Görüntü
Görünmez diş teli nedir?
Ortodonti fiyatları

https://www.youtube.com/embed/H5r42C8Xa0M

Diş teli tedavisi yıllar önce sadece metal tellerle uygulanıyordu. Metal tellerde hem belirgin görünmesi, hemde tedavinin uzun sürmesi sebebiyle özellikle görüntünün önemli olduğu yetişkin hastalar tarafından tercih edilmiyordu. Bu sebeple sektörde görünmez diş teli sistemleriyle ilgili araştırmalar başladı ve çeşitli sistemler geliştirildi. Bu yazımızda sizinle görünmez diş teli adı altında geliştirilen sistemleden bahsedeceğiz. Görünmez diş teli seçenekleri aşağıdaki gibidir.
1) Estetik braketler
2) Lingual braketler
3) Şeffaf plak tedavisi
 1) Estetik braketler
  Estetik braketlerin kullanıldığı sistemde dişlerin üzerine yapıştırılan 1-2 mm çapında braket adını verdiğimiz aparatlar porselen yada safir denilen malzemelerden üretilir. Braketlerin üretiminde sert plastik kullanılsada kalitesiz olması ve istenilen sonucu vermemesi sebebiyle pek kullanılmamaktadır. Dişlerin üzerine yapıştırılan braketlerin görünmeyen malzemeden üretiliyor olması diş tellerini yüksek oranda görünmez kılar.
  2) Lingual braketler
  Lingual braketlerin kullanıldığı sistemde diş telleri dişlerin yanağa ve dudağa bakan dış yüzeyine değil, dile bakan iç yüzeyine yapıştırılır. Dolayısıyla dişlerin dudağa bakan dış yüzeyinde hiçbir şey olmadığı için diş tellerine dair hiçbir şey görünmez. Yalnız bu sisteminde kendine göre dezavantajları vardır. Bu dezavantajlar; tedavi süresini uzatması, dilde ciddi yaralanmalara sebep olması ve pahalı ol ası şeklinde sıralanabilir. Lingual diş telleri saydığımız bu dezavantajlar sebebiyle yaygın olarak kullanılmamaktadır. 
 3) Şeffaf plak tedavisi
  Şeffaf plak tedavisi görünmez diş tellerinin içerisinde kullanılan en konforlu tedavi yöntemidir. Hastadan alınan ölçüler üzerinde hazırlanan şeffaf plakların takılmasıyla dişlerin düzeldiği bir tedavidir. En büyük avantajı takılıp çıkarılabilir olmasıdır. Bu durum hastalarımıza sosyal hayatında büyük bir kolaylık sağlar. Bununla birlikte yemek yerkende çıkarabiliyor olmaları büyük bir kolaylık sağlar. Dezavantajı ise her ağızda uygulanamıyor olmasıdır. Bu sebeple şeffaf plak tedavisinin uygulanabilirliği tecrübeli bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Share: