Görüntü
Diş Telinde Temizliğin Önemi
dis-teli-fiyatlari

Ortodonti süreci üzerinde düşünerek geri çekilmeler yapılabilir. Bu yazıda diş tellerinin temizliği hakkında bilgi edinelim ve diş teli nasıl takılır sorusuna cevap aranır:

Telli dişlerin her birinde braket denilen küçük yapılar yer alır. Bu kareler özel yapıştırıcılar ile dişe yapıştırılarak konumlandırılır. Dişe uyguladığı kuvvet telleri tutarak uygun konumun oluşmasına katkı sağlamatadır. Braketlerinin temizliğinin yapılması önem gereken bir etmendir. Bakteri ve miktoplar bu braketlerin çevre kısımlarında çok birikerek zarar verebilirler. Braketler dişe tamamen yapışıktır.

Bu etmenlere dikkat ederek ortodonti tedavisine başlamadan başka sorunlar var mı bu duruma bakılarak devamının yapılması gerekmektedir. Varsa diş taşları temizlenmeli ve ağız hijyenine gerekli bakım sağlanarak süreci o şekilde planlamak gerekmektedir. Dişler pırıl pırıl, tertemiz duruma getirilmeden süreç başlanırsa sonradan etmenler ortaya çıkarak aksamalar ortaya çıkmaktadır.

Ortodonti tedavisinde teller arasına giren her bölümün itinalı bir şekilde temizlenebilmesi için üretimi sağlanan özel yapılı diş fırçaları kullanılmaktadır.  Bunlar özel olarak üretilen diş fırçaları ve diş arası fırçaları olarak adlandırılmaktadır.Bu durumda tercih edilen diş fırçalarının üzerinde dil tellerinin bulunacağı bir bölüm bulunmaktadır. 

Diş ara fırçaları temizlikte önemli bir yere sahiptir. Dişlerinizi günde 3 defa özel olan fırçayla 3 kere de diş arası fırçanızla temizlemek, günde 20 kere özel olan fırça ile temizlemek yaptığınız temizlikten daha etkili ve nitelikli sonuçlar almanıza katkı sağlayacaktır. Bazı aletlerin kullanım yerini diğer aparatlar alamaz. Bu duruma dikkat etmek gerekmektedir. Bilincinde olmak önem arz etmektedir. Diş teli fiyatları 2019’da kolay ödeme koşullarına sahiptir.

Ağız ve diş yapımızı şuan bulunan konumlardan kendine ait olan konumlara getirmek için ağız hijyenini arttırmak nedeniyle yapılan  ortodonti sürecinde diş telinin gerekli miktarda özenli temizlenip fırçalanmadığında dişlerde çürüklerin ve lekelenmelerin oluşumu gözlenebilir. Tedavi istenen konuma ilerleyemez hatta sürecin tamamen bitmesi durumu ile karşı karşıya gelinebilir. Bu nedenle her diş teli kullanmayı dileyen bireyin bu durumların müdahalelerini bilerek tel tedavisine başlaması önem arz eden niteliklerden birisidir. Burada sorumluluğunun bilincinde olarak, doktorla olan iletişim yükseltmek adına uygun biçimde kullanılması gereklidir.

Leke bırakacak ve temizlenmesi güç olacak yapışkanlı besinlerin tüketilmesi bazı sorunlar meydana getirebilir. Tüketim gerçekleştikten hemen sonra temizlik yapılmalıdır. Ayrıca doktorunuzun kullanımında uygun bulmadığı aletlerle sakın dişlerinizi temizlemeye çalışmayın. Teller süreçte hassas bir yapıya sahiptir. Bakteri oluşturmaya meyilldir.

Günümüzde iş yaşamımızda veya sosyal yaşamımızda aktif rol bireylerle iletişim kurulduğunda onlar için önem arz eden etkili bir izlenimin insan ilişkilerinde ön planda çok bulunduğunu ve insan ilişkilerinde yüzyüze iletişimin belirleyici bir etmen olduğunu ifade ederler. İyi etkileşim için de gerekli olan önemli ögelerden biri ise özgüvene sahip olmak kendini oldukça saydam bir şekilde ifade etmek demektir. Bu durumda yüz ifadeleri ve mimikler ön planda tutularak gelişim ve değişimi sağlanmalıdır.

Kişinin rahatça davranması onu tüm alanlarda etkilemektedir. İçten bir tebessüm ve yüz ifadeleri bizi her durumda daha göz  önünde bulunmamıza katkı verecektir. İnsan ilişkilerinde kendilerini rahat hissetmeleri oldukça önemlidir. Bireylerin tedavi sürecine başvurmalarının ana sebeplerinden birisi kendilerini insan içinde rahat hissedememeleri bu yüzden de bazı önlemler alması gerekiğinin farkında olmalarıdır.

