Görüntü
Ortodontik tedavi ve mini Ortodonti vidaları
ortodonti tedavisi

 Günümüzde gelişen teknolojik şartlar nedeniyle ortodontik tedavilerde de bir takım gelişmeler ve kolaylıklar da oluşabilmektedir. Özellikle yer darlığına bağlı bazı çapraşıklıkları dişsel be iskeletsel olarak düzeltmek için eskiden hearth hearth denilen kafa giysileri kullandırılırdı. Bu kafa giysisi ağızın içinden çıkan bir telin bir kemer yada Çanta kayışına benzeyen bir materyalle  ağız dışında ense, kafanın arka kenarı , yada alt Çene (mandibula ) ucundan destek alıp dişlere hareket vermek yer darlığını giderip dişler için yer açma amacı güdülürdü.

Günümüzdede hala head gear yani kafa giysisi dediğimiz apereyler hala sıklıkla kullanılmaktadır. Dental implantların bulunup brenemark la ağız içinde Yaygın olarak kullanımından sonra Ortodonti ana bilim dalındada implantlar kullanılmaya başlanmıştır. Ortodontik implantlar bize ortodontik tedavinin daha etkin be daha düzgün hızlı yapılması konusunda büyük Kolaylıklar sağlamaktadır. Bir ortodontik implant sayesind üst Çenedeki olması gereken konumundan daha önde olan azı dişini daha geriye almak mümkündür. Eski sistemde bu hareketi yapabilmek için ağız dışından bakıldığındada çirkin bir görüntüsü olan headgear lar kullanılırdı. Headgearların dikkat çekici çirkin görüntüsü nedeniyle hastalar bu apereyleri doğal olarak kullanmak istemezlerdi. Bu nedenle apereyler bir gün kullanıp bir iki gün takmazlardı. Devamlılık isteyen ortodonti tedavisinde de hiç bir ilerleme olmazdı hastalar dişlerinde teller olduğu halde aylarca hatta yıllarca tedaviden sonuç alamazlardı. Ortodonti tedavileri başlı başına bir disiplin işi olduğu için bu gibi olumsuzluklar tedavi süresinin uzamasına tedavi süresinin uzaması hastanın ortodontik diş tedavisinden sıkılmasına neden olur sıkılan hasta randevularını aldatır ve bu işin içinden çıkılmaz bir paradoksa dönüşürdü.

  Gelişen teknolojiyle beraber ortodontik mini implantlar küçük olmalarına rağmen üzerine çok büyük yükler alabilmektedir. Bütün o Karmaşık apereyler yerine iki tane mini ortodontik implant ile dil teli tedavisinden aynı sonucu almak mümkün olabilmektedir. Bu ortodontik mini implantların hastaya uygulanışı Güvenli ve kolaydır. Ortodontik mini implantlar Dental implantlara göre çok daha küçüktür. Dental implantlar yapılırken dokuda kedi yapılması gerekebilirken ortodontik mini implantlar hiç kesim yapmadan bile lokal anestezi Altın'da acısız ağrısız yemde bir kaç dakika içinde zahmetsizce yerleştirilebilmektedir.


Share: