Görüntü
Diş Teli Tedavisinde Başarı Kriterleri
diş teli fiyatları

Kişilerin tedavi süreci hakkında bilmesi özellikle “doğru” bilmesi gereken pek çok adım mevcuttur. Ancak çoğu bilgilerinde hatalar gözlenmektedir. Kimisi etkili bir yöntem olmadığı hakkında düşünceler gösterirken, kimisi can acıtıcı ve kanamalı bir yöntem olmadığını bilmektedir. Çoğu rahatça besinleri tüketemeyceğinden şikayeçi olmakta ve tedavi sürecine başlamayı bile düşünememektedir. Kişilerde yanlış algı oluşturarak tedavi sürecini körelten noktalara göz atılması gerekmektedir. İlk olarak diş teli nasıl takılır sorusuna ve diş teli fiyatları 2019 yılında değişen etmenlerin neler olduğuna bakılması önemlidir. Diş telleri yalnızca ileri derece şekil bozukluğuna sahip kişilerce tercih edilen bir tedavi süreci olarak ifade edilmemelidir. Her birey doktoru tarafından gerekli gördüğünde bu yöntemi tercih edebilme durumundadır. Dişler sabit bir yapıda bulunmamaktadır. Hareket halinde olduğundan dolayı tel ile doğru konuma doğru hareket edebilmektedirler. Bu durum yaşam boyu değişim göstermemektedir. Belirli bir yaşa gelindikten sonra uygulanan tedavi aşamalarının istenen şekilde ilerlemeyeceğini ifade etmek doğru olmamaktadır. Dişlerin düzelme zamanı diş yapısı ve dişlerdeki konum sorunlarının durumuna göre farklılıklar içermektedir. Diş teli tedavi sürecinin uzunluğu bu yüzden kişiye göre değişme göstermektedir. Diş tedavisine başlamadan önce ilk olarak muayenelerin gerçekleşmesi gerekir. Yaptırılması tedavi sürecine katkı sağlayacaksa  gerekli olan dolguların tedavisi yapılmalıdır. Eğer mevcutsa çürükler tedavi edilmeli, başka çözüm yolu yoksa dişler çekilmelidir. Diş çekimi konusuna gelinirse, bu etmen en çok dikkat edilmesi gereken noktadır. Her birey için yaptırılması söz konusu olmamaktadır. Diş çekiminden korku duyan bireylere ilk olarak hangi durumlarda çekim işleminin yapılacağını ve nasıl yapılması gerekeceğinin belirtilmesi gerekir. Ortodontist gerekli gördüyse, çocuklarda düşmemiş süt dişleri var ise diş çekiminin nasıl yapılacağını anlatarak kişiyi rahatlatır. Her doktor her süreçte fazlaca diş çekme eğiliminde değildir. Ayrıca ortodontik tedavi sürecini her doktor yürütememektedir. Bu nedenden ötürü de ortodonti uzmanı olmayan doktorların işlemi yapmaması gerekir. Yapılacak her uygulama diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) üzerinde etkisini göstermektedir. Süreç içerisinde her zaman bireyin sürecinin kolaylaştırıcı etkisi olan ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir. Süreci daha kolay hale getiren aletler sayesi ile ağzın açılmasından sonra tel takma işlemi başlar ve süreç can acıtmadan ilerleme eğilimi göstermektedir. Bu süreçte dudak dil dengesinin kurulabilmesi için birkaç güne ihtiyaç vardır. Telaffuzda hafif değişmeler meydana gelebilmektedir. Diş teli nasıl takılır diye ifade edilecek olunursa doktorumuz braket adı verilen küçük parçaları süreci kolaylaştırmak adına çeşitli malzemeler kullanarak tek tek yapıştırır. Bu durumda acı meydana gelmemektedir.

Hiç katı besin tüketemeyeceğim, çok kilo kaybedeceğim diye düşünenler mevcuttur. Bu duruma açıklık getirirsek yalnızca ilk zamanlar sürece yeni başlamanız durumundan dolayı bazı besin türlerini yerken zorluklar yaşayabilirsiniz. Bu nedenden ötürü daha yumuşak yapıda olan besin türlerini tercih etmek sizin için daha yararlı olmaktadır. Zamanla alıştıkça istediğiniz besin türünü tüketebilecek ve tercih edebileceksiniz. Yalnızca yapışkan, leke bırakıcı besin türlerinin temizlenmesi zorluklar çıkartmaktadır, bu nedenle tüketilmemesi rica olunur. Asitli içecekler yalnızca bu sürece özel olarak değil değil genel olarak diş sağlığı için tercih edilmemesi gerekli olan besin türleri arasında yer almaktadır. En önemli nokta ise tellerin ağzınızda bulunurken dişler özenli bir biçimde, özel aparatlar kullanarak fırçalanması gerektiğidir. Amacımız diş sağlığını korumaktır. Aksine bu duruma rağmen diş fırçalanmazsa çürükler ve bakteriler meydana gelebilir, süreç tam ters duruma dönüşebilir. Oluşacak çürüklerin tedavisi de diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) ile değişebilme eğilimindedir. Değişen fiyatları diş teli fiyatları 2019 yılı değerlendirmelerine göre düzenlenmektedir. Ortodontik tedavi 8 ay 2 yıl arasında değişiklik gösteren zaman dilimi içerisinde uygulanır. Diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) zaman dilimiyle de ilişki içindedir.

