Görüntü
Diş teli tedavisi sırasında nelere dikkat etmelisiniz
dişteli tedavi süreci

  Diş teli tedavisinde kullanılan braketler dişlere çok kuvvetli yapıştırıcılarla yapıştırılırlar. Yalnız yiyip içtiğiniz bazı şeyler braketlerinizin kopmasına yada kırılmasına sebep olur. Braketleriniz kırıldığında, braketi kırılan dişiniz, aynı yokuş yukarı itilen bir top yokuşun ortasında bırakıldığında hızla geri gelişi gibi eski yerine döner. Bu da tedavi sürenizi uzatır. Bununla birlikte kırılan braketlerin tekrar tekrar yapıştırılması dişlerinize zarar verir. Bu sebeplerle hem tedavi sürenizin uzamaması hemde dişlerinizin zarar görmemesi için bazı kurallara uymanız gerekir. Diş teli tedavisi boyunca;
  • Asitli içecekler içmemelisiniz.(kola, fanta, gazoz, sprite...)
  • Yapışkan yiyecekler yememelisiniz.(sakız, tofita, jelibon, lokum...)
  • Sert yiyecekler yememelisiniz.(fındık, fıstık, badem...)
  • Çekirdekli yiyecekler yememelisiniz.(erik,zeytin...)
  • Ön dişlerinizle ısırmamalısınız.( Elma yiyeceğinizde bıçakla keserek arka dişlerinizle, simit gibi şeyler yiyeceğinizde elinizle kopararak arka dişlerinizde)
 
Tedavi sürenizi kısaltmak için neler yapabilirsiniz?
Öncelikli olarak kontrolünüze, randevularınızı aksatmadan gitmelisiniz. Birçok ortodontist hastalarını ayda 1 kontrole çağırırken, biz kliniğimizde tedavi süresini kısaltmak amacıyla bu süreyi 15 günde 1 olarak belirledik.
  Dişlerinizi düzenli fırçalamalısınız. Dişlerinizi yeterince fırçalamadığınızda braketlerin etrafında diş taşları oluşur. Bu diş taşları ektra sürtünme kuvveti oluşturarak diş telinizin braketlerin üzerinden kaymasını engeller. Böylece istenilen hareketi elde etmek oldukça sorlaşır. Bu sebeple hem ağız sağlığının korunması hemde tedavi süresinin gereksiz uzamaması için dişlerinizi düzenli fırçalamalısınız.

Share: