Görüntü
Ortodonti Tedavisinde İşlemler Nasıl Sağlanır?
Ortodonti Tedavisinde İşlemler Nasıl Sağlanır?

Ortodonti tedavisi ile ilerletilen işlemler sonucunda çapraşık dişlerin uygun konumlara ilerletilmesi sağlanmaktadır. Her birey istediği ölçüde tedaviye başvurabilmektedir. Bu tedavi süreci hakkında ayrıntılı bilgilendirme için okumaya devam ediniz.

Yaklaşık 12 yaş civarında, yani ortodontik tedavi sonrası kalıcı dişler çıktıktan sonra ağızdaki tüm süt dişlerimiz yerini kalıcı dişlere bırakmaktadır. Bu kalıcı dişlerin kendine ait konumlarına gidememesi durumunda ise çapraşıklıklar meydana gelir. Bu durumların düzenlenmesi adına gerekli tedavi süreçleri planlanmaktadır. Bu tedavilerden biri olan ortodonti tedavisi ile sağlıklı gülüşlerinizin tadını çıkarın.

 

Ortodonti Tedavisinde Hangi Diş Telleri Kullanılır?

Ortodontik tedavilerde metal (paslanmaz çelik) veya porselen (şeffaf) braketler kullanılmaktadır. Bu dişler dişlerin ön kısmına yapıştırılır. Dişlerin iç yüzeyine takılan türleri de mevcuttur. Lingual diş teli türü gözle direkt gözlemlenmediğinden ötürü yetişkin bireyler için oldukça işlevseldir. Uygulanan bu tedavi yönteminde 

 

Şeffaf plaklar, dişleri çürütme ve sarma riski olmadan ve ağır bir kuvvet uygulanmadan ortodontik olarak tedavi edilebilir. Bu ortodontik tedavi, braketleri değil, dişleri çevreleyen şeffaf plakalar kullanan kuvvetsiz dişleri kullanır.

 

Yetişkin Bireylerde Ortodonti Süreci

Küçük yaşlarından itibaren çapraşık dişlere sahip olan veya dar üst çenesi, çıkıntılı üst çenesi olan yetişkin bireyler için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu bozukluklar diş eti sağlığının bozulmasına bağlı olarak kanamayı, ağız kokusunu, renksiz veya koyulaşmış dişleri ve dişler ile diş-çene-yüz arasında yanlış hizalamaları veya yanlış ilişkileri etkilediğinden ötürü tedavi altında alınması gerekilmektedir. Bazı durumlarda ise erken yaşlarda çekilen dişler nedeniyle oluşan boşluklara doğru dişler ilerledikçe çapraşıklık ve kapanma sorunları gözlemlenebilir. Çapraşıklığı temizlemek zorlaştığında ve dişeti hastalıkları çoktan başlamışken tedavinin gecikmesi sonucu ortaya çıkan yaygın diş çürükleri ve dişeti çekilmeleri bu klinik durumu çok daha kötü hale getirir.

 

Ortodonti Tedavisinin Fiyatları Nelerdir?

Ortodonti tedavisinde bireylerin diş teli fiyatları 2021 düzenlemeleri bireyin sahip olduğu problem durumuna göre çeşitlenmektedir. Diş teli fiyatları 2021 düzenlemelerinde bireylere uygun ödeme koşulları sağlanmaktadır. Diş teli fiyatları 2021 düzenlemelerine etki edecek faktörler değerlendirildiğinde doktorun uzmanlığı, bulunduğu klinik, bireyin sorunu ve uygulanacak müdahale türleri önem kazanmaktadır. Metal veya şeffaf diş teli tercihi diş teli fiyatları üzerinde önemli bir noktayı oluşturmaktadır.


 

Share: