Görüntü
Diş Teli Tedavisinde Önemli Durumlar
Diş Teli Tedavisinde Önemli Durumlar

Diş teli tedavisi bireylerin çokça tercih ederek günümüzde sağlıklı ağız yapısının oluşturulmasında etkili olan bir tedavi yöntemidir. Bireyler gerekli bakım süreçlerini sürdürerek sağlıklı ağız yapısına diş teli tedavisi yardımı ile kavuşabilmektedir. Her tedavi süreci kendi içinde bir değerlendirme, akış ve yöntem içerir. Bazı noktaları benzer olsa da diş teli tedavisinde dikkat edilecek bireysel noktalar oldukça mevcuttur. Bu durumlar incelendiğinde ilk olarak bireyin getirdiği problem durumunun incelenmesi ön plana alınmaktadır. Böylece diş teli tedavisinde gerekli analiz ve düzenlemeler ele alınabilmektedir. Diş teli tedavisi ve diş teli fiyatları hakkında bilgilendirmeler için okumaya devam ediniz.

Diş Teli Nedir?

Diş teli; bireylerin sağlıklı bir ağız yapısını oluşturmasına, dişlerin görünümünün estetik olmasına ve sağlıklı diş yapısını oluşturmak için dişlerin kendi konumlarına doğru hareketini sağlamasına yardımcı olan materyaldir. Diş teli tedavisi alanında uzman kadrosu ile diş sağlığınızı korumak ve geliştirmek için sizlere destek veren bir tedavi sürecidir. Pek çok birey gerekli bakım sistemlerini ele alarak diş teli tedavisine başvurabilmekte bu durumda da sağlıklı ağız yapısına kavuşmak için gerekli destek süreçlerini sağlayabilmektedir. Diş teli türleri ve bakımı diş teli tedavisinde de önemlidir.

Diş teli türleri de diş teli tedavisinde farklılık gösterir. Diş teli türleri metal, şeffaf, lingual tipli olabilmektedir. Bu tipler bireyin tercihine göre şekillenmektedir. Böylece bireyler kendilerini iyi hissettiren bir tür ile tedavisini ilerletebilmektedir. Diş teli fiyatları da bu bağlamda oldukça önem taşır. Diş teli türleriniz diş teli fiyatları konusunda etkili olmaktadır.

 

Diş Teli Tedavisinde Dikkat Edilecekler

Diş teli tedavi sürecinde dikkat edilecek iki önemli nokta rutinler ve temizlik olmaktadır. Ortodonti tedavisinde kontroller alanında uzman bir ortodontist tarafından sağlanarak olası sorunların incelenmesine katkı sağlar. Böylece var olan ya da çıkabilecek sorunlar erkenden tespit edilebilmektedir.

Diş teli tedavisinde braketlerin temizliği de önemli olan konular arasındadır. Böylece ağızda koku veya çürümenin önüne geçilmektedir. 

Tüm bilgilerin kişiye özel yorumlanması muayene süreçlerinde olmaktadır. Diş teli fiyatları 2024 yılı değerlendirmeleri ve diş teli fiyatları 2024 yılı düzenlemelerinde ele alınan durumları incelemek için bizleri ziyaret ederek ücretsiz muayene olabilirsiniz.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.