Görüntü
Diş Temizliğinin Önemi
Diş Temizliğinin Önemi

Ağız ve diş sağlığı bireylerin içinde bulunduğu süreçte önem kazanmış ve kazanmaya devam eden bir etmendir. Hem kendi hem de çevresinde rahat hareket edebilen, rahatlıkla gülümseyen bireylerin varlığı ağız ve diş sağlığına dikkat etmekten geçmektedir. Ortodonti tedavisinde diş temizliği ile süreciniz daha sağlıklı bir şekilde ilerleme göstermektedir. 

Ağız ve diş sağlığındaki aksamalar bize yakın süreçte semptomlar ile mesaj vermektedir. Soğuk bir su içtiğinizde hissedebileceğiniz ağrılar, acılar, diş fırçalama anlarındaki ani diş kanamaları bizlere aslında var olan bir problem durumunu göstermektedir. Gerekli müdahale planlarının erkenden yapılması ile dişler sağlıklı yapısına kavuştururken, geç kalınması hastalıkların ilerlemesine ve diş kayıplarına kadar giden kötü sonuçları gösterebilmektedir.

 

Ortodonti Nedir?

Ortodonti tedavisi çapraşık diş tedavilerine yardımcı olan bir tedavi şeklidir. Alanında uzman ortodontistlerin yardımı sonucunda gerçekleşecek olan tedavi süreçlerinde dişlerin kendilerine ait olan konumlarına doğru ilerleme göstermelerine destek vermek amaçlanmaktadır. Burada ilk olarak gerçekleştirilmesi gereken durum olan muayene sürecinin ardından süreç planlaması ile işlemler daha sistemli bir şekilde ilerletilebilmektedir. Bu aşamalarda da hangi tür tedavi türüne ihtiyaç var? sorusunu da cevaplamış olacağız.

 

Diş teli tedavisinde bireyler tedavi süreçlerinde bazı adımları atlayabilmektedir. Bunlardan en önemlisi temizliktir. Bireyler özellikle ortodonti tedavisinde temizlik adımının ne kadar önemli olduğunu atlayabilmektedir. Bu durumun üzerinde mutlaka durmak gerekmektedir. Diş ipleri, gargaralar ve özel muayene ile dişlerin gerekli malzeme ve ürünlerce temizlendiğinin dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Braketler dişlerin üst kısmında yer alan ve dişlerin hareketlerini sağlayan yapılardır. Braket türleri tedavi sürecinde ihtiyaç ve beklentiler arası denge kurularak seçilmektedir. Metal, şeffaf ve lingual türler olarak ele alınan braketlerin türleri tedavi sürecinde önemli olmaktadır. Braketlerin kenar kısımlarında besin birikmeleri gözlenebilmektedir. Bu besinlerin temizlenmesi çürümelerin önüne geçmek adına önemlidir. Diş çürümeleri de tedavi sürecinde ele alınması gereken bir müdahale türüdür. Müdahaleler de diş teli fiyatları 2021 düzenlemelerine etki ederek fiyat artışlarına neden olabilmektedir. 

 

Braket Kullanımı Dişleri Çürütür Mü?

Braket türleri dişlerin çürümesine neden olmamaktadır. Braketlerin dişlerin üzerine tam denk gelmemesi nedeni ile alt kısımlarına besin girmemektedir. Bu nedenle altta çürüme yapmaz. Ancak kenar kısımlarında besin birikmeleri gözlenebilir. Yeterince iyi temizlenmemesi durumunda kenarda renk koyulaşmaları ile beraber ilerleyen çürümeler meydana gelebilmektedir.


Share: