Görüntü
Lingual Tel Temizliği Nasıl Sağlanır
Lingual Tel Temizliği Nasıl Sağlanır

Diş teli tedavisi günümüz bireyleri tarafından oldukça tercih edilen bir tedavi türüdür. Ağız ve diş sağlığı gün geçtikçe önem kazanmakta ve bireyler uyması gereken durumlara dikkat etmektedir. Diş teli tedavisinde bireylerin bilmesi gereken durumlar incelenerek bireye özgü bir tedavi süreci başlatılır. Tedavi sürecinde bireyin gerekli ihtiyaçları ele alınır. Bireysel olarak planlanan aşamalar pek çok sistematik süreçten oluşur. Bu sistematik süreç bireyin sağlıklı bir ağız yapısı kazanması için gereklidir. Diş teli tedavisi diş teli fiyatları bakımından da farklılıklar gösterir. Bireye özgü yapılan, bireyin istek ve ihtiyaçlarına göre şekillenen tedavi sürecinde ele alınacak her konu kişiye özel olmakta bu durumda kullanılacak araçlar ve teknikleri etkilemektedir. Diş teli fiyatları bu bağlamda şekillenip incelen bilmektedir. Diş teli bakım süreçleri ve değerlendirme aşamaları hakkında kişiye özel ve daha ayrıntılı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilir bu yazıda incelenecek noktaları görmek adına okumaya devam edebilirsiniz.

Dişleri Türleri ve Bakımları 

Ağız ve diş sağlığı tedavisinde pek çok diş teli türü tercih edilir. Diş teli tedavisinde ele alınan durumlar bireye özgü olarak şekillenmektedir. Metal, şeffaf, lingual veya damon türe sahip pek çok braket bulunur. Bu değerlendirme süreçlerinde Bireyin ihtiyaçları ön plana alınarak gerekli düzenlemeler yapılır. en çok merak edilen ve gözlemlenen türlerden olan lingual türlerin günümüzde tercihi yüksektir. Lingual ortodonti nedir sorusu incelendiğinde dişlerin arka kısımlarına yerleştirilen diş teli türü olarak değerlendirilir. Burada temizlik çok önemli bir noktayı taşır. Diş fırçaları kullanılarak, ağız gargaraları ve özel arayüz temizliği tercih edilerek temizlik aşamaları gerçekleştirilir.

 

Diş Teli Fiyatları 2024

Diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirmelerinde bireylerin dikkat etmesi gereken bazı durumlar mevcuttur. Dişleri fiyatları 2024 yılı incelemeleri bireylerin sağlıklı bir ağız yapısı geliştirmesi için gerekli olan faktörlerden etkilenmektedir. Diş telinin türü uygulanacak klinik alanında uzman ortodonti diş teli tedavisinde ve diş teli fiyatları konusunun şekillenmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Fiyat aralıklarını gözlemlesek de en doğru sonuç bireysel muayeneler sonucunda ortaya çıkar. Siz de kliniğimizi ziyaret ederek gerekli destek süreçlerinden ve bilgilendirmelerlerden faydalanabilirsiniz. 


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.