Görüntü
Diş Teli ve Ağız Sağlığını Koruma
dişteli koruma

İnsanlarla ilk etkileşimi anlamlı kurmanın en etkili yolu yüz ifadelerimizin anlamlı olarak karşı tarafa aktarabilme becerisine sahip olmaktır. Bu durumu öncül olarak kabul edip ilerleyerek diğer etmenlerin diş teli tedavisindeki önemine, şeffaf diş teli veya görünmez diş telinin kişilerce tercih sebeplerine, diş teli fiyatları 2019 yılı düzenlemelerine bir göz atarak süreci incelemek gerekmektedir. Çocukluk döneminden yetişkinlik doğru ilerleme kaydettikçe, diş problemleri ile karşı karşıya kalındığında tedavi sürecinde çene ameliyatları daha çok gözlenmeye başlanmaktadır. Bu durum erken dönem tedavilerin ortaya çıkmasının önemini ortaya dökmektedir. Süt dişleri çıkan çocuklarda çapraşık dişlerin de gözlenme durumu mevcuttur. Önleyici tedavi yöntemleri ile ileride oluşacak büyük konumlanma sorunlarının önüne geçilmesi gerekmektedir. Verilen uğraşlar sonucunda sorunun başarı ile de sonuçlanması istenmektedir. Çoğu organın işlevselliğinin arttırılmasında ağız ve diş sağlığı önem sahibi olmaktadır. Çiğneme sorunları besinlerin iyi öğütülmemesine neden olarak midemizde hasarlara sebebiyet verecektir. Ağrıların ortaya çıkması olasıdır. Çapraşık diş yapıları temizlenme sorunlarına da neden olabilmektedir. Aralarda kalan besin artıkları iyi temizlenemediğinde, zamanla çürümelere, ağızda kokuya ve pek çok diş eti hastalıklarının oluşumuna neden olabilmektedir. Diş kökü ve kemiğinde meydana gelebilecek olan erimeler dişlerin kaybına kadar ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Diş kaybında yüz yapımızda da oluşan değişmelere ek olarak psikolojik yönden de kişinin kendini daha olumsuz değerlendirmesi durumları mevcuttur. Oluşan özgüven sorunları kişinin sosyal yaşamını, iş yaşamını kısaca tüm yaşam alanlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Sağlıklı dişlerin yapısının korunması için meydana gelmesi gözlenebilen hastalıkların önlemesinde diş teli önemli rol alır. Dişlerin konumlarının istenen yerinde olması etkili temizliği kazandıracak ve diş taşlarının oluşmasına engel olacaktır. Taşlar diş kaybına neden olabilecek olan önemli bir faktördür. Bu  nedenle düzenli olarak (genel olarak söylemek gerekirse 6 ayda bir) dişlerin temizletilmesi, doktor kontrollerinin düzenlenen aralıklarda kontrol edilmesi sürecin gidişatını düzenlemek adına gereklidir.

Bazı bireylerin bazı sesleri telaffüz ederken zorlandığı, kendini ifade ederken rahatsız hissettiği bu durumun sosyal yaşamını da oldukça etkilediği durumlar olabilir. Ayrıca uygun olmayan çene kapanışları zamanla çene erimelerine ve  kemik hasarlarına sebep olur. Böylece ağrılar oluşmaya başlar ve tedavi olunması gerektiği sinyalleri de verilir. Çarpık dişler ve çene sorunları durumlarına çözümlemeler getirildiğinde yüz estetiğiniz ve profilinizde olumlu yönde değişmeler meydana gelebilecektir.

Çeşitli faktörlerin de etkisi ile diş yapılarında sorunlar meydana gelebilmektedir;

  • genetik yapı
  • çocukluk döneminden süregelen alışkanlıklar
  • parmak emme
  • emzik- biberon kullanımındaki hatalar
  • tırnak yeme gibi davranışlar diş yapılarında önemli değişiklikleri meydana getirir.

Biyolojik ve psikolojik pek çok problem etmeninin üstesinden gelebilmek için ortodontik tedavi sürecini sorun oluşturacak durumları fark ettiğimiz andan itibaren başlatmak ve planlı bir şekilde gerekenleri uygulamak gerekmektedir. Ortodontik tedavinin kişiye verdiği en önemli avantajlardan birisi de doğal aşamalardan oluşan tedavi yöntemi olmasıdır.  

Sürecin Aşamaları;

Öncelik olarak ortodonti süreci gerekli ve etkili muayene adımının uygulamaya konulması ile başlamaktadır. Muayene noktasında pek çok problem durumu; çürükler ve diş eti hastalıkları tespit edilerek üzerinde çalışmaların yapılması gerekir. Yapılması gerekli olan müdahalelerin gerçekleştirilmesine özen gösterilmelidir. Uzmanlar hem dişlerin uygun yönde hareketini sağlayacak hem de onlara zarar vermeyecek kuvvetler uygulanarak dişlerin çene kemiğinin içerisinde hareketini kolaylaştırmaya özen gösterirler. 20 dakika kadar kısa bir süre içinde tellerin takımı gerçekleştirilmiş olacaktır. İşlem yapıldıktan sonraki birkaç gün içinde ağızda farklılıklar gözleneblir. Yanak ve dilde rahatsızlıkların meydna gelmesi olağandır ancak oryantasyon süreci kısa sürede tamamlanacağı unutulmamalıdır. Gerektiğinden fazla oluşan ağrının kaynağı başka bir etmenden ötürü olacaktır. Bu durumda doktorla iletişime geçip muayene sürecini tekrar gözden geçirmek sağlıklıdır. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları da bu olumsuz durumlardan etkilenerek şekillenmektedir. Diş teli fiyatları 2019 yılı değerlendirmelerine göre ödeme kolaylıkları bulunmaktadır.

Diş teli süresince dikkat edilmesi önemle üzerinde durulan diğer durumlar ise;

  • ağız bakımına özen göstermek
  • özel aletlerle diş temizliği yapmak
  • randevulara zamanında gitmek
  • süreci aksatmamak oolarak sıralanabilir.

Ortodonti tedavisini alan bireyler diş tellerine zarar gelmemesi adına mutlaka yumuşak uçlu, küçük başlı ve düz diş fırçası ile temizlik aşamlarının gerçekleştirmesini sağlamalıdır. Elektrikli diş fırçaları da orta hızda kullanıldığında tellerin temizliği için gereklidir. Sadece fırçanın sert kısımlarının braketlere çarpmamasına dikkat edilmesi yapının zarar görmemesi adına daha yararlı olacaktır.

Günde en az 2-3 kez diş fırçalama işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekir. Kullanılan normal diş fırçalarının dışında diş aralarını da düzgünce temizleyebilmek adına diş arası (ara yüz fırçası) fırçaları da süreç içerisinde kullanılmaktadır. Temizliğinden emin olmak için doktorunuz ile iletişiminizin sürdürülmesi gerekir.

Temizliğe ve gelişmeye katkı vermek adına bazı besinlerin tüketimine sınırlandırılmaların getirilmesi önemlidir. Sert kabuklu besinler braketlere zarar verme etkisine sahiptirler. Dişlerin üst kısımlarında lekelerin meydana gelmemesi için boyama özelliği olan besin türlerinden uzak kalmak sürecin sağlıklı ilerlemesi adına gereklidir. Ayrıca yapışkan yapılı yiyecekler (karamel, sakız vs) de diş ve ağız temizliğininde zorluklar çıkartacaklardır.

Özellikle çocukların erken dönemden itibaren sorumluluk sahibi olmasına, kendi özbakımlarına gereken önemi vermelerine katkıda bulunmak, bilinçlendirme çalışmaları yapmak gerekmektedir. Doktor kontrollerine sık sık gidilerek sürecin takibi ve erken önleme çalışmaları sağlanmalıdır. Çocuklar kendi takıp çıkarabildiği, hareket kolaylığı kazandıran diş telini kolaylıkla severek kullanmaktadırlar. Temizleme süreci da kolayca ilerlemektedir. Çocuklar kendileri bu aşamaları gerçekleştirecek kapasiteye sahiptir. Diş teli fiyatları 2019 yılında çeşitli etmenlerce etkilenerek düzenlenmektedir. Her adımın kontrol edilerek süreçteki öneminin farkına varılması gerekir.

Tedavi süreci her hastanın tedavi sürecinde bulunduğu noktaya ve gelişim göstermesine göre farklılıklar içermektedir. Tedavi süresi 8 aydan 30 aya kadar olan bir zaman dilimimi içerir. Bir kişinin tel takma süresi ortalama 18–24 ay gibi bir aralıkta bulunabilir. Eğer iskeletsel bir sorun ortada yoksa çapraşık dişler her yaş grubunun kendi tedavi planı sınırlarında iyileşme ve gelişme gösterecektir. Diş teli fiyatları 2019 yılı düzenlemelerinde dişlerde bulunan hasar

Şimdi diş teli nasıl takılır ve diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üzerindeki etmenlere bakılmalıdır. Diş teli nasıl takılır sorusuna ayrıntılı bilgi vermek gerekirse; braket denilen ve diş üzerinde bulunarak telleri tutan küçük yapıların dişlere özel malzemeler ile tek tek yapıştırılmalıdır. Burada önemli olan nokta diş teli nasıl takılır sorusundan sonra hangi braket çeşidini kullanmam gerekiyor sorusuna cevap verilmesidir. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli gibi çeşitler tercih edilebilir. Diş teli fiyatları / ortodonti fiyatları bu tercih ile oluşturulur. Görünmez diş teli veya şeffaf diş teli kişilerce tercihi fazladır. Diş teli fiyatları / ortodonti fiyatları da bu bağlamda artış gösterebilir. Doktorunuz  ile diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) üzerinde anlaşma sağlamalısınız. Kişiler diş teli fiyatları sebebiyle süreçten kaçınma gösterebilmektedir.Kendi dişlerinizi kullanacağınızı bilmeniz sizi bir kere daha düşünmeye yetmektedir. Diş teli fiyatları 2019 yılı değerlendirmelerine dikkat ederek süreci planlamak gerekir.

 

 

 

 

 

 


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.