Diş teli nasıl takılır ve diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üzerindeki etmenler nelerdir bu noktalara dikkat ederek diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları üstündeki artışların sebeplerine, diş teli fiyatları 2019 yılı kriterine de yer vererek anlatıma devam edelim;

Diş teli nasıl takılır sorusuna uygun cevabı vermek için hangi braketi kullandığına bakmak gerekir. Braket ismi verilen ve dişlerin üzerinde bulunan telleri birbirine bağlayan kare yapıların dişinize uygun olan ürünler ile özenle yapıştırılması sonucu tellerin takılması gerçekleşir. Önemli olan durum bu sorunun yanında ek olarak hangi braket çeşidinin kullanılması gerektiği sorusuna da uygun cevabı vererek süreci etkili ve planlı bir biçimde ilerletebilmektir. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli gibi çeşitler tercih edilmesi yüksek olacak olan türlerdendir. Diş teli fiyatları / ortodonti fiyatları bu tercih sonucunda şekillenir, hesaplamalar yapılır ölçüler ve bozukluklar içerisinde şekillenmektedir. Görünmez diş teli veya şeffaf diş teli yetişkin bireylerce süreç içerisinde daha çok kullanılması tercih edilen türlerin başında gelmektedir. Diş teli fiyatları, ortodonti fiyatları da bu türlerin seçilmesi sonucunda artış gösterebilmektedir. Doktorunuz  ile diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) üzerinde ilişkiyi iyi biçimde oturtmanız süreç açısından etkili sonuçların olmasında önem arz edecektir. Kişiler diş teli fiyatları faktörü nedeniyle tedaviyi erteleme davranışlarını gösterebilirler. Diş teli fiyatları 2019 yılı değerlendirmeleri sonucunda oluşan fiyatlar doktorunuz ile konuşmanız gereken önemli bir durumdur. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli tedavinizi tercih etmenizde fiyat önemli bir yere sahiptir. Diş teli fiyatları 2019 yılında bu tedavi türlerindeki artışı uygun ödeme koşulları ile dengelemeye çalışmaktadır.

Diş tedavileri süreçlerinde hangi tür diş telini tercih edeceğiniz sürecin gidişatı ve planlamaların yapılmasında önemlidir. Metal tellerin ve şeffaf braketlerin temizlenme süreçleri birbirinden farklılık göstermektedir. Plakların temizlenmesi diğer türlerin temizlik aşamalarına nazaran daha kolaylıklar sağlamaktadır. Çünkü plaklar çıkarılıp takılabilen özellikte olan yapılara sahiptirler. Bu seeple diş kenarlarındaki besin artıkları ve lekeler kolayca görülür. Daha kolay bakımı sağlanabilir.

Fakat braketler sık yapıdadırlar. Bu yapıda olmalarından dolayı temizlik aşamasında biraz zorluklar meydana çıkarabilirler. Ancak daha kısa sürede nihai diş konumlarına ulaşmak için bu yöntem oldukça avantaj içermektedir. Plak kullanımında olan kişiler her zaman istenilen saat düzeyinde kullanımlarını sağlayamazlar. Tedavi sürecinde istenilen noktaya gelmek için bu faktörlerin altını çizmek oldukça büyük önem taşır. Çünkü dikkat edilmezse süreç ilerlemeyecektir.

Süreç büyük emek ve çaba gösteren aşamalardan oluşur. Gerek psikolojik gerek fizyolojik pek çok etmene katkı sağlar. Ağız yapımızı da istenen düzeyde güçlendirir. Sindirim sistemimize gerekli katkıyı sağlar. İyi öğütülemeyen besinler mide ağrıları oluşumuna sebep olabilirlerken bu durumun üzerinden gelmede büyük adımlar atar. Midenin kendini yorması sistemi yavaşlatmaya neden olmaktadır. Mide hazımsızlıkları da solunum düzeyimizin olumsuz olarak etkilenmesine sebep olabilmektedir. Bu nedenle tüm vücudumuzun fonksiyonlarına karkı vermek için ağız ve diş yapımızın sağlığına gereken önemi ve düzeni göstermenin önemli olduğunu vurgulamak gerekmektedir. En kısa sürede tercihinize uygun bir diş doktoruna görünerek muayenenizi yaptırmalı ve size uygun olacak olan tedaviyi sağlamalısınız.

Yazımızda diş teli fiyatları 2019 yılında ortaya çıkan etmenlerden, tedavi sürecinde temizliğin yerinden bahsettik. Dikkat edilmesi gereken hususlara bakmak, bunları önemsemek süreç açısından etkili sonuçlar almayı sağlamaktadır.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.