Görüntü
Diş Telleri Kullanımı Hakkında
diş telleri

Tel kullanımı ile istediği görüntüye ulaşmak isteyen bireylerin çoğunluğu süreç hakkında bilgilere sahip olamamaktadır. Bu nedenle bazı konular hakkında bilgilendirilmeye ihtiyaçları bulunur. Ortodontik diş teli tedavisi ile istediği sonuca ulaşabilmek her birey için mümkün olacaktır. Peki diş teli nasıl takılır ve diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları nelerdir?

En genel şekliyle ifade edilecek olursak  ortodonti tedavisi diş ve çenelerdeki bozuklukların, estetik gözükmeyen görünümün düzeltilmesi sağlanır. Ortodonti doktorluğunun bir uzmanlık alanı olarak diş yapılarda, çenelerde yani çevre dokularında olaşacak düzensizliklerin belirtilerek, önlenmesi ve düzenlenmesi üzerine çalışmalar gerçekleştirilir. Ortodonti tedavisi estetik olarak beğenilirlik düzeyinin arttılmaasını sağlamanın yanı sıra, öğütme işlevini ve gülümsemeyi de kişinin istediği biçimde geliştirerek çene konumlarına da katkılar sağlamayı amaçlamaktadır.

Ayrıca üzerinde durulan konulardan bir tanesi de tedavi sürecinin neye göre oluşturulduğudur. Yaş ilerleyip zaman geçtikçe dişlerin istenen konuma kendiliğinden gelebileceğini belirten bireyler için büyük hata durumları mevcuttur. Çarpışık dişlerin yaş ilerleyerek gelişen büyüme süreci ile normal seyrine dönerek istedikleri konumlara gelmesi mümkün olmamaktadır. Bu durumda erken müdahale edilerek kişilerin istenen tel çeşitlerine de yönlendirme yapılması önemlidir. Peki bu türler nelerdir? Görünmez diş teli veya şeffaf diş telinin diğer tellerden farkı nedir? İlerleyen bölümde bu durumlardan da bahsedeceğiz.

Süreç öncelikli olarak muayene randevusu ile ilerler, form doldurulur. Doğru tanı ve doğru tedavi aşamalarını gerçekleştirmek adına önemli olacak olan röntgen ve resimler çekilip kontrol altına alınarak ilerleme sağlanmalıdır. İlk muayene aşamasında bir problem durumunun mevcut olup olmadığı kontrol edilmeye çalışılır ve bununla beraber bu tedavi sürecinin ne kadar süreceğine ne kadar maliyete ihtiyacın olunduğuna diş teli fiyatları 2019 tedavisinin nasıl uygulanacağına karar verilir.

İlk muayene aşamasının ardından kriterler belirlenip uygulamaların gerçekleştirilmesi sağlanmaya çalışılır. Kişinin kendine güvenen, özgüvenli bir birey olması nihai amaçlardandır. Bu özgüvenli yapı sayesinde daha etkili süreçler geçirecek olacaktır. Bu uygulamalar ile sosyal ortamlar içerisinde kişilerin kendine olan güvenlerini arrtıracak özelliklere sahip olmasına katkı vererek psikolojik olarak da destek vermiş olmaktadır. Tedavi adımlarında ilk olarak diş teli fiyatları, braket türlerine göre nasıl şekilleneceği konusunda planlamalar sağlanır. Bu aşamalarda gerçekleşecek olan tüm adımlar da diş teli fiyatları, ortodonti fiyatlarının şekillenmesinde önemli olur.

Bir sonraki adımda ise diş teli nasıl takılır sorusuna uygun cevap için yapılması gerekenler harekete geçirilir. Bu adımda kişiden kişiye değişiklik meydana getiren farklı uygulamaların yapılması sağlanacaktır. Öncelikle yapılması gereken şeyler gerekli müdahale adımlarını analiz edilmesi gerektiğidir.

Yapılması yarar sağlayacak olan tedavi yöntemlerinden bir tanesi dıştan braketlerle uygulanan tedavi yöntemleri olmaktadır. Diş teli tedavi aşamalarında bilinmesi gereken bir özellik durumu tellerinin dişin dış yüzeyinde olması gerektiğidir. Bu türde değişik olarak dişe monte edilerek ve ortaya yapıştırılarak sabitlenen aparatlar yani braketler metal, porselen, safir, kompozit çeşitlerinden bir tanesi olma durumunun olduğudur. Metal braketleri ele almamız gerekirse tatmin edici görüntüsü sebebiyle en az tercih edilen tür olsa dahi doktor ve başvuran kişilere tedavi sürecinde gerekli hız kazandırması için en hızlı zamanı sağlayan seçeneklerden biri olmasından dolayı, çalışma kolaylığı sağlayarak ilgileri toplamaktadır.  Diş teli fiyatları 2019 yılına göre daha az maliyetle karşımıza çıkabilmektedir. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları süreç içindeki bu türlerden de fazlaca etkilenerek meydana gelmektedir. Görünmez diş teli veya şeffaf diş teli de bu bağlam sonucunda değişiklikler göstermektedir.

