Görüntü
Diş Tedavileri ve Diş Sağlığı Süreçleri
Diş Tedavileri ve Diş Sağlığı Süreçleri

Ağız ve diş sağlığında diş teli tedavisi ve bakım süreçleri önem kazanmaktadır. Diş teli tedavilerinde önemli olan noktaların başında bakım ve üretim süreçleri gelmektedir. Diş teli nedir? Diş teli nasıl tedavi sürecinde uygulanır? gibi soruların ele alınması ile sistem içerisinde tüm noktaların değerlendirme sağlanmasında önem arz etmektedir. 

 

Diş sağlığında öne çıkan noktaların başında diş teli tedavisinde braket seçimi gelmektedir. Hangi braketi seçmeliyim diye düşünen pek çok birey sürece başlarken kaygılanabilir, kararlarını değerlendirme adımlarında zorlanabilir. Bu noktada bilgilendirme sağlamak bizlere pek çok noktada önemli süreçler sağlamaktadır. Bilgilendirme akışları kişilerin sistemli bir şekilde ilerleme sağlamasına yardımcı olunmaktadır. İstanbul’da yer alan kliniğimiz olan Alpdent ile sizlere gerekli süreç analizlerini kurmamız önemli bir noktayı oluşturmaktadır.  Ayrıntılı bilgilendirmeler için okumaya devam ediniz.

 

Diş Teli Neden Tercih Edilir?

Diş teli tedavisini tercih eden bireyler pek çok amaçla sürece başvurmuş olsa da genel anlamda estetik sorunlarına çözüm bulmak için bu tedavi sürecine başvurmaktadırlar. Estetik anlamda etkili bir tedavi sürecini yönetmek için gerekli adımların değerlendirilmesi gerekir. Burada diş teli tedavisinin içerik analizlerinin değerlendirilmesi esastır. Diş teli fiyatları ile gerekli noktaların ele alınması ve ilerleme sağlanması mümkündür. Diş teli fiyatları oldukça önemli bir konudur. Bu alanda pek çok etmenin iç içe olduğu görülmektedir. Alanında uzman bir deneyime sahip olan bir uzmanla çalışmak, bulunan kliniğin yeri diş teli fiyatları anlamında pek çok durumu değerlendirmede yardımcı olmaktadır.

 

Diş Teli Tedavisine Başvurmak

Uzmanların muayene bulgularının değerlendirilmesi diş teli kullanımı anlamında bizlere pek çok seçeneği sunmaktadır. Muayene bulguları işlemlerin düzenlenmesi ve gerekli sistemin ilerletilmesi için diş teli tedavisi önemlidir. Diş teli tedavi süreçlerinde kişilerin sağlıklı bir gülüşe sahip olmasına ek olarak besinleri öğütmesinde destek verilmesinde diş teli tedavisinin rolü büyüktür. Diş teli kullanımı ile dişleriniz kendilerinize ait olan konumlara doğru ilerleme gösterir. Bu şekilde ağız yapınızda sağlıklı bir gelişme görülmesi sağlanmaktadır. Dişleriniz uygun konumlara gittiğinde daha sağlıklı öğütme işlemi yapabilir, temizlenmesini de kolaylıkla sağlayabilirsiniz.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.