Görüntü
Ben Diş Teli Kullanabilir Miyim?
Ben Diş Teli Kullanabilir Miyim?

Diş teli tedavisi bireylerin oldukça sık başvurduğu bir tedavi süreci olarak ele alınmaktadır. Bu tedavi sürecinde her birey acaba ben diş teli kullanabilir miyim? diye düşünmekte ve kaygılar da yaşayabilmektedir. Bireye özel olarak ele alınan tedavi süreçlerinde adımları görmeniz adına bilgilendirmelerin sağlanması gerekilmektedir.

Diş teli tedavi süreçlerinde doğru bilgilendirmelerin sağlanmasının ardından müdahale planları sağlanmalıdır. 

 

Diş Teli Neden Kullanılmaktadır?

Diş teli kullanımı bireye özgü etmenlerin yanında doktor onayı ile de ele alınmaktadır. Tedavi süreçlerinde estetik ve biyolojik etmenler ön plana alınarak değerlendirme sağlanmaktadır. Doktorunuzun onayları ile sağlıklı bir ağız yapısına sahip olurken estetik bir gülüş de kazanmış olacaksınız. Ağzınızdaki temizlemelerin sağlanması kendilerine ait sıra sıra dişlerin yer etmesi ile mümkündür. Diş aralarının güzelce temizlenmesi ile mikrop oluşumlarının ve besin birikmelerinin önüne geçilmiş olunur. Böylece sağlıklı ve bakımlı bir ağız yapısı kazanılmış olunmaktadır.

 

Çocukluk döneminden itibaren gözlemlenen sorunlar ele alınarak erken dönemde çözümlenmeye başlanırsa kolaylıkla süreç tamamlanmaktadır. Çocukların ağız ve diş sorunları erken dönemlerde diş plağı kullanması ile çözümlenebilecek boyutta olabilmektedir. Bu tespitlerin doktorunuz tarafından değerlendirilmesi gerekilmektedir. Doktorunuz bazı durumlarda yaş küçüklüğü dahi olsa sorun büyüklüğüne bağlı olarak plak kullanımını tek çözüm yolu olarak görmeyebilir. Burada alanında uzman ortodontistin muayenesinin sağlanması büyük önem taşımaktadır.

 

Diş Teli Tedavisinde Bakım Süreci

Diş teli tedavisinde diş bakımı oldukça önemlidir. Bireyler tek sorumluluğu olarak diş teli kullanımını ele almamalıdır. Diş teli bakımı tedavi süreci için önem taşımaktadır. Doktorunuzun onayı ile size önermiş olduğu temizlik ürünlerini tercih ederek derinlemesine temizlik sağlamalı böylece mikrop ve bakteri oluşumunun önüne geçilmiş olunmaktadır. Özellikle braketlerin kenar kısımlarının iyice temizlenmesi gerekir. Temizlenmediğinde braket kenarlarında kahverengi birikmeler gözlemlenebilmektedir. Bu birikmeler mikrop ve besin artıklarını temsil etmektedir. 

 

Diş Teli Tedavimde Dişim Çürürse?

Diş teli kullanımında düzenli aralıklar ile temizleme sağlamaz, dişlerinize iyi bakmazsanız dişlerde çürümeler gözlemlenebilir. Bu çürümelerin tedavisi diş teli tedavisi sırasında iken de mümkündür ancak sürecin kolay ve daha kısa sürede bitirilebilmesi için önceden yapılacak müdahale adımlarının varlığı oldukça önemlidir.


Share: