Görüntü
Diş Sağlığında Bilinmesi Gerekenler
Diş Sağlığında Bilinmesi Gerekenler

Ağız ve diş sağlığı bireylerin dikkat ettiği ve önemle üzerinde durduğu bir konu olmaktadır. Süreç içerisinde bireyler doğru veya yanlış olarak bildikleri uygulamaların tercihi ile amaçlarına ulaşmayı hedeflemektedirler. Diş sağlığında önemli bir nokta olan ortodonti tedavisinin uygulanması ve ilerlemesinde pek çok durumun ayrıntılandırılması gerekmektedir. “Diş teli nedir?, Diş teli fiyatları nasıl belirlenir?, Braket türleri nedir?” Gibi sorular ile süreç değerlendirilmektedir.

 

Diş Teli Kullanmalı Mıyım?

Ağız ve diş sağlığını istenen düzeyde tutmak ve daha da iyileştirmek adına diş teli kullanımı teşvik edilmektedir. Diş teli yani ortodonti tedavisi dişlerinde çapraşıklık olan bireyler için kullanılması gereken bir tedavi yöntemidir. Dişlerin uygun olan konumlarında tutulması ile düzgün bir ağız yapısına kavuşulmuş olunmaktadır. Dişlerin konumlarının tam olması ile aralarda besin birikmelerinin olmaması sağlanarak çürüme ve leke oluşumlarının önüne de geçilebilmektedir.

Diş teli kullanmadan önce bilinmesi gerekenler , bireyin sağlıklı ve amacına uygun bir süreç geçirmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu konuda braketlerin ve braket türlerinin nasıl seçildiğinin bilinmesi gereklidir. Braket türleri ve diğer müdahaleler diş teli fiyatları üzerinde etki sahibi olmaktadır. Diş teli fiyatları üzerinde değişme etki eden bu durumlar ile süreç değerlendirilmesi yapılmaktadır.

 

Braket Nedir? Nasıl Seçilmelidir?

Braketler diş tellerini bir arada tutarak dişlerin uygun konumlara doğru hareket etmelerine katkı sağlayan yapılardır. Pek çok türe sahip olan braketlerin ilk ve en çok bilinen türü metal olanlardır. Metal braketlerin gelişimini şeffaf ve lingual braketler takip etmektedir. Diş teli fiyatları üzerinde de etkili olan braketlerin seçimindeki en önemli etmen bireysel tercih ve ihtiyacın şekillendirilmesidir. Estetik görünüme dikkat ederek ön plana alan yetişkinler için metal türler yerine şeffaf ve lingual türleri daha çok seçtiği gözlemlenmiştir. Ancak burada artı ve eksilerin değerlendirilmesi önemlidir. Lingual teller dişlerin arka kısımlarına konumlandırılmaktadır. Konumlandırıldığı noktada dil değdiğinde yaralanmalara neden olması eksi yönü olmasına rağmen estetik olarak belli olmaması artı yön olarak adlandırılabilmektedir. 

 

Diş Teli Fiyatları Üzerindeki Etmenler 

Diş teli fiyatları öncelik ile bireysel olarak değerlendirilmektedir. 

-Uygulanacak klinik

-Ortodontistin uzmanlığı

-Ek müdahaleler başta olmak üzere pek çok etmen süreçte etkili olmaktadır.


Share: