Görüntü
Yetişkinler Ne Kadar Süre Diş Teli Kullanmalı?
Yetişkinler Ne Kadar Süre Diş Teli Kullanmalı?

Günümüzde pek çok kişi diş teli takma konusunda hala çekimser ilerlemektedir. Ancak son yıllarda gösterilen gelişmeler ile artık diş teli taktırmak ve süreci ilerletmek oldukça kolaydır. Kulanılan aparatlar yardımı ile süreç analizini sağlam tutmak bizlerin işlemlerini kolaylaştırmaktadır. Peki hem gençler hem yetişkinler ne kadar süre diş teli kullanmalı diye sorarsak bu sorunun cevabı da değişmektedir.

  • Her birey getirdiği sorun çerçevesinde değişim göstermektedir. 
  • Vakanın getirdiği problem durumunun yapısı
  • Vakanın sürece uyumu
  • Kullanmak istediği diş teli türü
  • Yaş

Gibi etmenler diş teli kullanımında öne çıkmaktadır. Bu çerçeve içerisinde de ileri yaşlarda diş teli kullanmak mümkün mü? Sorusunu da ele almak mümkündür. Her bireye kendine özgü tedavi planı kurduğumuz sürece sağlıklı bir şekilde işlemlerini de ilerletebilmekteyiz. 

Tüm süreç boyunca ele alınması gereken ve şekillenen önemli bir konu da diş teli fiyatları olmaktadır. Diş teli fiyatları ve diş teli fiyatları üzerindeki etmenler bu sorular içerisinde ele alınarak düzenlenmektedir.

 

Alpdent ile Diş Teli Tedavisi Nasıl İlerler?

 

Alpdent ile sağlıklı gülüşler kazanmanız mümkündür. Süreçte doktorunuzun sizlere sunduğu tüm imkanlardan faydalanmak, süreci ilerletmenin önemli adımıdır. İşbirliği içerisinde hareket ettiğiniz sürece sizleri olumsuz yönde etkileyecek unsurları da beraber aşmış olacaksınız. 

İlk olarak süreç muayene aşamalarının gerçekleştirilmesi ile ilerlemektedir. Bu muayene bulgularında yukarıda ifade ettiğimiz dört ana sorun ele alınmaktadır. Yaş, problem durumu bazı tedavilerin uzunluğuna ve kısalığına etki edecektir. Örneğin problem durumu güç olan bir yetişkinin ortodonti tedavisi çocuklara göre daha uzun sürebilmektedir. Kişinin şeffaf diş teli veya metal diş teli kullanmak istemesi, çene kemiği problemlerinin eşlik etmesi ile süreç daha uzun sürebilmektedir. Her etmen bireysel değerlendirilmektedir. Bu bireysel etmenlerin incelenmesi ile de diş teli fiyatları analizi yapılmaktadır. Diş teli fiyatları doktorunuz ile kararlaştırarak uygun ödeme sağlayacağınız bir konudur. Alpdent olarak sizlere uygun ödeme koşullarını sunmaktayız. 

 

Diş Teli Fiyatları 2024 Değerlendirmeleri Nasıldır?

Diş teli fiyatları süreç içerisinde ekonomik etmenlerden etkilenmenin yanında bireysel sorunların da gelişmesi ile değişime uğramaktadır. Fiyatların bireysel değerlendirilmesi önemlidir.


Share:


Sıkça Sorulan Sorular

- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.