Görüntü
Diş teli tedavisi sırasında nelere dikkat etmelisiniz
dişteli tedavi süreci

  Diş teli tedavisinde kullanılan braketler dişlere çok kuvvetli yapıştırıcılarla yapıştırılırlar. Yalnız yiyip içtiğiniz bazı şeyler braketlerinizin kopmasına yada kırılmasına sebep olur. Braketleriniz kırıldığında, braketi kırılan dişiniz, aynı yokuş yukarı itilen bir top yokuşun ortasında bırakıldığında hızla geri gelişi gibi eski yerine döner. Bu da tedavi sürenizi uzatır. Bununla birlikte kırılan braketlerin tekrar tekrar yapıştırılması dişlerinize zarar verir. Bu sebeplerle hem tedavi sürenizin uzamaması hemde dişlerinizin zarar görmemesi için bazı kurallara uymanız gerekir. Diş teli tedavisi boyunca;
  • Asitli içecekler içmemelisiniz.(kola, fanta, gazoz, sprite...)
  • Yapışkan yiyecekler yememelisiniz.(sakız, tofita, jelibon, lokum...)
  • Sert yiyecekler yememelisiniz.(fındık, fıstık, badem...)
  • Çekirdekli yiyecekler yememelisiniz.(erik,zeytin...)
  • Ön dişlerinizle ısırmamalısınız.( Elma yiyeceğinizde bıçakla keserek arka dişlerinizle, simit gibi şeyler yiyeceğinizde elinizle kopararak arka dişlerinizde)
 
Tedavi sürenizi kısaltmak için neler yapabilirsiniz?
Öncelikli olarak kontrolünüze, randevularınızı aksatmadan gitmelisiniz. Birçok ortodontist hastalarını ayda 1 kontrole çağırırken, biz kliniğimizde tedavi süresini kısaltmak amacıyla bu süreyi 15 günde 1 olarak belirledik.
  Dişlerinizi düzenli fırçalamalısınız. Dişlerinizi yeterince fırçalamadığınızda braketlerin etrafında diş taşları oluşur. Bu diş taşları ektra sürtünme kuvveti oluşturarak diş telinizin braketlerin üzerinden kaymasını engeller. Böylece istenilen hareketi elde etmek oldukça sorlaşır. Bu sebeple hem ağız sağlığının korunması hemde tedavi süresinin gereksiz uzamaması için dişlerinizi düzenli fırçalamalısınız.

Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.Etiketler: DIS TELI TEDAVISI ORTODONTI ORTODONTI TEDAVISI DIS FIRCALAMA