Çocukların diş teli tedavisine gerek görüldüğü andan itibaren başlanmalıdır. Çocuklarda biberon çürükleri 1 yaşından itibaren meydana gelebilmektedir. Bu nedenle muayeneler erken dönemde başlanmalı ve çocuklar tedavi sürecine hazır hale getirilmelidir. Çocuklar ağız ve diş sağlığına yönelik adımlara aşina olmalı, bakımını yapmalıdır. Kendilerinin takıp çıkarabildiği, hareket ettirdiği telleri kolayca ve zevkle kullanabilmektedirler. Takıp çıkarılması bakımından kullanımı, temizliği de diğer seçeneklere göre oldukça kullanışlıdır. Bu durum diş çürümelerinin önüne daha çok geçer. Özellikle geleneksel kullandığımız tellerde arada besin artığı kalma durumu fazlaca gözlendiği için çocuklarda bu yöntemin kullanılması daha uygun olmaktadır. Teller zorlanmanın fazlaca olması durumunda hasar görebilmektedir. Onun dışında yapısını etkileyen bir durum söz konusu değildir. Her braketin kopma ihtimali mevcuttur. Sağlamlığı, ürünün  yapısı hasar alma boyutunda etkilidir. Ürünlerin yapısı, sağlamlığı diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) nı da etkilemektedir. Şeffaf diş teli veya görünmez diş teli maliyetleri de değişmeler içerir. En önemli olan sorun ise tekrar dişlerin süreç öncesi eski haline dönebilme ihtimalinin ne derece doğru olduğudur. Tedavi sürecinin istenen biçimde sonlanabilmesi için süreç bittikten sonra plak kullanımı ve sabitleyicilerin kullanılması gereklidir. Bu kurallara dikkat edilmediği zaman düzelmelerde geriye dönüşler meydana gelebilmektedir.

Doktorun diş yapınıza uygun yapıda olan size önerdiği seçenekleri değerlendirmeli ve tercihinizi işbirliği içinde kararlaştırmalısınız. Her plak her hastaya uygun yapıda olmamaktadır. Şeffaf plakların hangi hastaya ne şekilde uygulanabileceği konusunda bazı bilgilendirmelerin yapılması hastaların bilgilendirilerek süreç içerisinde kolayca alışmasına katkı sağlar. Doktorumuz muayene süreci ile gerekli olan bilgileri size sunacak, sorularınıza cevap alacaktır. Şeffaf teller gerektiğinde çıkarılabilir özellikte olduğu için, hastaların kullanımını da kolaylaşmaktadır. Tercih etme oranları da git gide artış göstermektedir.  

Şeffaf plaklar ile diğer şeffaf estetik braketler arasındaki farkları hastaya ifade etmek gerekmektedir. Şeffaf diş teli tedavisinde braketler ve teller tercih edilebilir. Şeffaf apareyler ise gözükmeyen tel kullanılmayan tedavidir. Önce dişlerin kalıbı alınarak sürece başlanır. Şeffaf düzeltici plaklar da kullanılarak süreç devam eder. Burada da metal teller gibi aynı diş ve ağız sağlığını korumak amaçlı kurallara dikkat edilmesi ve devamlılığının getirilmesi gerekmektedir. Diş taşlarının oluşumunun önlenmesi bu şekilde sağlanabilmektedir. Tedavide iyileştirici ve gelişimi hızlandırıcı noktalardan bir tanesi de bu olmaktadır. Bu yüzden temizliğin ve bakımın gerekli ve özenli olması kaçınılmaz bir kuraldır.

Diş teli belirli bir sıralama işlemi ile takılmaktadır. Bu işlem kısa bir zaman diliminde tamamlanır. Daha sonraki muayenelerde tellerin sıkılması gerçekleştirilir. Düzenli aralıklarla yapılacak muayenelerde teller sıkılaştırılır. Diş teli nasıl takılır sorusundan sonra nasıl çıkartılır sorusunu da cevaplamak gerekir. Tedavi süreci sona erdiğinde de diş teli çıkarılma işlemi yapılır. Bu aşamada özel aparatlar tercih edilmelidir. Üzerlerinde bulunan yapıştırıcıların temizlenmesi gerekir. Temizlenme işlemi oluşacak sorunların da önüne geçerek ek problemlerin ortaya çıkmasını önlemektedir. Diş teli fiyatları (ortodonti fiyatları) oluşacak olan ek müdahalelerle şekilleneceğinden ötürü bakımın önemi kaçınılmazdır. Diş teli fiyatları anlattığımız süreçte pek çok etmenden etkilenerek şekillenmektedir. Diş teli fiyatları 2019 yılında artışlar gösterse de doktorunuz ile yapacağınız düzenlemeler süreç için önemlidir. Diş teli fiyatları 2019 yılı değerlendirmelerine göre ödeme olanakları da düzenlenmiştir. Özellikle görünmez diş teli ve şeffaf diş telinde fiyat artışları meydana gelebilir ancak görünmez diş teli yetişkinlerce çok tercih edilme eğilimindedir. Diş teli fiyatları 2019 yılında ödeme olanaklarını geliştirmiştir.


Share:
Sıkça Sorulan Sorular
- Diş teli takma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Diş teli takma işlemi tamamen ağrısız ve acısız toplamda yaklaşık 15-20 dakika süren basit bir işlemdir.

- Diş teli tedavisinde ağrılar ne kadar sürer?

Tedavi sırasında belli periyotlarda yaptığımız sıkma işlemleri ortalama 1 ile 3 gün arasında azalarak kaybolmaktadır. İşlem sırasında sıkma kuvvetine göre bazı zamanlar bir kaç dakika içerisinde tamamen geçer.

- Diş teli tedavisi ortalama ne kadar sürer?

Diş teli tedavisi kişinin ihtiyacına göre tek çene ve çift çene olarak ikiye ayrılır. Tek çene tedavilerde dişlerdeki bozukluk durumuna göre ortalama 6-8 ay, çift çene tedavilerde ortalama 12-18 ay sürebilmektedir. İstenilen estetik sonuca ulaşıldığında tedavi sonlandırılır.

- Diş teli tedavisinde kişisel bakımın önemi nedir?

Diş teli tedavisinde diş temizliği için uygun olan ortodontik fırçalarla birlikte dişlerin düzenli olarak fırçalanması, plak oluşumundan kaçınılması son derece önemlidir. Ağız hijyeni hem kişinin sağlığı hem de tel tedavisinde önemli bir etkendir.

- Şeffaf braketler tedavi süresini uzatır mi?

Şeffaf braketlerde kullanılan malzeme önemlidir. Bazı şeffaf braketler sert plastik gibi malzemelerden oluştuğu için tedavi süresini uzatabilme durumu var. Ancak kliniğimizde porselen braketler kullanılmaktadır.

- Şeffaf braketler daha çabuk mu sararır?

Şeffaf braketlerin sararması durumu tamamen kişisel bakımla ilgilidir. Kliniğimizde 3 haftalık aralıklarla muayene çağırdığımız hastalar arasında sanki yeni takılmış gibi bakımına özen gösteren hastalar mevcut.

- Diş telleri ağızda yaralar yaptığında ne yapılmalıdır?

Diş telleri zaman zaman yanak ve dudakların iç kısımlarında tahrişler yapabilir. Bu durumda tahrişe sebep olan bölgeyi kurulayarak bal mumu yapıştırdığınızda hissedilen acı seviyesini en aza indirebilirsiniz.

- Diş teli çıkartma işlemi ağrılı bir işlem midir?

Tel çıkartma işlemi herhangi bir şekilde uyuşturma işlemine ihtiyaç duymadan yapılan yaklaşık 30 dakika süren basit bir işlemdir

- Tedavi bittikten sonra dişler tekrar bozulur mu?

Tel tedavisi bittikten sonra pekiştirme tedavisi başlamaktadır. Pekiştirme tedavisi dişlerin yeni konumuna adapte olabilmesi için dişlerin iç kısmına koruyucu tellerin takılması ve hastaya pekiştirme plaklarının verilmesidir. Pekiştirme plaklarının tavsiye edildiği şekilde takılmadığı durumlarda ve periyodik kontrollere gelinmediği durumlarda dişler tekrar bozulabilir. Bu noktada hastanın tedavi bittiğinde de üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmesi önemlidir. Aksi takdirde dişlerin tekrar bozulması kaçınılmaz olur.

Yorum Bırakın
En geç 3 gün içerisinde sorunuza cevap verilecektir.