Görüntü
Diş Teli Temizliği Neden Önemlidir?
Diş Teli Temizliği Neden Önemlidir?

Diş temizliği bireylerin temizlik süreçlerinin sağlıklı ilerletilmesi, dişlerin yapılarına uygun bir şekilde temizlenmesini içermektedir. Diş temizliğinde dikkat edilecek pek çok adım mevcuttur. Bu adımlara uyarak bireylerin tedavilerini ilerletmeniz gerekir.

Diş temizliği bireylerin üzerinde olan bir sorumluluktur. Düzenli doktor kontrolleri ile sağlıklı ağız yapısını kurmaya çalışmaktadırlar.

    Kimler diş teli temizliği yapmalıdır? Diş teli temizliği neden önemlidir? Diş teli temizliği için hangi ürünler tercih edilir? sorularını ele aldığınızda gerekli soruları beraber cevaplandıralım.

 

Diş Telinin Önemi ve Temizliği

    Diş teli tedavisinde temizlik büyük önem taşımaktadır. Diş teli temizliği ile bireyler ağızlarındaki temiz ortamı korumuş, sağlıklı ilerleme süreçlerine katkı sağlamış olurlar. Alanında uzman ekibimiz ile sizlere gerekli temizleme süreçlerini sunmaktayız.

    Diş teli temizliğinde braket temizliği büyük öneme sahiptir. Braketlerin seçimi ve braketlerin temizlenmesi ağız sağlığı diş teli ile yaşamak için altın kural olarak belirlenmelidir. Diş teli temizliğinde braket kenarlarının temizlenmemesi durumunda burada besin ve mikrop birikmeleri gözlemlenebilir. Bu gözlemler ilerlediğinde de çürümelere kadar giden sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu yüzden gerekli tedavi süreçlerini ilerletirken bireylerin bilgilendirilmesi ve süreç planlamasının sağlanması gerekilmektedir. 

 

Braketler Nasıl Temizlenir?

Braket bakımı her ay düzenli gittiğiniz doktor muayenelerinde değerlendirilir. Bu değerlendirmeler ile sizlerin gerekli bakım süreçleriniz için ipuçları verilmektedir. Bakımlarınızı doktorunuzun size önermiş olduğu minik fırçaları kullanarak yapmalısınız. Bu fırçalar ve diş ipleri ile temizliğiniz düzenlenmiş olmaktadır.  

Doktorunuzun onayı olmadan bazı ürünleri kullanmamalısınız. Her ürün ağız ve diş sağlığınız için uygun olmamaktadır. Bu noktada doktorunuzun sizin için önermiş olduğu, ağız yapınıza uygun ürün seçeneklerini değerlendirerek gerekli bakım süreçlerini sağlamış olmaktasınız.

 

Diş Teli Fiyatları 2024

    Diş teli fiyatları 2024 düzenlemelerinde hastanın getirdiği sorun çerçevesinde ilerleme yapılmaktadır. Hasta getirdiği problem durumu ile kendi müdahale yöntemlerini belirlemiş olacaktır. Bu süreçte doktorunuzun seçimi, uygulanacak klinik ve seçilmiş olan diş teli braketi diş teli fiyatları 2024 değerlendirmelerinde önemli bir noktada yer almaktadır. Diş teli tedavilerinde Alpdent olarak sizler için uygun ödeme koşullarını sunarak tedavinizi şekillendirmenize destek olmaktayız.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.