Görüntü
Ortodontinin estetik diş hekimliğindeki yeri
Ortodonti fiyatları

 Ortodonti belirli bir süreç içerisinde hastasına hem daha rahat ve konforlu kullanabildiği dişler, hemde daha güzel bir gülüş kazandıran bir tedavidir. Sonuç daha estetik bir görünüm olunca estetik diş hekimliği uygulamalarında sayılması gerekir.

 

 Ortodonti tedavisi, estetik diş hekimliği uygulamaları içerisinde belkide dişe zara vermeden doğal sınırlar içerisinde dişlerdeki konum problemlerini düzelterek daha güzel bir görünüm kazandıran bir tedavidir. Çünkü ortodonti tedavisinde dişin üzerinde yapısal olarak hiçbir değişiklik yapılmaz, bütün tedavi doğal sınırlar içerisindedir.
  Peki ortodonti tedavisi ne gibi estetik problemlerin tedavisinde kullanılır?
  Ortodonti tedavisidişlerdeki konum bozukluklarını düzelten bir tedavidir. Ortodonti tedavisi dişlerin renginde, şeklinde ve formunda bir değişiklik yapmaz. Hal böyle olunca renk şekil ve form bozukluklarının düzeltilmesinin istendiği vakalarda ya ortodonti tedavisi hiç uygulanmamalı yada ortodonti tedavisi ile birlikte başka bir tedavinin kombine olarak uygulanmalıdır. Her iki tedavinin de kombine olarak kullanıldığı vakalar, hem dişlerde konum bozukluğu probleminin hemde  renk, şekil yada form probleminin birlikte seyrettiği vakalardır.
  Çene darlığını olduğu durumlarda, gülümseme anında dişler ile yanaklar arasında karanlık alanlar oluşur. Bu durum estetik diş hekimliğinde istenmeyen bir durumdur. Dişlerin dış hatlarının dudakları ve yanakları takip etmesi istenir. Böyle bir vakada istenilen estetik tasarımın yapılması için üst çene genişletmesi yapılması gerekir.
  Gülümseme anında diş etlerinin göründüğü vakalara gummy smile vakası denir. Gummy smile estetik diş hekimliğinde istenmeyen bir durumdur ve 2 çeşit tedavisi vardır. Bunlardan birincisi; diş etlerinin kesilerek yukarı kaldırılmasıdır. Diğer yöntem ise dişlerin diş etleri ile birlikte ortodonti tedavisi ile yukarı kaldırılmasıdır.
  Bütün bunlar ile birlikte ortodonti tedavisi ile dişleklik, alt çene ilerideliği, ters kapanış gibi estetik problemlerde tedavi edilir.
  Ortodonti tedavisinin diğer esetetik diş hekimliği uygulamalarından en önemli farkı uzun soluklu bir tedavi olmasıdır.

Share: