Görüntü
Şeffaf Diş Teli Tel Tedavisinde Çığır Açıyor
ortodonti nedir

Gözükmeyen Diş Teli Tedavisi

Bugüne kadar diş teli tedavisi sadece dişlerin dudaklara ve yanaklara bakan ön yüzeylerine braket adı verilen cisimlerin yapıştırılmasıyla dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesi olarak bilinirdi. Şeffaf diş teli tedavisi kullanıldığından beri braketlerle tedavi artık tek yöntem değil. Tabi diş teli fiyatları da bu durumda değişim göstermektedir.

  Braketlerle yapılan diş teli tedavisinde braketler diş yüzeyine yapışıktır, ve hasta tarafından çıkarılamaz. Bu durum diş tellerinin istilen zamanda çıkarılamaması sebebiyle bazı hastaların diş teli tedavisini tercih etmemesine ve estetik bür gülüş için doğal olmayan kaplama yöntemlerine yönelmelerine sebep oluyordu. Şeffaf plak tedavisinde plakların takılıp çıkarılabilir olması bu düşüncede olan hastalar için mükemmel bir yöntemdi. Şeffaf plak tedavisi gören hastalar önemli br toplantılarına, özel davet ve görüşmelerine artık diş telleri ile katılmak zorunda değillerdi. Şeffaf plaklarını çıkardıklarında sanki hiç tedavi olmuyorlarmış gibiydi. Bununla birlikte şeffaf diş tellerinin yemek yerkende çıkarılabiliyor olması bu hasta grubunun yemek yeme konforunu hiçbir şekilde bozmuyor, ağız yaralanmalarına dahi sebep olmuyordu. Bu sebeplerle özellikle estetik görünüme önem veren hastalar tarafından yoğun bir şekilde tercih edilir hale geldi.

Şeffaf Diş Teli Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok klinikte şeffaf diş teli tedavisi uygulanmaktadır. Şeffaf diş teli tedavisinin yapım aşaması değerlendirildiğinde de standart diş telleriyle karşılaştırıldığında daha basit olduğu anlaşılıyor.

  Şeffaf diş teli tedavisi için diş röntgeni, dişlerin fotoğrafı ve ölçüsü alınıyor. Bütün bunlar sadece birkaç dakika sürerken diğer bütün aşamalar tamamen labratuvar ortamında hazırlanıyor. Şöyleki; hastadan alınan ölçü optik okuyucularla okunarak bilgisayar ortamına aktarılıyor ve dişler simülasyon programlarıyla bir miktar düzeltilerek yeni bir model elde ediliyor, bu model üzerine dişleri düzeltme yeteneği olan birinci plak basılıyor. Bir miktar düzeltilen model yine bilgisayar ortamında bir miktar daha düzeltilerek ikinci model elde ediliyor ve ikinci plak basılıyor. Bu şekilde her plak yapımından önce dişler bir miktar düzeltilerek 15-20 plak üretiliyor. Her plak doktorunuz aksini önermedikçe yaklaşık 2 hafta kullanılıyor ve bir sonraki plakla değiştiriliyor. Plakları kullandıkça da dişler düzeliyor. Son plaktan sonra dişler son şeklini alıyor ve şeffaf diş teli tedavisi sona eriyor. Bu tedavinin dezavantajı ise her bozukluğu düzeltememesi ve hastaya bağımlı olmasıdır. Normal diş teli tedavisinde doktorunuz diş tellerini dişlerin üzerine yapıştırır. Sonrasında siz istesenizde istemesenizde dişleriniz bir noktaya kadar düzelir. Ama şeffaf diş telinde ancak plaklarınızı takarsanız dişleriniz düzelir. Takmazsanız düzelmez, hastaya bağımlı olmasının sebebi de budur.


Share: