti tedavisinde yaş engel oluşturur mu?
ortodontide yaş

Ortodonti tedavisi; dişlerdeki konum bozukluklarının, çene kemiklerinin kafa kaidesine göre konumlarının ve alt ve üst çenenin birbirleri ile ilişkisinin düzeltildiği bir tedavidir. Ortodonti tedavisi çene ve alt yüz bölgesinde hem iskeletsel hemde dişsel düzenlemeler yaparak daha güzel bir gülüş kazandırır. Bununla birlikte çene kemiklerinin konumlarını da değiştirdiği için profil ve cephe görüntülerini de değiştirir. Yalnız ortodonti tedavisinin iskeletsel bir değişim yapabilmesi için ergenlik döneminin geçmemiş olması gerekir. Bazı çene bozukluklarında ergenlik döneminin ortasında tedaviye başlamak bozukluğun düzeltilebilmesi için yeterli iken bazı bozukluklarda, tedaviye , ergenlik dönemi başlangıcında hatta öncesinde başlanması gerekebilir. Çene bozukluğunun türüne ve miktarına bağlı olarak ortodonti tedavisine ne zaman başlanacağına doktorunuz karar verecektir.

  Dişsel bozukluklar ise her yaşta düzeltilebilir. Ortodonti tedavisinin temelinde dişleri saran kemik yüzeyinde erime ve yeniden kemik yapma yöntemiyle dişi hareket ettirmek vardır. Yaş ilerledikçe kemiklerde sertleşmede olur. Dolayısıyla sert kemiklerin içerisinde dişleri hareket ettirmek daha da zordur. Bu sebeple daha öncede söylediğimiz gibi ileri yaşlarda yapılan ortodonti tedavisi dişlerinizi düzeltir fakat ergenlik yada geçlik dönemindeki tedavi ile karşılaştırıldığında tedavi süresi biraz daha uzundur. 

 

Peki 20 yaşının üzerindesiniz ve çene kemiklerinden ve dişlerinde çapraşıklığından kaynaklanan ortodontik probleminiz var ve çene kemiklerinin düzeltilebildiği ergenlik dönemini kaçırdınız, ne yapmalısınız?  İşte böyle bir durumda önünüzde izeyebileceğiniz iki yol vardır;
  1.   Bunlardan birincisi ortodonti tedavisini ortognatik cerrahi adı verilen yöntemle birlikte görmelisiniz. Ortognatik cerrahi çene kemiklerinin cerrahi olarak düzelildiği bir yöntem olup, genellikle plastik cerrahların yada çene cerrahlarının ortodonti doktoruyla koordineli olarak uyguladıkları bir ameliyattır. Genel anestezi altında yapılır. Hem ameliyat süresi hemde iyileşme süreci uzun süren bir uygulama olup aynı zamanda maliyetide yüksektir. Bütün bu olumsuz özelliklerinin yanında sonuçları estetik olarak değerlendirildiğinde mükemmeldir.
  2.   İkincisi ise dişlerinizdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi ve çene yapısındaki bozukluğunda maskeleme yöntemiyle dikkat çekmeyecek hale getirilmesidir. Bahsettiğimiz maskeleme yöntemi çok basit bir yöntem olup bazı vakalarda gerçekten mükemmel sonuçlar vermektedir. Doğru vakada uygulandığında hem mükemmel sonuçlar verir hemde sizi ortognatik cerrahinin zahmetinden ve maliyetinden kurtarır. Kliniğimizde ancak ameliyatla düzeltilir denilen bir çok vaka, ameliyata ihtiyaç kalmadan sadece diş teli ile mükemmel bir sonuçla tedavi edilmektedir. Bununla birlikte bazı vakalarda da çene kemiklerindeki bozukluk maskeleme yöntemiyle düzeltilemeyecek düzeyde fazladır. Böyle durumlarda maskeleme yöntemi kullanılmamalıdır. Sizin için hangi yöntemin yada yöntemlerin uygun olduğuna doktorunuz karar verecektir.
  Sonuç olarak yalınız ortodonti tedavisi için engel oluşturmayıp dişlerinizin istediğiniz gibi görünmesi için, sizin için geliştirebileceğimiz bir çok yöntem vardır.

Share: