Şeffaf diş teli ve şeffaf plak tedavisi aynı mıdır?
Size özel fiyat alın, tedavi süresini öğrenin , Soru sorun, önceki cevapları okuyun.

https://www.youtube.com/embed/H5r42C8Xa0M

Şeffaf diş teli diş teli tedavisinde diş teli görünümünü ortadan kaldırmak için kullanılan yöntemlerin tümüdür. Şeffaf diş telinde de kullanılan 2 yöntem vardır;
  1) Estetik braketler
  2) Şeffaf plak tedavisi
   Bu iki sisteminde birbirleri ile karşılaştırıldıklarında avantaj ve dezavantajları vardır. 
   Estetik braketler
  Estetik braketler safir, seramik ve sert plastikten üretilirler. Seramik yani porselen ile safir braketlerin malzeme kalitesi üst düzeyken, sert plastikten üretilen braketler çok ucuzdur ve malzeme kalitesi iyi olmaması sebebiyle pek tercih edilmez. Estetik braketler dişler üzerinde hafif belli olurken her türlü diş yapısını düzeltebilecek özelliklere sahiptir. Estetik braketlerin tedavi sistemi normal diş telleri ile tamamen aynıdır. Sadece braketlerin yapımında kullanılan malzeme sebebiyle belli olmazlar. Bununla birlikte dişe sabit yapıştırıldıkları için istenildiğinde çıkarılamazlar.
 
  Şeffaf plak tedavisi
  Şeffaf plak tedavisinin en büyük 2 avantajı hiç belli olmaması ve istenildiğinde çıkarılabilir olmasıdır. En büyük dezavantajı ise kullanım alanının sınırlı olmasıdır.
  Diş teli tedavisi ile ilgili araştırmalar yapan bir kişinin şeffaf diş teli terimini duyduğunda kastedilenin estetik braketler mi olduğunu yoksa şeffaf plak tedavisi mi olduğunu netleştirmesi gerekir. Çünkü bahsettiğimiz 2 sisteminde hem kullanım yeri hem tedavi şartları hemde tedavi fiyatları farklıdır.
  Şeffaf plaklarla yapılan tedavide hasta istediği zaman plaklarını rahatça çıkarabildiği için özel bir toplantısı yada görüşmesi olduğunda sanki dişlerinde hiçbirşey yokmuş gibi görüşmesini yapabilir. Şeffaf plak tedavisi gören hastalarımızın tedavisinin başlangıcından 4-5 ay sonra bile yakın arkadaşları ortodonti tedavisi gördüklerinin farkında olmazlar. Çünkü şeffaf plak tedavisi görünmezlik konusunda çok başarılıdır. Bu estetik braketlerin başarısız olduğu anlamına da gelmez. Estetik braketlerde görünmezlik konusunda gayet başarılıdır. Sadece estetik braketler istenildiğinde takılıp ilstenildiğinde çıkarılamazlar. Buna karşın şefffaf plaklarında kullanım alanı sınırlıdır ve her tür diş bozukluğunu düzeltemezler.
  Yukarıda anlattığımız gibi estetik braketlerde çeşitlerine göre farklılık gösterir. Araştırma sonuçlarınızın doğruluğu için kastedilen sistemin hangisi olduğunu iyi araştırmanız gerekir.

Share:


Yorum Bırakın

En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.Etiketler: DIS TELI SEFFAF DIS TELI GORUNMEZ DIS TELI ORTODONTI TEDAVISI
15