Safir/seramik/kompozit braketler ise metal braketin sağlamadığı tatmin edici olan görünümü amaçlayan bireyler için uygun bir tedavi yöntemidir. Ham maddesi safirden meydana gelen şeffaf braketler, dış kısımdan bakıldığı zaman sadece içinden geçen telin görünebildiği diş renginde oluşan seramik braketler bu türün altında yer almaktadır.

Bu türlerden bağımsız olarak da ele alınabilecek olan diş teli fiyatlarında daha olanaklı seçeneklere sahip olabilecek olan kompozit braket seçeneği de günümüzde bulunmaktadır. Kompozit braketi tercih eden bireylerin diş teli fiyatları diğer türlere oranla daha az maliyette olduğundan braketin dişin üst kısımda kalabilmesinde bazı problemlerle karşı karşıya kalınılabilir. Ortondi fiyatları bakımından daha uygun olarak adlandırılan fiyat seçeneklerine sahip olan kompozit braket; seramik ve safir braketin olduğu gibi metal braketin tercih edildiği tedaviden daha tatmin edici bir görünüm kazanacaktır.

İkinci tedavi yöntemi de iç kısımlardan uygulanacak olan türlerdendir. Normal durumlarda dişlerin iç taraflarını net bir biçimde gözlemlemek çok olanaklı olmadığı için telin monte edilmesi esnasında klinik ortamda özel olarak üretilmiş araçlara da ihtiyaç vardır. Bu durumla birlikte bu uygulama diş teli fiyatları 2019 bağlamında daha yüksek fiyatlı olacak olan kategoriler arasında yer almaktadır.

Diş teli fiyatları 2019 kriterlerine de dikkat ederek ele alırsak daha yüksek maliyetli bir tür olduğunu ifade edebiliriz.

Üçüncü ele alınabilecek olan diş teli türlerinden biri de şeffaf plaklarla diş teli tedavi sürecinin ilerletilmesidir. Diğer bir deyişle görünmez diş teli / şeffaf diş teli yöntemi olarak da isimlendirilmektedir. Bu tür tel görünümünü tatmin edici olarak görmeyen bireyler için makul bir seçenek olarak isimlendirilebilir. Ancak bu türün uygulanması ile ile her çarpaşıklık düzeltimi etkili olarak ilerlemeyebilir.

Son olarak söz edilebilecek olan uygulamalardan biri de, hareketli plaklarla tel tedavi yöntemidir. Bu uygulama daha çok sorunları ortadan kaldırarak çocukların tedavisinde tercih edilebilirliği yüksektir. Hareketli aparatlarla yürütülen bir tedavi sürecidir. Ortodonti fiyatları da bu süreçte değişimler göstermektedir. Bu türün bireylerce tercih alanında olmasının ana nedeni, dişlere kenar kısımlarındaki çevre dokuların da yardım ederek eşzamanlı olarak büyüme gelişme söz konusu olabilecek olan hastalarda tedaviyi daha hızlı devam ettirme süreci olarak devam ettirilebilmesidir.

Bu tip aparatları kullanmanın bir yararı da bireyler için daha esneklik kazandırmaktadır. İstediği zamanlar yani temizlik aşamalarında veya doktorun yapılmasının gerekli olduğunu belirttiği dönemlerde çıkartmak temizleme sürecinde kolaylık sağladığı gibi daha korkmadan rahat biçimde bireylerin tedavi etmesini sağlamaktadır.

Diş teli nasıl takılır sorusuna cevap aranırken ilk dikkat edilecek adım hangi tür teli kullanacağınız ve bu duruma nasıl karar verceğimizdir. Bu türün uygulanmasındaki dezavantaj çocukların tedavilerindeki hızın istenen seviyeden biraz daha alt seviyelerde olmasıdır. Genel anlamda tel tedavisine bakıldığında her şeyden önce hasta süreçte sağlıklı kendine güvenen bir tebessüm ile tedavi sürecini bitirir. Bu özgüven sayesinde sosyal hayatında ve iş hayatında istediği rahatlığa kavuşarak yaşamını ilerletecektir. Tel tedavisi sayesinde dişlerde buluan sağlıksız çarpaşıklık görüntü kaybolarak daha estetik bir görünüm elde edilmesi sağlanacaktır. Estetik görünümde kullanılacak müdahale türleri diş teli fiyatları 2019 yılı kriterlerine göre ele alınarak değerlendirilir.

Başlarda zorluklar yaşansa da hasta zamanla ilerleme kaydedecek ve tedavi sonucunda da tüm sorunlarını çözebilir. Dişlerinde çarpaşıklık meydana gelenler, dişlerinin görüntüsünden  tatmin olmayanlar bu zamana kadar içtenlikle tebessüm edemeyip saklayanlar da süreci tamamlayarak ilerlemektedir, daha fazla vakit kaybetmeden bir ortodonti hekimi ile randevu sürecine girerek düzenlemeler gerçekleştirilmelidir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.