Görüntü
ORTODONTİK TEDAVİNİN PİSİKOLOJİK ETKİLERİ
muayene süreci

  Bu yazımızda sizlerle, diş hekimi arkadaşımızın ortodonti tedavisi görmeden önce tedavi sırasında ve tedavi sonrasında neler hissettiğini anlattığı bir yazısını paylaşacağız.
  Kuşkusuz günlük insan ilişkilerinde güler yüzlü olmanın bir çok pozitif etkisi olduğunu bilir . Gülmek bulaşıcıdır . Güldüğümüzde ortamdaki negatif etki stress gerginlik ortadan kalkar, ayrıca gülmek kahkaha atmak boğazımızdaki timus bezini harekete geçirir ve ömrümüzün uzmasına sebep olur. Bazen insanlar dişlerinin kötü olduğu kompleksiyle rahat gülümseyemez , tam gülecekleri anda elleriyle ağzını kapatır yada gülmemek için kendini zorlar ileri yaşlarda diş kaybı ve çürüğü olan insanların bu durumu defalarca yaşadığına hepimiz şahit olmuşuzdur. Peki büyüme gelişme sıralarında kendimizi yeni tanıdığımız yaşlarda , yada dış görünüşe önem verilen on üç ,yirmi yaş arasında ön dişlerimizde çapraşıklık varsa bu durum çocukların pisikilojisini nasıl etkilediğini beraber düşünelim .
Denizlinin  bir ilçesinde lise birinci sınıf öğrencisi olduğum yıllarda dişlerimde ciddi çapraşıklıklar vardı bulunduğumuz ilçede ortodontist yoktu dolayısıyla ortodonti tedavisi göreceğim bir yerde yoktu, en yakın ortodontist bize iki üç saat uzaktaydı ve o dönem de gidip gelmekte kolay değildi maddi sebeplerde buna ilave edilince ben çapraşık dişlerle kaldım fotoğraflarda rahat gülümseyemiyordum, gülerken üst dudaklarımla dişlerimi örtmeye çalışıyor ,yeri geldikçe elimle ağzımı kapatmaya çalışıyordum.Bu durum beni okulun diğer bütün sosyal etkinliklerinden uzak durmaya itti . Belki etrafımdaki insanlar benim dikkat ettiğim kadar benim dişlerime bakmıyordu ama dişlerimin çapraşık olması ortodontik tedavi görememem beni daha içine kapanık daha özgüvensiz bir insan yaptı. Bu durumun farkına varan ailem beni bizden iki , üç saat uzaklıktaki bir üniversitenin diş hekimliği fakültesine götürdü. Bende dişlerime tel taktıracağım diye seviniyordum. Gel gelelim hiçde beklediğim gibi olmadı üniversite hastahanesi çok yoğundu ve etrafta ortodontik tedavi görmekisteyen onlarca insan vardı belki sizlere garip gelebilir dört yıl beş yıl sonrasına randevular veriliyoru. Yetkililer bize sıra gelince sizi arıyacağız deyip telefonumuzu aldıar bende beklemeye başladım lise bittiğinde hala bize sıra gelmemişti ve ben diş hekimliği fakültesini kazandım.
  Kazandığım fakültenin ikinci sınıfında ordontik tedaviye başladım. bu seferde beni başka bir süpriz bekliyordu. Ortodontik rahatsızlığım gün geçtikçe ilerlemiş dişsel bir rahatsızlık olmaktan çıkıp iskeletsel bir rahatsızlık halini almıştı, yani 12-13 yaşlarında basit teller , apereylerle düzeltilebilecek olan rahatsızlığım yanlış yutkunmam vb, nedenlerle çene kemiklerimi de etkilemişti,bu nedenle ameliyat olup çene kemiğime müdahale yapılması gerekiyordu. Ortodontik tedavimi çene ameliyatı yaptırarak gördüm yaklaşık üç yıl sonra tellerim çıktığnda bende mezun olmuş hasta bakmaya başlamıştım .Hastalarım diş yaptıracağı zaman sizin dişiniz gibi olsun dr bey dediklerinde çok hoşuma gidiyordu öz güvenim sonderece artmıştı daha pozitif daha güler yüzlü bir insan olmuştum. Eminim lise yıllarında da dişlerim düzgün olsaydı bambaşka bir lise hayatım olurdu. Dişlerinizin çapraşık olması sadece yemek yemeyi konuşmayı değil psikolojisinide etkiliyor insanın... 

Share: