Görüntü
Sigara Kullananlara Diş Teli Uygulanabilir Mi?
Sigara Kullananlara Diş Teli Uygulanabilir Mi?

Diş teli tedavisi alanında uzman bir hekim tarafından uygulanarak bireylerin estetik bir gülüş kazanmasına destek veren tedavi biçimidir. Alanında uzman ekibimiz ile sizlere diş teli olarak bilinen ortodonti tedavisi hakkında destek sunmaktayız.  Ortodonti tedavisi günümüzde oldukça yaygın bir şekilde bireyler tarafından tercih edilmektedir. Bu tercihler sonucunda da pek çok braket türü üretilmekte, bireylerin ihtiyaçları analiz edilerek süreç istenen düzeyde ilerlemeye çalışmaktadır. Sigara kullanımı sağlıklı diş yapısının oluşturulmasından ötürü diş teli tedavisi boyunca ve sonrasında önerilmemektedir. 

Diş teli tedavisine kimler başvurur? Diş teli kullananlar sigara içebilir mi? Diş teli fiyatları nasıl hesaplanır? gibi sorular ele alınarak süreç ilerleme göstermektedir. Pek çok birey sürece başvurmak istese de soru işaretleri nedeni ile bu durumu öteleyebilmektedir. Siz de gerekli bilgilendirmeler ile sürecinizi detaylı bir şekilde ele alabilirsiniz.

Diş Teli Tedavisi Kimlere Yapılır?  

Çocuk ya da yetişkin her birey diş teli tedavisine başvurabilmektedir. Burada önem arz edecek olan nokta çocukların tedavi süreçlerinin daha erken başlandığında daha etkili sonuçların kısa sürede alınması olacaktır. Diş teli tedavi süreçlerinde dikkat edilecek noktalardan bir tanesi muayene bulgularının ele alınmasıdır. Çocuklarda diş teli tedavilerinin uygulanması mümkündür. Bu türlerin ele alınarak çözümlenmesi ile sağlıklı işleyişler sağlanmaktadır. Diş teli tedavi adımları ile bireylerin özgüven gelişimi de desteklenir. Çocukların diş sağlığı süreçlerinin takibi büyük önem taşımaktadır. Çocukların diş tedavilerinde plaklar da kullanılmaktadır. Şeffaf plaklar yardımı ile dişlerin istenen noktalara doğru ilerlemesi mümkün olmaktadır. Her birey diş teli kullanabilir ancak yaş dönemine göre ek müdahale süreçleri de katılabilmektedir. Diş teli fiyatları da bu bağlamlar dikkat edilerek süreç boyunca işlemlenmektedir.

Diş Teli Tedavi Sürecinde Adımlar

Diş teli tedavi süreçlerinde ele alınacak pek çok adım vardır. Muayene süreci ile başlayan süreçte sağlıklı bir çerçeve sunulması bireyin tedavilerinin ilerletilmesine katkı vermektedir. Bu duruma ek olarak sık kontroller yapılarak var olan problem durumundaki iyileşmeler ve olası durumlar ele alınarak incelenmektedir. İncelemelerin düzenlenmesi ek sorunların ortadan kaldırılmasına diş teli fiyatları bakımından da değerlendirilmesine destek vermektedir. 


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.