Görüntü
Ağız ve Diş Sağlığında Braketler
Ağız ve Diş Sağlığında Braketler

Ağız ve diş sağlığı alanındaki gelişmeler, bireylerin sağlıklı bir ağız yapısına kavuşması için pek çok noktayı bizlere göstermektedir. Braket seçimleri bireylerin tedavi süreçlerinde büyük önem taşımaktadır. Alanında uzman ekibimiz ile sizlere gerekli süreç analizlerini sunarak ayrıntılı bilgilendirmeleri vermekteyiz. Siz de ayrıntılı bilgilendirmeleri almak için bizlerle iletişime geçiniz.

 

Diş Teli Tedavisi

Diş teli tedavisi bireylerin bireysel tercihleri veya doktor onayı doğrultusunda karar vererek tercihte bulunduğu, braket adı verilen küçük yapılar ile dişlerin istenen yapılar doğrultusunda hareket ettiği tedavi türü olmaktadır. Diş teli tedavisi ile pek çok sorunu çözümlemek mümkündür. Bireylerin sosyal yaşamlarında özgüven kazanması, etkin bir gülümsemeye sahip olması için diş teli tedavisi büyük öneme sahiptir. Diş teli tedavisinde önemli olan adımlar arasında diş teli fiyatları da mevcuttur. Diş teli fiyatları bireyin getirdiği problem durumu ile şekillenmektedir. Diş teli fiyatları klinik seçimi, alanında uzman ekip ve kullanılacak müdahale yöntemlerine göre şekillenmektedir. Diş teli fiyatları bireyin getirdiği sorunlar çerçevesinde değerlendirilerek ilerleme göstermektedir. Bireyse ödeme planları ile diş teli fiyatları ödeme seçenekleriniz değerlendirilmektedir.

 

Diş Teli Tedavisinde Braketler

Diş teli tedavisinde pek çok braket türü gelişim göstermektedir. Metal, şeffaf veya lingual türler diş tedavileri ve diş sağlığı süreci için önemli bir noktada yer almaktadır. Diş tedavisinde braket seçimi bireyler için büyük önem taşımaktadır. Metal, şeffaf veya lingual türlerin farklı yapıları olsa da ortak amacı istenen şekilde bir ağız yapısı sağlamaktır. Metal türler ilk çıkan türler olmakla birlikte hala günümüzde de kullanılmaktadır. Estetik anlamda çözüm önerileri isteyen bireyler için şeffaf braketler sağlanmaktadır. Şeffaf braketler ile yetişkinler daha az görünüm elde ettikleri yeni yapılara kavuşmaktadırlar. Lingual türler ise diş telinin en görünmez halidir. Diş teli fiyatları bağlamında en yüksek maliyeti lingual türler almaktadır. Dişlerin arkasına yerleştirilen teller ile en az görünüm sağlanmaktadır.

 

Diş Teli Kullanmalı Mıyım?

Diş teli tercihi bireysel kararlar ve doktorunuzun onayı ile değerlendirilmektedir. Metal, şeffaf veya lingual türde braketler estetik anlamda sizlerin isteklerine cevap ararken sağlıklı sindirim ve ağız temizliği süreçlerinde de önemli bir yer tutmaktadır.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.