Görüntü
Diş Teli ve Ağız Sağlığının Değeri
Diş Teli ve Ağız Sağlığının Değeri

Ağız ve  diş sağlığı bireylerin sağlıklı gelişimleri için oldukça önemlidir. Bireyler gerekli bakım sistemleri içerisinde çözümler geliştirerek tedavi sürecinin ilerlemesine katkı sağlamaktadırlar. Pek çok birey gerekli çözüm yollarını bularak sağlıklı ağız gelişimini sağlamaya çalışmaktadırlar. Bu doğrultuda ele alınan yöntem ve değerlendirmeler oldukça önemli olmaktadır.

Ağız sağlığında diş telinin önemi oldukça büyüktür. Bireyler diş teli sayesinde estetik olarak tatmin edici bir görünüme kavuşurken dişlerin kendi konumlarında olmasından ötürü de  Bireylerin bakım süreçlerinde dikkat etmesi gereken bazı durumlar mevcuttur. Bu durumların başında diş teli temizliği gelmektedir. Bireysel tedavi süreçlerinde uzmanların dikkat edeceği noktaların yanında bireylerin de önem vermesi gereken bazı durumlar mevcuttur. Diş teli bakımlarını yapmak bu konuda oldukça önemli yer tutmaktadır. Ayrıntılı bilgiler için okumaya devam ediniz.

Ağız Sağlığında Rutin İşlemler

Diş ve ağız sağlığında rutin yapılması gereken bazı adımlar mevcuttur. Bu adımların ilerletilmesinde bireyin ve uzmanın sorumlulukları mevcuttur. Pek çok birey gerekli bakım süreçlerinde dikkatini sürdürdüğü sürece sorunsuz işlemleri sürdürmektedir.

Diş teli tedavisinde ilk olarak muayene işlemlerinin ilerletilmesi gerekmektedir. Muayene işlemlerinde var olan süreç analizi yapılır. Böylece bireylerin var olan sorunları ele alınarak incelenir, yapılan incelemelerde sorun analizi ve tespiti sağlanarak işlemler düzenlenmektedir. Böylece kişiselleştirilmiş programlar oluşturularak bireylerin tedavileri sağlanır, destek verilir. 

Diş teli bakım süreçlerinde diş telinin türüne göre bakım çeşitleri değişebilir. Şeffaf, metal, lingual veya damon tipli braketler aynı amaca hizmet etse de yapısal farklılıklarından ötürü bakımlarında da farklılıkları içerebilir. Ortodontistiniz size gerekli yönlendirmeleri yaparak sürecinize destek olmaktadır.

 

Diş Teli Fiyatlandırmaları

Diş teli fiyatları diş teli türlerinden etkilenmektedir. Diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirmeleri diş teli türü başta olmak üzere var olan sorunlara göre şekillenmektedir. Diş teli fiyatları 2024 yılındaki düzenlemeler bireylerin bakım süreçlerine göre düzenlenmektedir. Bireylerin ihtiyaçları değerlendirilerek düzenlemeler sağlanmaktadır. Böylece en sağlıklı tedavi programları oluşturulmuş olunur.

Diş teli fiyatları üzerinde gözlenen düzenlemeler bireysel faktörlerce şekillendiği için uzmanların değerlendirilmesinin yapılması gerekmektedir. Diş teli fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilir, ücretsiz muayene olabilirsiniz.

 

Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.