Görüntü
Ortodonti Fiyatları Hakkında Bilgilendirme
Ortodonti fiyatları

Kliniğimizde sağlık sigortası olan hastalarımıza %20 indirim uygulanmaktadır. Bununla birlikte toplam tedavi ücreti tedavi süresince taksitlendirilerek ödeme kolaylığı sağlanmaktadır. Örneğin 3000 tl tutarında 20 aylık bir ortodontik tedaviye başlama kararı aldınız. Peşinatsız aylık 150 tl gibi bir ücretle tedavinize başlayabilirsiniz.

  Ortodonti fiyatları son zamanlarda SGK tarafından karşılaşıyor mu konuları gündeme geliyor. Bu yazımızda sağlık bakanlığının ortodonti fiyatlarında uyguladığı politikadan bahsedeceğiz.

  Sağlık bakanlığı 2007 yılına kadar ortodonti tedavisini kendi bünyesinde bulunan kliniklerde olmak kaydıyla yaş sınırlaması olmaksızın karşılıyordu. Ancak 2007 yılında yayınlanan bir yönerge ile, sağlık bakanlığı ortodontik tedavinin estetik bir uygulama olduğunu ve 18 yaş üzeri hastaların tedavi giderini karşılamayacağını duyurdu. 

  Bununla birlikte sağlık bankanlığı bünyesinde bulunan ortodonti uzmanı sayısındaki yetersizlik ve tedavi olan talebin artması sonucu, sağlık bakanlığı tedavi talebini karşılayamaz hale geldi. Ve özel kliniklerde yapılan ortodonti tedavisinin % 20 sini karşılamaya başladı. %20 indirimde Türk Diş hekimleri Birliğinin belirlediği fiyat listesi üzerinden ücretlendirilerek yapılıyor. Bu %20 lik giderin SGK tarafından karşılanabilmesi için gerekli olan şart ise tedaviye sağlık bakanlığına bağlı bir diş hekiminin hastanın ortodontik tedaviye ihtiyacı olduğunu bildirir bir sevkle başlanmış olması.

    Devlet hastahanesi yönetmeliklerinde ise hastahane bünyesinde tedavi edilemeyip özel kliniklere sevkedilen hastaların tedavi giderleri hastahanenin döner sermayesi ile ödeniyor. Tabi ki sevk sonucu döner sermayenin azalması devlet hastahanelerinin yöneticilerinin işine gelmiyor ve doktorlara sevk yapmamaları için baskı yapıyorlar. Bu yüzden vatandaşın ortodonti tedavisi için özel kliniklere sevk alması hakkı olduğu halde pek de kolay olmuyor.

  Kliniğimizde ise sağlık sigortası olan hastalarımıza ortodonti fiyatları diş hekimliği birliğinin belirlediği fiyat listesi üzerinden direk %20 indirim uygulanarak belirleniyor. Böylece hastamız hem indiriminden faydalanıyor, hemde sevk alma, alınan sevki teslim etme, evrak hazırlama gibi süreçleri yaşamaktan kurtuluyor. Daha öncede söylediğimiz gibi hastamızın bu haktan yararlanabilmesi içinde 18 yaşından küçük olması gerekiyor.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.6 Yorum
Etiketler: ORTODONTI FIYATLARI DIS TELI FIYATLARI DIS TELI TEDAVISI ORTODONTI TEDAVISI DIS TELI
...
Furkan · 19 Haz 2019

Ortodonti cerrahına gözüktüm ve alt çenemin çok az ileride ve sola doğru olduğunu söyledi bununla beraber diş telinin ortalama fiyatı nedir?

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhabalar, ileri derecede çene bozukluğunun tedavisi çene ameliyatıdır. Kliniğimizde çene ameliyatı yapılmamakta. Diş teli tedavisi ücretlerimiz 4500-6500 tl arasında değişiyor.

...
zehra şamdanlı · 18 Nis 2019

sol arka dişlerimden biri ekildi sağ arka dişlerimden biri için de kanal tedavisi istendi henüzyaptıramadım. Dişlerim en ön sol dişimin yanından itibaren yamukluk var alt dişlerim dilimi kesiyor hatta iz var diş izi uçlarda. diş teli tedavisi istiyorum. ödeme şekli hakkında bilgi istiyorum peşin ve taksit nasıl oluyor. teşekkürler

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Alt çeneye diş teli takılabilir , 12-13 ay tedaviniz sürer. Diş teli fiyatı ise 4000tl civarıdır. Sonrasında eksik dişiniz için köprü protez tedavisi veya implant yapılabilir. diş teli fiyatını 13 ay eşit taksitle ödeyebilirsiniz. Net fiyat ve tedavi seçeneklerine sizlerle birlikte karar vermek için için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0532 582 40 50 -0 212 219 09 08) alınız.

...
Tugce kandemir · 14 Nis 2019

21 yaşındayım Üst sol tarafta süt dişim varmış ve altından daimi diş çıkıyo . Diş etinden suan ucu gözüküyor . Ama soyle bi sorun var ki devlet hastanesindeki doktora gittiğimde bana ordaki kopek disinin olmasi gereken yerde baska dis varmis ve yer degistirmisler . Ortodontik tedavi gerekiyor diye soylendi. Ben bunun tedavi fiyatini merak ediyorum.

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Merhaba bu tarz gömülü dişlerin olduğu vakalarda gömülü dişin konumu açısı gibi birçok faktör sebebiyle tedavi süresi yöntemi ve maliyeti ciddi anlamda farklılık gösteriyor. Maliyet noktasında ise 3.000-8000 tl aralığında değişen ücretlendirmeler uygulanıyor. Net fiyat ve tedavi seçeneklerine sizlerle birlikte  karar vermek için  için lütfen ücretsiz muayene randevusu (0532 582 40 50  -0 212 219 09 08) alınız.

...
Yusuf can · 27 Ara 2018

Diş eti çekilmem tedavi için ücretleri ne kadar acaba

64x64
Dt Emre Aldoğan·

Kliniğimizde diş teli tedavisi ve implant tedavisi haricinde bir tedavi uygulanmıyor maalesef. Bu tarz tedavileri için hastalarımızı anlaşmalı olduğumuz kliniklere yönlendiriyoruz.

Daha Fazla Yorum İçİn Tıklayınız.