Görüntü
Diş Tedavilerinde İmplant Yöntemi
implant

 

            Diş sağlığı çok büyük önem taşıyan konuların başında geliyor. Özellikle ağız ve diş yapısına göre dişlerin bakım ve onarımı son yıllarda büyük gelişme göstermiştir. Önceki yıllarda diş sorunlarında diş çekimi kesin çözüm olarak görülürken günümüzde ise diş çekimi yapmadan dişlerin onarımları ve bakımları yapılıyor.

 

            Özellikle diş konusunda ağız içerisinde birçok eksiği olan ve sorunlu dişlerin kurtarılma gibi bir şansı olmayan kişiler için son yıllarda implanttedavi yöntemleri uygulanıyor. Bu yöntem ile birlikte ağız içerisinde eksik olan diş bölümleri yapay bir diş ile vidalama usulüne göre çene kemiği üzerine uygulanıyor. Böylelikle kişiler yemek yerken ve gülerken eksik dişin ortaya çıkardığı olumsuzlukları yaşamamış oluyor.

 

             Diş eksikliği ağız ve diş sağlığını yakından ilgilendirse de başka sağlık sorunlarına da neden olabiliyor. Özellikle diş eksikliğine bağlı olarak ağza alınan besinlerin tam anlamı ile çiğnemeden yutulması beraberinde bir takım sindirim sistemi hastalıklarının ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu nedenle ağız içerisindeki eksik dişler için geliştirilen implant sistemi kişilerin bu tür rahatsızlıklardan kurtulmalarını sağlayan oldukça önemli bir yöntem olarak görülüyor. 

 

 İmplant Tedavisinde Aranan Kriterler

 

            Bu tedavi yöntemi ağız içerisinde temel olarak nitelendirilen dişlerin olmaması, bu dişlerin çürümeye bağlı olarak çektirilmesi, ağız içerisinde bu dişlerin olmamasına bağlı olarak büyük boşluklar oluşması ve buna bağlı olarak konuşma yetisindeki değişiklikler yaşayan kişilerde bu tedavi yöntemi uygulanabiliyor.

 

             Ağız içerisinde dişlerin olmaması eksik ya da yetersiz olması durumunda ağız içinde pamukçuk denilen ağrılı rahatsızlıkların oluşmasına neden olabiliyor. Bundaki temel neden ağız içerisine alınan besinleri öğütecek dişlerin yeterli sayıda olmaması olarak görülüyor. Bu tür sorunlar yaşayan kişilere uygulanan implant yöntemleri sayesinde yaşanılan sorunlar ve sıkıntılardan kurtulmak mümkün oluyor.

 

            Birçok kişi implant fiyatları 2019 konusunda bilgi almak istiyor. Ancak implant fiyatları 2019 konusunda herkes için sabit bir fiyat belirlemek olanaksızdır. Çünkü herkesin ağız içindeki eksik diş adeti farklı olmasından dolayı implant fiyatları 2019 değişiklik gösteriyor. Ancak implant fiyatları 2019 konusunda kesin bir bilgi alabilmek için bir ön muayene yapılarak bu konuda kesin bilgi elde edilebiliyor.

 

             Aynı zamanda diş sorunu yaşayan kişiler için implant fiyatları 2019 konusunda farklılıklar yaşanmasının nedeni hastaların implant için uygun bir ağız yapısına sahip olmamaları olarak gösteriliyor. Bu nedenle öncelikle implant yöntemine hazır hale gelinmesi ile birlikte uygulanacak olan yöntem için implant fiyatları 2019 hakkında kesin bilgi alabilmek mümkün.

 

            Damak yapısı ve damak içi sinirlerin durumları implant fiyatları 2019 konusunda değişime neden olan bir diğer etken olarak gösteriliyor. 

 

 İmplant Fiyatlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

            Diş sorunu yaşayan ve bu nedenle implant fiyatları konusunda bilgi sahibi olmak için ön muayeneye giden hastalara doktorlar tedavi konusunda bilgiler veriliyor. Hastalar bu bilgileri aldıktan sonra kendilerine yapılması gereken genel ve ek hizmetlerin neticesinde implant fiyatları hakkında kesin bilgi elde edebiliyorlar.

 

             Uygulanan bu yönteme ait implant fiyatları her yıl değişen bir fiyat tarifesi ile hastalara uygulanıyor. Aynı zamanda hastalar için devlet implant fiyatları ile ilgili ödeme yapmıyor. Bu nedenle birçok kişi implant fiyatları ile ilgili araştırma yaparken hem ucuz hem de kaliteli hizmet veren yerleri araştırmaya başlıyorlar. Ancak hastaların yapmış oldukları en büyük hatalardan birisi de implant yöntemini kullanan özel kuruluşlar arasında  implant fiyatları konusunda araştırma yaparak en ucuz olan kurumu tercih etmeleridir. Çünkü bu konuda önemli olan sadece implant fiyatları değil aynı zamanda uygulanan yöntemin kalitesidir.

 

             Bu nedenle kalitenin düşük ama aynı zamanda implant fiyatları da düşük olan kurumlara başvurmak ilerleyen süreçte daha farklı sağlık sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Hastalar için implant fiyatları önemlidir ancak bunun yanı sıra sunulan hizmetin kalitesi de oldukça önemlidir. 

 

 İmplant Nasıl Yapılır?

 

            Bu yöntem ile ilgili detaylı bilgi alan kişilerin en çok merak ettikleri konuların başında  implant nasıl yapılır konusu oluyor. Bu yönteme başvurmak isteyen kişiler implant nasıl yapılır sorusuna cevap bularak bu tedavi için karar veriyorlar.

 

            Uzmanlar implant nasıl yapılır konusunda birçok uygulama yöntemi olduğunu belirtiyorlar. Uygulama yöntemlerinin birbirinden farklılıklar göstermesinin nedeni kişilerin ağız ve çene yapılarının birbirinden farklıklar göstermesidir. Bu farklılıklara bağlı olarak da  implant nasıl yapılır sorusuna verilecek cevaplarda da değişiklikler oluyor.

 

             Öncelikle hastaların ağız içinde herhangi bir enfeksiyon olup olmadığı kontrol ediliyor. Eğer bir enfeksiyon söz konusu ise öncelikle yapılacak tedaviler ile bu enfeksiyonların tamamen iyileşmesi sağlanıyor. Enfeksiyonların tamamen iyileşmesinden sonra implant nasıl yapılır sorusunun cevaplarına gelinerek tedavi yöntemlerine başlanıyor.

 

            Doktorlar tarafından yapılan ikinci işlem de kişilerin damak sinirleri ve damak yapıları hakkında inceleme yapmaktır. Çünkü bu yöntem ile birlikte damak içerisine vidalama usulü ile dişin monte edilmesi sağlanacağından kişilerin damak yapıları bu yöntem için uygun olması gerekiyor.

 

            Damak konusunda gerekli araştırma ve incelemeler yapıldıktan sonra ağız içinde eksik olan yerlere ait dişlerin temini sağlanıyor. Bu işlem öncesinde hastalara birçok diş provası yapılıyor. Çünkü ağız büyüklüğü, damak yapısı ile dişin büyüklüğünün birbirine orantılı olması gerekiyor.

 

            Bu ölçümlerin yapılması ile birlikte ağız ölçülerine uygun olan dişler temin edilerek ağız içesine vidalama usulü ile monte ediliyor. Ancak implant işlemleri tek seferde biten bir işlem olmadığı için doktorların uygun gördüğü seans sayısı kadar işlem yapılıyor. Hastaların bu işlemlere zamanında yaptırması da bu yöntemin sağlıklı bir şekilde uygulanması için oldukça önemlidir. 

 

 Tedavi Süresince ve Sonrasında Yaşanan Gelişmeler

 

            Bu diş tedavi yöntemi esnasında hastalara lokal anestezi yapılıyor. Çünkü dişlerin monte edilebilmesi için dişlerin damaklara girişinin yapılması gerekiyor. Dişlerin vidalama ile damaklara monte edilmesi ile birlikte hastalarda bir takım ağrı ve sızı gibi şikayetler yaşanabiliyor. Özellikle tedavi süresince ve tedavi sonrasında göz altlarında şişlikler meydana gelebiliyor.

 

            Tedavi süresince ve tedavi sonrasında bu olumsuzluklar nedeni ile doktorlar tarafından birtakım ilaçlar veriliyor. Aynı zamanda bu tedavi yönteminin uygulanması esnasında enfeksiyon oluşmaması için antibiyotik kullanımı sağlanıyor.

 

            Bu tedavi süresi ağız içindeki eksik diş ve uygulama yapılacak diş sayısına göre değişiklik gösteriyor. Hastaların tedavi sonrasında ise bir süre sert cisimleri çiğnememeleri öneriliyor. Olası bir olumsuz durumda ise doktorlara başvurularak sıkıntılar gideriliyor. 

 

 İmplantın Faydaları

 

            Ağız içi sağlığına büyük katkısı olan implant istanbul uygulamalarının kişiye birçok yararı söz konusudur. Öncelikle diş eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan birtakım hastalıklar  implant istanbul sayesinde tarihe karışıyor.

 

            Bu tedavi yönteminin bir başka önemli avantajı ise implant istanbul ile ağız içerisine vidalanan dişler doğal diş olmadığı için çürüme ve çürümeye bağlı olarak ağırı ve sızı gibi şikayetlerin mevcut olmasını engellemiş oluyor.

 

            Aynı zamanda implant istanbul yöntemi ile dişlerin bakım ve temizlikleri doğal dişlere göre daha kolay oluyor. Tüm bu avantajlar nedeni ile birçok kişi implant istanbul yöntemini tercih ederek dişleri ile ilgili sonsuza kadar oluşabilecek sorunlardan korunmuş oluyorlar. 


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.